| doctorandus a întrebat:

Interzice Biblia literatura erotica? Care ar fi consecintele acestui fapt asupra canonului Bibliei?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Biblia e carte erotica. Citeste Cantarea Cantarilor, ce e poezie erotica, asta e chiar interpretarea sa standard teologica!

Ideea cu canoanele biblice e aceasta:
- e acceptabil sa zici ca violenta e un lucru bun, atata timp cat e in Biblie, dar sa nu o citesti sau sa o vezi in afara ei
- e acceptabil sa citesti despre erotism, discriminare, sclavie, etc. daca e in Biblie, dar sa nu citesti in afara ei.

Nu de alta, dar Satan te poate duce la ratacire!

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

1corinteni6:9,10

| sublime89 a răspuns:

Daca in biblie nu scrie ca literatura erotica e interzisa, atunci inseamna ca nu. Cine suntem noi sa bagam cuvinte in "gura" bibliei?

| oprescudorin11 a răspuns:

Biblia nu interzice erotismul, doar pune conditia iubirii si face diferenta intre erotism si pornografie, intre natural si trafic de sex.Nu cred ca o curva ii va recita din 'Cantarea Cantarilor', aluia care-i da banu'.
Popii, unii dintre ei nici nu inteleg ca sa va explice. Dar asa e lumea!

| Holiday a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ce legatura e intre cartile erotice si prostitutie? In imensa majoritate a lor nu exista personaje care sa practice aceasta meserie. Se vede ca n-ai citit macar de curiozitate sa vezi cam ce inseamna o carte erotica, tu le-ai rasfoit doar pe alea cu poze.laughing

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Holiday):

Am vazut si filme porno chiar! E urat! Pai aia spuneam :erotismul este una, prostitutia e alta, desi m-am indragostit odata de o prostituata si ea de mine. Cartile mi s-au parut banale fata de realitate!

| Holiday a răspuns (pentru oprescudorin11):

Omul a intrebat de literatura erotica nu de filme porno.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Holiday):

Pai i-am raspuns! Tie-ti povesteam care e diferenta dintre erotic si porno, in viziunea mea! Literatura erotica este clar ca e frumoasa. Si la calugari le place.Aia porno este urata, trebuie sa te rogi dupa ce o citesti spre iertarea spiritului ratacit! Dar merita sa o citesti si p-aia.

| doctorandus explică (pentru oprescudorin11):

Deci daca un actor porno are contact sexual cu sotia lui, pe care o iubeste, este erotism si nu pornografie si te poti uita linistit la scenele respective, avand binecuvantarea lui Dumnezeu pentru asta. Sau daca ar fi ecranizata Cantarea cantarilor te poti uita linistit la futaiurile din ea.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Povestea asta e exact ca aia cu primarii care lasa de izbeliste strazile da planteaza panselute. De ce sa ne ingrijoram de crime, violuri sau sinucideri, furturi sau inselaciuni cand ne putem preocupa de literatura erotica si pornografie ca doar astea sunt baza problemelor globale.

| KodrutZ a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Baza fundamentala a problemelor globale e ca pe foarte multi ii freaca grija de chestii care nu ar trebui sa ii intereseze. Ma refer de la nivel individual la nivel de stat, vezi statele unite jandarmu' planetei si nu numai.

| KhludCiprian a răspuns:

Multumesc de funda!

| RexCuParuCret a răspuns:

Atata timp cat iti duce gandul la curvie si preacurvie, da.

| doctorandus explică (pentru RexCuParuCret):

Asta e raspunsul la prima intrebare, din moment ce descrierea unui futai te face sa te gandesti la futai. De ce nu-ti duci gandul pana la capat, raspunzand la a doua intrebare?

| RexCuParuCret a răspuns (pentru doctorandus):

1 Corinteni cap 6:9 Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
11 Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru. ''

| YesViRginia a răspuns:

Sufletul interzice perversitatea.O chestie erotica? Te rog frumos. Tot ce e frumos si cu adevarat placut in viata este dragostea si ea este singura care nu e interzisa atat de Dumnezeu cat si de biblie.