| murloc a întrebat:

Salutari TPU. Cred in Dumnezeu, dar de ce ar avea nevoie de 18.300 biserici, mari, mai nou aurite si cu parcari subterane? Nu credeti ca Dumnezeu ar prefera mai multe spitale, pentru binele copiilor Lui? Oare aurul creste nivelul de sfintenie al unei biserici? E mai puternica conexiunea cu Dumnezeu din catedrala de 11 hectare? Nu cred ca Dumnezeu ar vrea o tara cu 18.300 biserici, dar plina de oameni bolnavi si saraci, prosti, orfani etc.?

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Construirea de spitale, scoli, etc. e treaba statului, nu a Bisericii, insa, desi nu e treaba ei, Biserica construieste spitale, azile, scoli, etc...
La spital mergi de cateva ori in viata, unele sunt goale, altele vai de capul lor, mai bine le-ar renova intai pe acelea.
Dar in biserici, oamenii merg constant, bisericile sunt pline de dau pe-afara. Avem nevoie de spatiu, ca sa incapem cat de cat.
O gramada de tari ortodoxe au catedrale impunatoare : Turcia- Hagia Sofia, Israel- Sf. Inviere, Rusia- Sf. Vasile, Serbia- Sf. Sava, etc. si pentru toate acestea, aceste catedrale reprezinta o emblema a tarii respective.
Eu sustin ca banii pentru construirea catedralei se vor reintoarce in buget, cel mai probabil prin turism, dar si prin alte mijloace. O cladire impunatoare, mai ales o catedrala, atrage dupa sine o gramada de turisti, si turisti => bani. Dar nu numai turismul ar fi singura cale de a inapoia banii, ar fi si altele.
Cand se vrea constructia unei catedrale, se scandeaza, se protesteaza, etc., dar cand se constuieste un monument nefolositor, naspa, sau un hotel/club/restaurant urias si super de fite, toata lumea tace... Cum zicea parintele Necula : "sa vezi ce ne-ar fi sarit poporul fumator si ce-ar fi facut cu noi daca Biserica ar fi interzis fumatul in public! Daca l-a interzis statul, nimeni nimic! Asa e lumea, mereu da vina pe Biserica..."

25 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Dumnezeu, nu, insa "slujitorii lui" cu siguranta ca vor o tara de bolnavi, prosti, lipsiti de orice alta speranta.

| KodrutZ a răspuns:

Domnu', Domnu', sa lasam pe Domnu' in pace. Daca fii-su ar veni din nou printre noi, biserica l-ar elimina instant ca le strica afacerile. Lasa povestile din biblie si priveste oleaca in jur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Tu ai privit si i-ai judecat si i-ai bagat pe toti in oala in care esti si tu. Draguta, fii mai realista, fiindca din 2000, se alege unul mai cu mot care nu se lasa prostit.Ala e spicul plin de boabe, nu ca celelalte seci ca-si ridica spicul sus, sus, dar e gol nu are nimic in el.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Toti in oala? Uita-te la ce se intampla - luati si adunati 3 milioane de semnaturi impotriva uniunii CIVILE a doi oameni, dar nu faceti nimic cand aflati ca ZECI DE MII, poate SUTE DE MII de romani au murit in ultimii 25 de ani din cauza lu' Hexi Pharma. Aleluia!

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Si unde moasata e manipularea trudila, ca tot tipi ca te manipleaza biserica, si tu si altii? Sa presupunem ca biserica manipuleaza pe cei care pun botul, dar hexi pharma ii omora de-a dreptul asa, cum se face cu mancarea modificata genetic, si cu chimicalele aflate in toate alimentele? Cine omoara? Stiinta omoara si mari cercetatori in genetica, ce stiu foarte bine efectele si ce se intampla.NU BISERICA.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Biserica strange semnaturi ca sa schimbe chipurile chestii. De ce nu strange semnaturi ca sa zboare securistii din politica? De ce nu scoate sute de mii de oameni in strada pentru a opri jaful? Cum de acuma fix uniunea CIVILA intre unii care se intampla sa fie tot oameni e brusc prima lor problema?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Sunt platiti sa o faca, de cei ce urasc ordinea si moralitatea, iar omul se vinde pe 30 de arginti la inceput.Nu e greu de stiut.

| danay72 a răspuns:

În Biblie Dumnezeu nu cere opulenta ci modestie.Scopul este de a avea grija de cei cu nevoi.Dar faptul ca procedează asa arata exact ce spune Biblia despre religia falsa. Apocalipsa 18:1-10

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Aurul nu rugineste, nu vezi ca ai nostri au trimis in spatiu o sonda cu un cd cu informatii despre noi? E din aur. Ce, extraterestrii merita aur si Yhwh nu?

| milan9 a răspuns:

Pe 2016 am inteles ca nu se vor mai acorda bani pentru constructii de Biserici... Mai bine asa, tinand cont ca oricum suma era mica (de 465 de ori MAI MICA decat suma data scolilor, si de 1496 MAI MICA decat suma data spitalelor)!

