| shippuden a întrebat:

Intrebare pentru atei, voi credeti in iubire, normal ca da, atunci doveditio stintific acest fenomen si vedeti ca iubirea nu se poate dovedi stiintific, ea pur si simplu se simte, asa si cu credinta, ea nu se poate dovedi dar se simte, si ce, inseamna ca nu exista? ci exista la fel ca iubirea.

Răspuns Câştigător
| Rapplex a răspuns:

Vezi tu, glanda hipopfiza secreta endorfina, o substanta ce creeaza senzatia de placere.Toate sunt explicabile.

25 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ca să-ți explici asta trebuia doar să fi atent în clasa a7a la anatomie când vorbeați de hormoni. Dacă n-ai fost atent ți se pare imposibild e explicat și vezi atracția ca pe o minune.

| shippuden explică (pentru FucktheSystem):

Da,daca zici esti desteapta spune ce legatura au hormoni fata de iubirea de apropiati adica rude,parinti,frati si de divinitate, eu cred in ce am chef, si cum poti sa inchipui cand vei muri nu vei mai exista?!

| FucktheSystem a răspuns (pentru shippuden):

Mereu am crezut că termenul „ a iubi" este folosit doar într-o relație, eu nu îi spun mamei „te iubesc" ci eventual îi spun că o respect. Deși iubirea față de părinți, care e clar că nu e aceeași cu cea de care vorbeam inițial poate fi datorată și mirosului, de multe ori oamenii se simt atrași de cineva prin miros, chiar dacă tu nu percepi asta, dacă o să stai să analizezi atent o să vezi că feiacer om are un miros diferit, la fel fiecare casă, un miros specific, iar acel miros poate să te facă sp te simți bien sau rău, depinzând de persoană, adr cerd că deja am intrat în detalii și nu era cazul.
Iubirea față de divintate nu prea se explică, nici nu cerd că există, eu cred că toți sunteți credincioși doar de frică, dacă n-ar fi povestea rai-iad sunt sigură că 99% dintre voi ați fi atei și v-ar durea undeva de divinitate și posibila ei existență.
Și normal că tu crezi în cei ai chef, poți să te rogi și unei pietre din partea mea, mă lasă complet rece.
Și cum să îmi închipui, e ca atunci când adormi dar nu te trezești niciodată.

| n0matterman a răspuns:

In primul rand,"iubirea" se poate explica foarte usor(nu, nu este ceva magic sau de o asemenea spiritualitate incat doar cativa alesi ai domnului o pot intelege).
In al doilea rand termenul "credinta" nu merge mana-n-mana cu crestinism sau vreo religie.
Poftim o explicatie din DEX: CREDÍNȚĂ, credințe, s. f. 1. Faptul de a crede în adevărul unui lucru; convingere, siguranță, certitudine. ◊ Profesiune de credință = declarație publică pe care o face cineva asupra principiilor sau convingerilor sale. 2. (Înv.) Încredere (pe care o inspiră cineva). ◊ Loc. adv. În credință = într-adevăr. ◊ Expr. A-și mânca credința = a se comporta astfel încât nu mai inspiră încredere. (Înv.) A bea (sau a lua, a sorbi) credință (sau credința) = a gusta din mâncărurile servite domnitorului pentru a-l încredința că nu sunt otrăvite. 3. Fidelitate, devotament, statornicie față de cineva sau de ceva. ♦ (Reg.) Logodnă. 4. Speranță, nădejde. 5. Convingere despre existența lui Dumnezeu; mărturisire a acestei convingeri prin respectarea prescripțiilor bisericești; religie, cult. – Lat. *credentia.
Revenind la punctul 1 (desi nu sunt complet informat, voi incerca sa-ti explic care-i treaba cu iubirea):primul pas al iubirii ar fi "sentimentul" de a iti placea de cineva,felul in care arata(fiecare om gaseste in anumite forme o atractie si chestia asta tine in mare parte de anatomie),felul de a fi etc. (practic atractie:fizica sau si mai complexa). Apoi ajungi la iubire(ceea ce este destul de logica): persoana cu pricina (pe care o iubesti) este acea fiinta,care,prin ideile,"sentimentele",aspectul si felul sau de a fi, iti "stimuleaza" felul tau de a fi,iti da senzatia de "potrivire" datorita similaritatilor (nu conteaza cate ci care). Este imposibil sa iubesti pe cineva care nu are nimic in comun cu tine(bine,poate doar iubire d'aia mincinoasa,crestina,"neconditionata")la fel cum,privind cu o logica macar de nivel mediu,vei intelege ca a iubi pe cineva despre care doar ai auzit nu este iubire,ci speranta/obsesie/frenezie/CREDINTA/MINCIUNA/etc.
Si-n ultimul rand,iubirea nu exista,iubirea e un fel de celula: se naste, traieste, se inmulteste si moare(si asta o poti pune la orice scara vrei ca e adevarata).

| soimos a răspuns:

Iubirea se simte prin simturi si in in cazul iubirii pentru un partener )chiar si iubirea de Dumnezeu ar trebui sa intre la aceasta categorie) ea ia nastere datorita unui impuls biologic cauzat de activitatea hormonala, de ex. testosteronul sau feronomii.

