| moartetiganilor a întrebat:

Religia e cea prin care se manipuleaza oameni in masa, si de aceasta credinta voastra e prea dubioasa.

26 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Tocmai de aceeea trebuie sa ne bazam pe biblie nu religie

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Cei care dati des link-ul ala cu jw tot pe religie va bazati, religia a interpretat biblia cum a vrut, respectivele persoane fac la fel si voi "auziti" ce cred ei, degeaba vin cu "cuvantul x in limba x se scrie asa si inseamna asa, asa si asa", ca din "asa, asa si asa" il iau pe asa-ul care le intareste crezul si cu care ii pot prosti mai usor pe altii.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

O persoana cu adevarat interesata face cercetari sa vada daca ce se zice asa. Dar nu poti afirma ca ceva e gresit pana nu cercetezi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Daca simti un miros, dar nu stii ce e si vin altii si iti spun ca e caramel, desi tu stiai cum miroase caramelul si nu l-ai recunoscut, o sa simti si tu ca e caramel, asa e cu biblia, mai ales ca cei care o interpreteaza au acelasi interes, deci oriunde ai cerceta, gasesti ce vor ei, ca asta ti-a ramas in subconstient.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Biblia e usor de inteles daca o studiem cu atentie si aplicam ce invatam, iar pentru a fi sigura ca informatia e corecta trebuie sa cauti toate versetele despre acel subiect si vei vedea cum se completeaza reciproc.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Versiunile editate, sigur ca da, sunt curioasa daca cele originale seamana cat de cat cu cele din prezent, si daca "se completeaza reciproc". thinking

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Seamana foarte bine, am avut o Biblie din 1874si nu e diferita de cea actuala. Deci se poate studia fara retineri.

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Textul în mare este acelasi. Problema constă în maniera în care îl înţelege fiecare. Există zeci de mii de grupări care inteleg preferenţil si în contradictie acest text sacru al Bisericii.
Unul dintre scopurile pentru care Fiul lui Dumnezeu a lăsat Biserica exact acesta a fost: să păstreze untatea de sens a înţelegerii Scripturii şi a creştinismului apostolic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

1874 nu e departe de 2000 sau 2013.

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Da, da, si marmota ciocolea inveleaua. M-am convins si cu ortodoxismul, religia celor mai lenesi oameni din univers, probabil si imputiti (minoritatea se supune majoritatii), ca am auzit ca unii nu se spala ca e pacat: duminica (22 dec) sarbatoare - marti, miercuri, joi si vineri iar, duminica (azi), iar. M.I.N.U.N.A.T., apoi ne plangem ca "vai, lomanii e plost platit", doamne ajuta sa ajungem ca Grecia si Bulgaria, tari ortodoxe.

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Stai tu linistita si te bucura de "sarbatorile de iarna" ca ai sa incepi si lucrul. Eu din septembrie pana acum n-am prins nici o zi libera şi am alergat după ea patru luni de-am gâfâit nu altceva... happy
Şi culmea când să ai o sărbătoare (hai trei, că doar o dată pe an e Naşterea Domnului happy ) hop că tu ai de fapt concediu. Oricum erai liber... Deci, nu se mai poate bucura omul în ţara asta de nici o sărbătoare tongue
Ce spuneai, ai fi dorit să mă laşi poate şi fără "sărbătorile de iarnă"? sad? sad?

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Asta e o sarbatoare? 2 zile de nesarbatoare din 8? Raman la urarea mea "doamne ajuta sa ajungem ca Grecia si Bulgaria". Popa prof de religie ne-a zis "rugati-va ca si cum ati muri maine si munciti ca si cum ati trai vesnic" rolling on the floor, ce gluma buna, un popa ortodox, gras si hot sa indemne la munca, "hahaha, ce imi plac glumele mele". straight face
E posibil ca eu sa muncesc mai mult decat tine, si muncesc din placere, de asta nu imi place ca sunt atatea sarbatori, se vede ce si cum cu munca dupa cum e omul in zilele libere.

