| Tania a întrebat:

In ce fel manipuleaza religia oamenii?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Religia poate, dar credinta in Domnul Isus, nu.

| Filip23 a răspuns:

Pe mine ma manipuleaza cum zice drachenblut. Cumpar Duminica 3 lumanari de 50(cincizeci) bani. Desi numai una e manipulare-manipulare, ca 2 le cumpar eu pentru niste fiinte care nu mai pot fi la liturghie. Este, asa cum spune acelasi baiat luminat, o conspiratie religioasa a lumanarii; cu banii aia puteam sa construiesc un spital, in care se vindecau zeci de mii (chiar sute) de suferinzi, sau scoli, in care ar fi putut invata si drachenblut.

| costis a răspuns (pentru Filip23):

Nu glumi cu lucrurile astea. Eu am fost manipulat de mic, de la 10 ani; in loc sa-mi cumpar aptibilduri pentru trotineta sau piatra pentru bricheta, trebuia sa cumpar lumanare. Cine n-ar simti conspiratia?

| drachenblut a răspuns (pentru Filip23):

Documenteaza-te inainte sa postezi de la lumina lumanarilor ce inseamna cheltuielile ecumenice si cum le suporta fiecare, ce profit scoate B.O.R anual, ce averi sunt gestionate de popii din S600, cum de se taie bugetele pentru educatie si sanatate, dar nu pentru biserici. dar hell probabil vorbesc singur, pe tine te incanta pretul mic al lumanarilor

| costis a răspuns (pentru drachenblut):

Drache, am dat cazul meu concret de manipulare, ca despre asta era vorba. Ce avere are popa e treaba lui, nu-mi baga mana in buzunar, cum vrei tu sa(mi) suge rezi. Se vede ca n-ai intrat niciodata intr-o biserica ortodoxa. Singurele sume care se pretind sunt cele de la cununie (am dat 1 data, insa nu mai stiu cat), botez (am dat de trei ori) si inmormantare (o sa dea altul pentru mine). Din cate imi amintesc, nu mi s-a pretins o anumita suma. Restul sunt sume platite benevol. Enjoy the party!

| drachenblut a răspuns (pentru costis):

Mda, e clar din raspunsul tau ca nu are rost sa imi pierd timpul cu argumente. dar m-ai facut sa zambesc vineri asa, cu pseudo injuratura adresata happy esti tare

| soimos a răspuns:

Foarte simplu!
1) Ii indoctrineaza astfel ca din oameni rationali cu personalitate proeminenta sa devina niste oi proaste si smerite, constiente ca sunt din turma pastorului "cel bun"!
Oi proaste care isi asculta pastorul si il urmeaza cu incredere (chiar si pe drumul catre abator) si se lasa mulse oricand si oricat pentru ca Isus a propovaduit saracia, deci trebuie sa fim saraci pe lumea asta ca sa "traim bine " dupa ce nu mai traim!
Si cel mai important este sa te spovedesti pentru ca numai prin spovada poate fi spionata si controlata turma cea proasta, si pentru ca spovada nu este indicat sa o faci catre un pom, iata ca ii avem pe simbriasii lui Mamona, cum ii numea Isus pe preoti, care sa transmita mai sus, bineinteles ca e vorba de cer si nu de "secu" tot ce povestesti tu la spovada, pentru ca "dumnezeul" cu ochi albastrii sa iti poata tine dosarul la zi!

| MrAngelus a răspuns:

Religia poate fi definită ca un sistem bazat pe încercările oamenilor de a explica universul și fenomenele lui naturale, adesea implicând una sau mai multe zeități sau alte forțe supranaturale, sau ca un sistem de căutare a scopului sau înțelesului vieții.

Comportamentul uman şi cauzele care îl declanşează, sau cel puţin îlinfluenţează, este un domeniu despre care s-au făcut numeroase cercetări. Când dorim să spunem de ce o persoană se comportă într-un anumit mod, nutrebuie să ne hazardăm şi să dăm un răspuns imediat, ci mai degrabă trebuieanalizate o serie de factori care ar putea determina comportamentulrespectiv: personalitatea, mediul, motivaţia etc. Deseori, influenţa facorului„religiozitate" asupra comportamentului oamenilor a fost ignorată, acestlucru provocând carenţe în explicaţiile furnizate.

