| anonim_4396 a întrebat:

Interesant e ca Romania e cea mai Religioasa Tara din Europa si in acelasi timp e cea mai saraca Tara din Europa dar si cea mai corupta!

Si Romania e si Tara cu cei mai multi analfabeti din Europa!

E clar ca suntem campioni la multe.

Dar asta se datoreaza unui singur lucru!

Religia!

Cum se face ca cele mai bogate tari si cele mai putin corupte sunt cele cu multi Atei?

Aruncati cate un ochi pe aici!

http://www.ziare.com/......aj-1184481

http://www.infoo.ro/......702SY.html

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Si avem si prea putine trupe de metal. Tarile scandinave sunt pe primul loc la nivel de trai, metalizare, si procentaj de atei/agnostici.winking

| danay72 a răspuns:

Din nefericire, religia merge mana în mana cu politica.Si aceasta influențează mult mentalitatea oamenilor și de aceea e mult haos pentru ca se bazează pe obiceiuri și tradiții, superstiții, sunt ușor de manipulat. Cu toate acestea, Biblia spune clar ca religia adevărată nu se implica în asa ceva și nu respecta tradițiile și superstițiile.

| milan9 a răspuns:

Declarativ or fi romanii in topul popoarelor credincioase, pentru ca de fapt, realitatea e alta...
Procentul mic al crestinilor practicanti situeaza Romania poate pe ultimul loc in lume in privinta atasamentului fata de principiile morale... sad sad

| WaterDrop a răspuns:

Nu inteleg cum coruptia ridicata si analfabetismul se leaga de religie, iar saracia cu atat mai mult.Suntem corupti pentru ca suntem saraci si lacomi.Suntem analfabeti pentru ca nu ne intereseaza scoala.Suntem saraci pentru ca suntem delasatori si asteptam sa ne pice din cer (lasand la o parte clasa politica corupta care nu ne ajuta cu nimic). Romanii sunt religiosi tocmai pentru ca nu le-a ramas nimic altceva iar credinta in ceva sau cineva le da putere sa nu se omoare din cauza celorlalte lucruri.

| pufulescu a răspuns:

Tu faci o greseala clasica, caracteristica celor care n-au umblat mult prin Europa. Anume confunzi oamenii ( locuitorii ) cu sistemul tarii in care sunt! Te asigur ca trasaturile rele de caracter sunt aceleasi si la romani si la restul europenilor : lacomie, ipocrizie, fudulie, duplicitate etc etc. Singurul lucru care tine aceste bube sub control este sistemul, acela care... de exemplu si e exemplu frapant, nu permite patronului sa faca ce vrea cu angajatul lui.
Partea a doua este ca aceste statistici sunt o tampenie, o facatura manipulatoare. Si pe mine daca ma intreaba cineva ma voi declara crestin ortodox, dar n-am mai fost la biserica din 2012 de la suspendarea lui Basescu cand popa s-a apucat sa spuna ca " nu ne trebuiau noua alegeri acum! ". Ce legatura are ce declara nea Gheorghe la intrebarea din sondaj cu realitatea politica din tara in care traieste nea Gheorghe, tara al carei sistem politic nu-l va putea schimba in veci, oricat ar vota?

| VelaJohnny a răspuns:

Ai die capu' meu laughing ce treaba are religia cu proasta competenta a liderilor politici? Dimpotriva, datorita religiei ar trebui sa se teama de a fura bani. Ar trebui ca, fiind religiosi, oamenii sa stie bine sa citeasca, citind Biblia. Pff, n-are nici o legatura cu realitatea procentul romanilor care se declara religiosi. Majoritatea is crestini cu numele, fara sa aiba vreo legatura cu religia in care au fost sau s-au botezat. Daca ar fi romanii ar fi asa credinciosi, n-ar mai fi muncitorii romani atat de lenesi cu constructiile, n-ar mai fi furturi, oamenii ar fi cinstiti, ti-ai putea pierde linistit banii sau portofelul ca ti-ar fi restituite etc. Dar nu e asa happy deci procente mincinoase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai citeste despre statele alea bogate,unde multi cred ca umbla cainii cu covrigi in coada,si stau banii gramezi,ce fericiti sunt ei saracii,in Norvegia, unde copiii sunt luati de langa parinti, in Anglia unde romanul ala saracul i-au fost luati copiii pentru a fi dati spre adoptie unor homosexuali, despre Suedia, care vor legiferarea homosexualitatii, pedofiliei, incestului si necrofiliei, vezi despre Sodoma si Gomora in biblie si profetiile calugarilor nostri privitoare la caderea morala a popoarelor, si de ce Romania este numita ..gradina maicii Domnului,sa vezi tu ca saracia ta din tara, n-o mai dai pe toata bogatia lor de acolo, la care visezi tu si altii.Iar eu iti pot spune despre ei multe dupa adevarul spus de sora, verisori, fiu si multi prieteni care lucreaza acolo si altii care au fugit de acolo, ca multi din ei mint, despre raiul de acolo iar cand vin acasa se dau mari si se lauda, dar numai ei stiu saracii cat muncesc si ce indura, in tarle alea bogate si necrestine de care zici tu si inca multi. Drum bun si carare batuta in raiul lor, iar pe noi astia lasati-ne in tarisoara noastra sa ne crestem copiii, care vor sa ramana romani, care nu...sa vina dupa voi. Va doresc succesuri, da sa nu veniti inapoi cu coada intre picioare, ca o radem de voi cu gura pana la urechi. ·

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai religioasa tara din Europa? Poate ai vrut sa zici Malta. Cea mai saraca tara din Europa? E pe locul 10 in cele mai sarace tari ale Europei.
Nu am nicio treaba cu religia sau cu analfabetii tarii, am totusi o problema cu cei care cred ca ei o duc cel mai rau in timp ce sunt tari care nici nu se compara cu a noastra.

Răspuns utilizator avertizat
| Kandia15 a răspuns:

Frate, nu are nicio treaba religia cu faptul ca romanii sunt analfabeti sau mai stiu eu ce.

| Cliar a răspuns:

Nu tine neaparat de religie starea curenta a tarii. Inca de cand oamenii se nasc sunt inchisi in spatele unei cusi cu un sigiliu sub numele de " trebuie sa". Si uite asa incepem sa facem c@c@turi extrem de inutile si nu ne mai axam pe ce e important : sa traiesti asa cum vrei si sa faci ce vrei fara sa iti pese de riscuri. Daca modul in care traiti acum este cel bun atunci ganditi-va la tot ce ati facut fara sa vreti, cate lucruri ati fost fortati sa faceti, ca sa ce? Sa se mandreasca altii cu tine, sa fi tratat cu respect, ca la un moment dat, pe patul de moarte, sa realizezi ca tu ai trait cum ti-au impus si cum au vrut altii nu cum ai fi vrut tu. Macar daca moartea e inevitabilul, ori nu mai astepta inevitabilul si sinucide-te ori traieste cu sange in vene, nu ca un sclav al unor conceptii impuse de altii. Si ca sa iti raspund pe romaneste la intrebarea ta : Nu religia e devina, in Romania se mananca c@c@t cu lingurita pe post de budinca cu ciocolata. straight face

| RagnarokR a răspuns:

Multumim pentru informatii

| BobiTheBoi a răspuns:

Explica-ne si noua cum anume religia ne distruge tara.

| Tuesday a răspuns:

Păcat că România nu e cea mai săracă tara din lume. În 2015 a avut cea mai mare creștere a economiei din UE. Cred că nu ai auzit de Moldova, Kosovo etc.
A trecut timpul