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Văd că-ţi place să fii mereu deasupra, chiar şi atunci când vine vorba de muncă;
Chiar mă bucur că eşti mai harnică decât mine, chiar nu-i bai... încântat de cunoştinţă happy

Iar atunci când nu vei mai fi elevă şi va trebui să pui şi tu osul la treabă, îţi doresc tot la fel, numai vreo cateva zile libere pe an, nu de alta dar... dacă am înţeles bine, numai aşa poţi fi maxim de satisfăcută, prin cât mai multă muncă... happy

Dacă asta înţelegi tu la vârsta asta, că muncă înseamnă doar să ai nişte şefi pe care să-i vezi zi de zi, all year long... Mai există însă şi alte genuri de muncă, pentru care însă ai avea nevoie de… zile libere;

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Am terminat cu eleveala, stai linistit, si nu de munca aceea cu sefi era vorba, aia nu e munca, ci de munca acasa, imi place sa fac curatenie, sa spal, sa ma ocup de flori, casa sau curte (acum e iarna, dar sarbatori sunt si vara). Zile libere exista, nu era nevoie de atatea sarbatori religioase, dar pentru lene e nevoie.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

S-au gasit multe suluri la Marea Moarta care arata ca Biblia e autentica.

| mODIN a răspuns:

Sunt de acord, dar care e intrebarea?

| milan9 a răspuns:

Sunt peste 40000 de variante numai in crestinism (Fiul lui Dumnezeu a confirmat si garantat cu viaţa Lui doar una dintre ele- Biserica Noului Testament).
În afară de creştinism apoi mai sunt şi alte sute de religii.
Bineînţeles că spaţiu de manevră şi de manipulare există cât vrei...

| Moisie a răspuns:

Dar ce religie te-a manipulat pe tine sa iti alegi un asemenea nick?
Soer totusi ca atunci cand ai spus tzigani nu te-ai referit in mod special la romi, ci la toti care traiesc nu din munca cinstita ci din furt, minciuna si smecherii.
Nu?

| Theo94 a răspuns:

Religia e cea prin care se manipuleaza oamenii-n masa
Si d-asta credinta voastra este mult prea dubioasa
In casa, ce numesti proasta e o nevasta care-ti face de mancare
Si te iubeste atat de mult incat sa-ti spele rufele murdare
Somer e deseori un absolvent de facultate
Care sta cu parintii lui ce se sting incet ingropati in rate
Pretextele sunt alea care le bagi cand vrei sa te droghezi
Dupa ce-ai zis ca te-ai lasat, ce le folosesti prea des
Vocabularu' pervers e cel care contine destule p*le
Pe care sa le bagi in destui si destule
Cand, te speli pe maini si nu mananci nimic, e saracie
Tragedie cand iti fug gandacii din bucatarie
Succes ai atunci cand altii te pupa-n c*r
Dar bogat esti doar atunci cand apar sa te fur in jur
Si surd e ala care nu aude cand zic `Da-te-n **** mea`
Dar stiu ca aluzia este o alta iluzie despre una
Iar combina ta e chestia aia care nu face combinatii
Dar o ti in sufragerie ca sa auzi cum canta toti dezaxatii
Trecut e atunci cand tu te gande-ai la viitor
Iar o-ntrebare `Daca tasu lu Mugurel o fi fost fumator?`
(nimeni altu ft fdd-definitii)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii sunt dubiosi in general.

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu specia umana este dubioasa ci aberatiile bagate in capul oamenilor ii fac sa devina nu numai dubiosi ci chiar periculosi!
Si una dintre aceste aberatii este religia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

pai au mai spus vreo cativa treaba asta si au murit filozofi, ajungand la loc cu verdeata unde nu este nici intristare nici suspin.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Si raspunsul dumneavoastra este... 6cai. ceva de genu nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu.raspunsul meu vrea sa spuna ca aceeasi intrebare sau constatare repetata la nesfarsit da dovada de o prostie crasa si o plafonare clara.priveste ultimele postari ale lui moise si spune-mi de cate ori le-ai vazut? nici un papagal nu repeta atat de mult aceleasi si aceleasi idei si chestii, dovada ca de unde nu-i Dumnezeu nu cere si daca atata E?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia a fost odata.
Altii manipuleaza masele acum si foarte putini isi dau seama.