| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru atei observ ca inca amicul imaginar din copilarie va este alaturi la rau si la bine. am observat ca parca e un virus chestia cu ca ceva supranatural a creat universul chiar si uni atei de pe TPU desi nu cred in dumnezeu invoca o entitate /ce este acea entitate? daca nu credeti in dumnezeu de ce credeti intr-o entitate de ce e aia mai reala ca dumnezeu? chiar nu puteti crede ca universul a luat nastere prin bag bang fara ajutorul cuiva asa cum pomi au crescut in toate junglele din lume / asa cum creste iarba / asa cum rasare soarele in fiecare dimineata fara intervetia cuiva / e obligatoriu sa credem in finte supranaturale pentru ceva natural?

Răspuns Câştigător
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu nu cred in nicio entitate,
Cred doar in fortele proprii si in pufuleti. ^.^

24 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cei care cred într-o entitate care a creat lumea nu sunt atei ci deiști.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Deism
De ce cred într-o ființă supremă și nu în Dumnezeu? Pentru că sunt siguri că religia este o minciună dar nu-s siguri că nu există un zeu suprem.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Mersi pentru funda big grin

| Paulla a răspuns:

Ateii nu cred în nimic! Cred că tu vorbeşti despre deişti...

| shadovv a răspuns:

Acea entitate este de fapt un Dumnezeu desacralizat. Ateii nu pot sa defineasca universul. Nici ce i mai tari fizicieni nu au reusit acest lucru asa ca ateii invoca o entitate. Nu stiu nimic despre ea totusi o considera partial reala.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Da e o finta?

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Entitatea? In nici un caz. Este doar un concept ce inbina sacrul ci stiintele exacte desacralizand Adevarul.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Nu mai bine invocam big bangul ca inceputul universului si nu tot felul de teori absurde

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Big bangul este o problema a fizicii. Daca introduci valorile din timpul big bangului in teoria lui Einstein obtii ceva de genul " 1/infinit = infinit + infinit +... " (nu sunt fizician). Infinitatea in matematica este frumusete in echuatii insa in fizica infinitatea este o absurditate. In acel punct toate ecuatiile nu mai exista si deci fizicianul e mort. Dumnezeu e inexplicabil prin ratiunea umana. Ateii nu vor sa inteleaga asta din pur egoism si il inlocuiesc cu o entitate care poate fi inteleasa prin ratiune dar care nu a fost inca explicata.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Cred ca avem nevoie de o noua teorie asupra inceputului universului una care sa explice fenomenul mai logic mai rational / mereu sunt intrebat de punctul zero sunt blocat

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru lolosaurus):

Raspuns inteligent

| harciog a răspuns:

Timpenii,timpenii,timpenii,plus infinit timpenii, atit intrebarea cit si raspunsurile.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Pai de mici am fost crescuti sub mentalitatea credintei in dumnezeu, peste tot unde te uiti numai de dumnezeu se vorbeste, toti sefi de stat ii multumesc lui dumnezeu de ziua recunostintei si zilele nationale si etc. Deci oricat de ateu si pesimist esti ti se intipareste in creier si ipoteza unei entitati, chiar daca e un procent foarte mic. Lumea vrea sa creada ca exista aceasta entitate sau dumnezeu pentru ca vor sa traiasca si dupa moarte. E singurul motiv.

Sa nu crezi ca credinciosii se roaga ca prostii, ei vor sa traiasca vesnic. Daca ar fi scris in biblie ca dupa moarte ajuc rahat cu perje, crede-ma ca niciun credincios crestin nu ar mai fi dat 2 parale pe dumnezeul lui

| Bia_8599 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

¨Lumea vrea sa creada ca exista aceasta entitate sau dumnezeu pentru ca vor sa traiasca si dupa moarte. E singurul motiv.
Sa nu crezi ca credinciosii se roaga ca prostii, ei vor sa traiasca vesnic. Daca ar fi scris in biblie ca dupa moarte ajuc rahat cu perje, crede-ma ca niciun credincios crestin nu ar mai fi dat 2 parale pe dumnezeul lui.¨