Intrarea în secolul XX a fost dominată de un scepticism generalizat în ceea ce privea atât rolul cât şi viitorul religiei în societatea modernă. A fost perioada in care gândirea occidental-europeană ducea la extrem consecinţele pozitivismului epistemologic exacerbat, ‘profeţii suspiciunii’ anunţând cu multă emfază caracterul retrograd, inutilitatea şi iminenta dispariţie a religiei. Puternic influenţat de teologia antropologică a lui L. Feuerbach (1841), Marx a fost primul teoretician social care a văzut în religie unul din factorii principali ce se opuneau progresului şi schimbării sociale. ‘Religia este opiumul popoarelor’, ‘este doar soarele iluzoriu care se roteşte în jurul omului atâta timp cât omul nu se roteşte în jurul său însuşi’, opina Marx în 1844. Din perspectiva sa, societatea viitorului, în care diferenţele de clasă vor fi eliminate şi care va da naştere Omului nou, va fi una în care religia va fi o chestiune de istorie.

"Religia ar fi acea nevroză obsesională a umanităţii care, ca şi cea a copilului, îşi are originea în complexul Oedip, în relaţia cu tatăl. Potrivit acestei concepţii, s-ar putea emite ipoteza că abandonarea religiei trebuie să aibă loc cu inexorabilitatea fatală a unui proces de creştere şi că în prezent ne aflăm în mijlocul acestei faze de dezvoltare. Atitudinea noastră faţă de acest proces ar trebui să se orienteze după exemplul unui educator înţelept, care nu se opune transformării în faţa căreia se află, ci, dimpotrivă, caută să o favorizeze, limitând violenţa irupţiei." - Sigmund Freud

Surse: http://ro.wikipedia.org/wiki/Religie - sectiunea "Etimologie"; http://www.scribd.com/......oamenilor; www.areopagus.ro/realrolrelsocnec.doc - "Religie şi schimbare socială", prima pagina

| ateu123 a răspuns:

In primul te opreste din gandit (totul e facut de domnul ) urmezi niste regulii unele morale altele nu sunt prea morale, te rogi, esti manipulat sa crezi orice lucru sa fi inchis la minte sa consideri ca un ateu = satana religia naste ura intre oamenii asa cum a facut-o toata istoria ei intra aici si invata cu adevarat ceva real stiinta http://liber-cugetatorii.blogspot.com/

| ateu123 a răspuns:

Traiesti mereu in frica cineva te va pedepsi daca faci ceva rau, te manipuleaza financiar platesti cotizatii ca popii sa-si faca vile sincer te manipuleaza complet

| BlackFuneral a răspuns:

Băi voi nu vaţi săturat de aceleasi intrebari?
Uite că religia manipulează sau nu oamenii.

| drachenblut a răspuns:

Tu glumesti nu? ai de facut tema la ce? e like subiect de cateva sute de pagini! however, pe scurt: voiacceptati fara sa graitzi ca Iisus a murit pe cruce batut in cuie, dupa 3 zile era ca nou. totusi s-a dus sus la tatal sau, a lasat omul pe care trebuie sa il ascultati. toti. ala s-a schimbat din timp in timp, si fiecare venea cu regulile lui. evident ca trebuia sa platesti bisericii, pe urma prin evul mediu te ardeau pe rug pentru pretty much orice. acum e la fel. faci ca noi, cumperi lumanari, te rogi, te pupi la moaste, da-ne bani multi, a si trebuie sa iti para rau pentru tot ce faci. dar cel mai bine cauta conspiratii religioase pe google

| Filip23 a răspuns (pentru drachenblut):

In raspunsul tau s-a strecurat un adevar : "prin evul mediu te ardeau pe rug..., acum e la fel, cumperi lumanari"