Mai exact, pe 2015 s-au acordat 40 mil. ron pentru acest segment. Pentru o natiune cu 22 de miliane de locuitori, asta nu inseamna mult.
In acelasi an (2015) Biserica s-a implicat in ACTIVITATILE CARITABILE, FILANTROPICE cu 20 mil. ron...

| milan9 a răspuns:

Crezi ca sunt multe biserici la noi? Dar ce spui de Statele Unite in care sunt 350000 de biserici?

Par sa fie multe dar iata cateva aspecte:
- sunt luate in calcul toate bisericutele de 6 sau 8 metri patrati, facute din lut si vechi poate de sute de ani;
- aici intra aproximativ 2000- 3000 de paraclise (camere improvizate ca Biserici) in penitenciare, in orfelinate, in spitale- devenind astfel EXCLUSIVE CENTRE DE CARITATE.
- biserici se construiesc de 2000 de ani in timp ce scoli sau spitale de o sute si ceva de ani (primele spitale si scoli fiind sustinute nu de sfatul boierilor sau de domnitorii Principatelor ci de Biserici!). Numai unul dintre mitropoliti, Andrei Saguna a infiintat pe cheltuiala mitropoliei Ardealului PRIMELE 400 DE SCOLI in Transilvania.
- se remarca constructia de scoli pentru ca intr-adevar se si realizeaza cu banii CEEA CE SE PROMITE -spre deosebire de directiile in care merg banii in aceasta tara;
- Uniunea Europeana nu a putut interveni pentru a ne obliga sa ne inchidem biserici (ar fi fost un atac prea direct) dar in schimb NE-AU OBLIGAT sa ne inchidem sute de spitale si sute de scoli. Spune-mi de rog, draga @murluc, ce crezi, de ce ne-au NE-AU OBLIGAT sa ne inchidem sute de spitale si sute de scoli? sad sad

| WaterDrop a răspuns:

Dumnezeu nu vrea nimic, oamenii vor.

Răspuns utilizator avertizat
| Lawliet14 a răspuns:

Dar BOR are o multime de opere filantropice insa activitatea nu este publicata, fiind ortodoxa. Ortodocsii nu se lauda.

Bucurestiul are nevoie de catedrala, efectiv nu exista catedrala in capitala iar mitropolia este foarte mica.

Iar aia cu 18300 de biserici, nu tine. Acolo cred ca e vorba de toate cultele si plus si alte chestii incluse. E manipulare a presei.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Politicienii nostri vorbesc despre tot feul de subiecte, dar cand este vorba despre biserica devin muti.
Ori sunt indoctrinati ori au unele avantaje.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu vrea nici sate goale unde din trei sate s-a facut o clasa, carati cu masina, si doua scoli stau chipurile in conservare fiindca sunt goale.Asta la mine in comuna, iar spitale sunt destule dar multe din acelea comunale ori din oraselele targuri, sunt inchise fiindca nu aveau pacienti toti mergand in orasele mari, iar medicii asistentele si infirmierele stateau pur si simplu degeaba. Tara nu poate plati atatia oameni care stau degeaba, dovada ca suntem o natie sanatoasa, nu bolnava, iar bisericile s-au construit din credinta si din necesitate deoarece nu am vazut nici una goala duminica.Si mai e o problema; o baba ii zice preotului; parinte as veni mai des la biserica, da slujba tine prea mult pana la 12-13. Mamaie? BOR va infiinta niste biserici tip fastfood, cu gemulet in dreptul altarului cu alee pentru masini, intinzi mana, dai prescura si lumanarea la geam faci cruce si pleci. AAAA? Asa iti place?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite colea;(Matei10, 16: „Fiţi, dar, înţelepţi ca şerpii şi nevinovaţi ca porumbeii") şi trece peste textele Sfântului Pavel (Efes. 5, 17: „Drept aceea, nu fiţi fără de minte"; II Tim. 4, 5: „tu fii treaz în toate...", 1, 8: „să fie... treaz la minte" şi, îndeosebi, I Cor.14, 20: „Fraţilor, nu fiţi copii la minte; ci la răutate fiţi copii, iar la minte fiţi oameni mari").
Nicăieri şi niciodată nu ne-a cerut Hristos să fim proşti. Ne cheamă să fim buni, blânzi, cinstiţi, smeriţi cu inima, dar nu tâmpiţi (numai despre păcatele noastre spune la Pateric „să le tâmpim"). Cum de-ar fi putut proslăvi prostia Cel care ne dă sfatul de-a fi mereu treji ca să nu ne lăsăm surprinşi de satana? Şi-apoi, tot la I Cor. (14, 33) stă scris că „Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neorânduielii". Iar rânduiala se opune mai presus de orice neîndemânării zăpăcite, slăbiciunii nehotărâte, neînţelegerii obtuze. Domnul iubeşte nevinovăţia, nu imbecilitatea.

