| JasonVorhees a întrebat:

Interesant ar fi să vedem reacția religioșilor când vor descoperi că carbonul, elementul de bază al vieții organice, are compoziția chimică 6-6-6, cunoscută și ca numărul fiarei. De ce credeți că "dumnezeu" ar alege să creeze viața folosind acest număr?

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

"că carbonul"
De ce fiecare ateu pe care-l văd pe TPU este un agramat cu cunoștiințe de istorie, filosofie și teologie la nivel de articol de Wikipedia?

| doctorandus a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Nivelul de Wikipedia nu este atat de coborat precum crezi. Wikipedia e plina de citari la carti publicate la Oxford University Press, Harvard University Press, Cambridge University Press, Yale University Press, MIT Press, etc.

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ce cont ai avut înainte?

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru sabin89):

Si eu ma gandeam, este unul din aceeia care o tot da cu drepturile LGBT, da nu-mi aduc aminte de nimeni atat de limitat.
Am amici de toate culorile dar ai cu cine sa discuti cred ca mai degraba este un troll.

| sabin89 a răspuns (pentru AndreiBistriteanu):

Dar de 1onur ce zici... happy

| RAY a răspuns:

EL avea 6 copii care in mijlocul lui judecau omenirea,fiecare zeitate avea poporul lui așa că iahve fiind războinic și om insurat cu copii sa luptat cu frații lui pentru teritori,nu povestea cu Iisus sau Mohamed sunt aberați, iudaismul este religia lui iahve, Iisus a fost copil fara tata după ce masa a fost violata de un soldat roman, Iisus a fost un demon care să inducă evrei în înșelăciune, romani aveau un zeu care a murit și a înviat a treia zi, te miri câți tampiti se ucid pentru religia lui

| RAY a răspuns:

Nu exista religioși și credincioșii și știm că romani nu sunt inclusiv pocăiți niste ipocriti și falși majoritatea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Carbonul este flexibil, se combină ușor cu elemente de la ambele capete ale tabelului elementelor. Sunt cam 2 milioane de combinații ale carbonului. 666 ca număr semn al fiarei este o interpretare vai de ea săracă și de cei ce o propagă.

| anonimg a răspuns:

Nu poate ca un element chimic să fie numărul fiarei, pentru că trebuie să fie un nume de om.
Trebuie să fie obligatoriu numărul numelui fiarei.
Apoi fiara trebuie să fie o entitate vie, o organizație, o putere politică-religioasă care avea puterea să îi persecute pe sfinți încă din antichitate.
Fiara trebuie să fi avut o rană de moarte, dar care să fie încă în viață.
Așadar, fiara aceasta al cărui nume este rezultă 666 trebuie să aibă mai multe caracteristici. Doar așa va putea fi recunoscută.
Și așa a fost recunoscută ca fiind biserica catolică, ai căror papi se proclamă ca fiind reprezentanții Fiului lui Dumnezeu pe pământ (vicarius/vicarvis* Filli Dei -în latină). Adunate aceste cifre/litere romane, ele vor da 666.

*Se scrie VICARVIS

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ar ști ei offfffffffffff dacă ar ști ei cât îi iubește Dumnezeu pei of of of of of of dacă ar ști ei de ce ar fi Dumnezeu in stare Dumnezeu Pentru ei nu mai să-i lase o singură dată o singură dată în inima lor și in sufletul lor offfffffff Doamne Dumnezeu meu ei nu știu iartâi așa cum ne-a spus si nouă prea iubitul tău fiu Isus ca ei nu știe ce fac iartă ne Doamne Dumnezeule iartă ne căci suntem răi lacomi invidioși Dușmânosi și prostie fără nicio limită și barieră iartă ne Doamne Dumnezeul meu

| EestiSodalane a răspuns:

Care religioși? Eu sunt religios și știam asta de mult. Ai impresia (cu multă aroganță aș vrea să adaug) că ne-ar surprinde sau ne-ar șoca să aflăm asta, dar asta doar pentru că habar nu ai despre ce vorbești. Numărul 666 a fost un mod codat de a vorbi despre Împăratul Nero care a fost primul dintre antihriști. Nu este un număr intrinsec rău sau care "poartă ghinion". Asta e un concept paganesc, nu creștin. Carbonul n-are absolut nicio legătură cu Nero sau cu antihristul. Acel număr reprezenta ceva extrem de specific.

Pariu că te simți nasol acum când ai aflat care e reacția "religioșilor" și nu e cum te așteptai...

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru EestiSodalane):

Are prea mult hubris ca să se simtă nasol; îngâmfarea acoperă orice sentiment de vinovăție și împiedică chiar și cel mai vag și timid proces introspectiv.

| Pocait01 a răspuns:

Cifra 6 mai simbolizează și numărul omului simplu, nemântuit.
Mai simbolizează natura stricăcioasă a vieții fiind incompletă fără Dumnezeu.
Deci faptul că găsim această cifră în carbon care este elementul de bază al vieții(cică) arată încă o dată că simbolistica Bibliei este fără cusur.

| AnonimSoul a răspuns:

Mda sau esti tu doar gica contra... cum ai ajuns la compozitul asta chimic?