Te inseli...habar nu ai ce frumoasa e viata aceasta cu Dumnezeu, ce minunata, ce sublima... iar cei care sunt credinciosi cu adevarat lui Dumnezeu, si au o relatie cu El, pot confirma asta.
Cand ai gustat bunatatea lui Dumnezeu, si frumusetea vietii traite cu El, NU mai poti trai altfel!

| Coconutz a răspuns:

Bing bangul tau e o teorie. Nu este nimic concret. Inca sunt o gramada de nelamuriri cu universul nostru si bing bangul tau nu poate sa explice multe din ele.
Nu crezi in zeitati? Nu te pune nimeni. "chiar nu puteti crede ca universul a luat nastere prin bag bang fara ajutorul cuiva " Nu, din pacate nu pot crede ca universul in complexitatea si frumusetea lui a fost creata dintr-un eveniment haotic.
Natural este sa crezi in ce vrei tu. Dar multi nu vor vedea Big Bangul ca ceva logic. De asemenea nici eu.

Răspuns utilizator avertizat
| Coconutz a răspuns (pentru lolosaurus):

Stii ce mai e concret? Prima lege a termodinamicii. Ia vezi cum se intelege cu big bangu tau.

Răspuns utilizator avertizat
| Coconutz a răspuns (pentru lolosaurus):

"incat sa se aplice legile termodinamicii? ".
Planeta noastra e singurul obiect pe care putem aplica aceste legi si restul ( universul ) este o exceptie?
In cazul asta sunt curios de unde a aparut toata materia. Deasemenea ce a fost inainte de punctul 0 al exploziei si care a fost cauza acestei explozii care, fi foarte atent, a dat nastere la ceva ce mintea noastra nu poate incepe a deslusi. Universul este gigantic.
De asemenea fiecare explozie a rezultate in haos si dezordine. Interesant cum universul este ordonat frumos in sisteme solare si galaxii.
Singularitatea care a bubuit atunci se rotea la o foarte mare viteza. daca era sa explozede in timpul rotatie fiecare obiect care zbura din ea ar fi trebuit sa isi pastreze sensul. Avem 3 planete in sistemul nostru solar care se rotesc invers. De asemenea si multe galaxii.
Daca dai drumul unui balon plin cu vopsea de la o inaltime mare vei observa ca la momentul impactului vopseaua din el se va raspandi oarecum uniform. Nu o sa fie gauri mari in pata de vopsea.
Dar in universul nostru exista voiduri uriase.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru lolosaurus):

Mia soptit dumnezeu la ureche ca big bangul a fost real

| Rapplex a răspuns (pentru Coconutz):

"Dar in universul nostru exista voiduri uriase " Cum a spus si S.Hawkings, ca daca te pui sa faci un deal, in acelasi timp faci si o groapa, este pozitivul si negativul.Deci eu chiar m`am saturat de atatea explicatii date care nici macar nu sunt gandite si nici macar bagate in seama, doar pentru ca vin de la un ateu.

| Dinuuu a răspuns:

Eu sunt ateu si nu cred in nicio entitate. Unii oameni pur si simplu nu vor sa inteleaga ca noi suntem cea mai evoluata fiinta care exista si ca am evoluat(deci ne-am creat singuri).Cat despre cum s-a creat universul sunt sigur ca o sa se explice in curand si asta, dar teorie ca s-a apucat unu asa de nebun sa creeze ceva(si intrebarea cine l-a creat pe el, la care acestia mereu se eschiveza) este absurda.

| rob235 a răspuns:

Cei care cred ca o alta entitate decat Dumnezeu a creat universul nu sunt atei, sunt credincisii care vor sa nege acest lucru, cautand sa creada in alt ceva. Asta nu inseamna ca entitatea lor este mai reala decat Dumnezeu, ci faptul ca ei incearca sa ajunga la o alta concluzie cu aceleasi argumente ca cei religiosi.
Oamenii au tendinta sa completeze raspunsurile la cateva intrebari pe care nu le inteleg cu ceva care nu poate fi atacat cu argumente rationale.