| murloc explică (pentru anonim_4396):

Eram retoric, nu observi acel OARE? Ma refeream stric la slujitorii lui

| anonim_4396 a răspuns (pentru murloc):

Retoric....eeee de bine? Ce va mai place shaorma!

| 6684464 a răspuns:

Pentru imagine, pentru bani.
Cei destepti profita de cei prosti si/sau naivi.
Se mai intreaba unii de ce se face catedrala neamului in loc de un spital cu de toate, pai stai asa ca noi nu avem doctori pentru ca nu sunt platiti cum trebuie. Cu banii aia insa s-ar putea exploata ceva folositor pentru economie ca Romania are destule resurse neexploatate.

Dumnezeu vrea pocainta.

| RagnarokR a răspuns:

E culmea ca nimeni nu e scandalizat de spitale in care sunt facute experimente pe oameni bolnavi, fara voia lor, oameni ce fura, mint, animale macelarite in festivaluri barbare inca in zilele noaste, ci de cate biserici sunt.

deci totul este perfect pe lumea asta, doar faza cu bisericile nu e. ok. bine de stiut atunci!

| NOname a răspuns (pentru RagnarokR):

Cum "nimeni nu e scandalizat"?
Pe mine una, mă revoltă şi toate cele menţionate de tine şi multe altele, dar nu e un motiv ca să trec cu vederea numărul aberant de biserici şi, în general, ipocrizia, nesimţirea şi lăcomia preasfinţilor, care ne parazitează ţara. Îmi propui să închid ochii?

| RagnarokR a răspuns (pentru NOname):

Iti propun sa militezi cu o inversunare proportionala cu gravitatea acestora

| krazzy a răspuns:

Nu te mai lasa amnipulat de stirii abulante si nefondate, nu sunt toate acele 18... de biserii cale ortodocsilor, apoi catedrala aceea este un simbol national si nu se face pe banii tai te ascigur, daca vrei dai daca nu, nu, se construieste din banii celor ce vor sa da, statul a dat banii din bugetul lor, nu din al tau, a fost ideea lui Eminescu prima data, eu cred ca ala stiut de ce este bine sa fie, uitate la Franta, Italia, Spania, Rusia, Bulgaria. Serbia, Ungaria, au toatecatedrale mari. IAr ca raspuns la intrebarea ta, scrie in Scriptura, citeste scriptura, Dumnzeu se intalneste cu femeia samarineanca, si ea il intreaba unde sa ne inchinam, iar Iisus ii raspunde
Parintii nostri s'au inchinat pe muntele acesta 5, dar voi ziceti ca in Ierusalim este locul unde trebuie sa ne inchinam".
Dt 11:29, Dt 12:5-14, Ios 8:33, Ps 121:1-5

21. Si Iisus i-a zis: "Femeie, crede-Ma ca vine ceasul cand nici pe muntele acesta, nici in Ierusalim nu va veti inchina Tatalui.
Sof 2:11, Mal 1:11, 1Tim 2:8

22. Voi va inchinati la ceea ce nu stiti; noi ne inchinam la ceea ce stim, pentru ca de la Iudei este mantuirea.
Fc 12:3, Is 2:3, Rm 9:3-4

23. Dar vine ceasul, si acum este, cand adevaratii inchinatori se vor inchina Tatalui in duh si in adevar; ca astfel sunt inchinatorii pe care Tatal ii cauta.

24. Duh este Dumnezeu, si cei ce I se inchina trebuie ca'n duh si'n adevar sa I se inchine".
dar adevarat este ca omul este si trup, astfel ca omul trebuie sa se inchine conform Scripturii si in templu duhului, in inma, dar si cu trupul, ca lucram cu amandoua la mantuire, astfe Solomon a facut un templu maret la cererea Lui Dumezeu, poate Dumnezeu a luminat si pentru aceasta catedrala mare, noi nu stim, Scriptura zice sa ne rugam ca sa nu cadem in ispita, Priveghiati si va rugati
https://www.facebook.com/parintele.calistrat/videos/1714333148781950/

| Wary_Forsaken_2001 a răspuns:

Asta e cel mai bun raspuns : Dragule, tu sa ai credinta mare, sa te duci la biserica si sa nu pacatuiesti! In zilele noastre biserica nu mai este condusa de credinta ci de bani si dorinta de putere... Se construiesc mai multe biserici fiindca salariile preotilor sunt foarte mari si este o munca foarte usoara plus ca mai iei si bani pe la boteze / nunti / inmormantari pe cand la spitale traiesti in niste conditii mizerabile, este o munca grea care nu este bine platita si astfel cei mai multi pleaca in strainatate si in Romania nu mai ramane cine sa lucreze prin spitale si de aceea nu se mai construiesc multe spitale!