Care este hormonul care cauzeaza iubirea lui Dumnezeu?
Sau mai pe limba ta, ce iti intra in erectie atunci cand il iubesti pe Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

. Arash Feat. Helena-Broken Angel

| shippuden explică (pentru soimos):

Da ce ma neaparat daca ai iubire trebuie sa si ti se scoale, wa da nai auzit de iubirea fata de parinti, tie si se scoala cand ii vezi pe parinti say bunici sau fratilaughing

| shippuden explică (pentru shippuden):

Eu nu vorbeam de iubirea erotica asa cum credeai

| soimos a răspuns (pentru shippuden):

Iubirea pentru parinti se bazeaza pe respectul imens cel porti in suflet pentru. faptul ca ei s-au sacrificat ca sa te creasca si sa te faca om.
Dar ce iubire sa ai fata de un nevazut, necunoscunt si inexistent care nu a facut niciodata absolut nimic pentru tine?

Sa fie cumva "iubirea" bazata pe labilitatea psihicului sau cea pe aberatia intelectului datorata unei indoctrinari periculoase?

| shippuden explică (pentru soimos):

Aha deci recunosti ca ai suflet si cand mori o sa arzi in iadlaughing

| soimos a răspuns (pentru shippuden):

Nu stiu de unde mai scoti si prostia asta?
Tu nu stii ca Dumnezeul original, adica Yahwe, in religia facuta chiar de El insusi, adica cea a lui Moise, nu are nici Iad, nici Diavol si nici viata vesnica!
Asa ca eu nu am cum sa ard in Iad!
Iadul si Diavolul si viata vesnica in Iad au aparut in religia care il are ca Dumnezeu pe Christos, cel care se recunoaste ca fiind Lucifer si stapanul cheilor Iadului!
Asa ca Iadul si Diavolul care va ia sunt ai vostrii ai acelora care v-ati vandut mintea trupul si sufletul Diavolului, care culmea coincidentei a aparut exact odata cu Christos

| shippuden explică (pentru soimos):

Uau mai dat gata laughing

| shippuden explică (pentru soimos):

Uau mai dat gata laughing, n-am ce zice laughing laughing laughing

| soimos a răspuns (pentru shippuden):

Poi uite si Marele Gandhi te poate da gata daca citesti mai jos aceasta afirmatie a lui:

"Este convingerea mea cea mai ferma ca Europa si Crestinismul nu intrupeaza Duhul lui Dumnezeu si duhul Satanei.
Iar Satana are cel mai mare succes atunci cand actioneaza in numele lui Dumnezeu si atunci cand pe buzele sale apare des numele lui Dumnezeu.
Si prin aceasta vreau sa spun ca Crestinismul este o hula la adresa lui Isus.
Citat din "Lumea spirituala a Indiei, vol 1

| shippuden explică (pentru soimos):

In primul rand autoru asta-i un cretin care n-are ce face decat sa scrie carti ca sa le cumpere idioti(pardon clienti) nimic nu-i adevarat din ce spune,si ce daca folosim des cuvantul satana,ce crezi ca il slijim lui,nu inseamna ce daca il pronuntam de multe ori ne inchinam lui, minciuni, si nai alteceva de facut decat sa dai copy paste la citate din nu stiu ce carti idioate indiene

| soimos a răspuns (pentru shippuden):

Ptr tine o fi el cretin, dar din pacate pentru tine el este o mare personaliatate a umanitatii, unul pe langa care cretinul est...

| anonim_4396 a răspuns (pentru shippuden):

Zi-mi ce nu intelegi?

| NoKidding a răspuns (pentru shippuden):

La ce mai comentezi aiurea, te faci ca nu ai vazut ce ti'a scris @rapplex. Ti'a luat mau'...

| sinx a răspuns:

Pai tu incurci borcanele. Credinta are lagatura cu Dumnezeu. Iubirea are legatura cu persoana iubita. NU spune nimeni ca nu exista credinta, ci doar ca nu exista dumnezeu. Daca eu iti zic ca iubesc pe cineva, pot sa iti aduc persoana respectiva sa vezi despre cine e vorba. Tu daca imi spui ca ai credinta, poti sa imi aduci zeul tau sa-l vad? Bine-inteles ca exista credinta, dar asta nu este dovada ca ce venerezi este si adevarat.

Pace.

| 愛日本 a răspuns:

Degeaba le explici cât mai frumos posibil, nu vor înţelege niciodată. straight face

| Anaxor96 a răspuns (pentru 愛日本):

Nu inteleg de ce ar trebui cineva sa creada neaparat. Daca vreau cred, daca nu vreau sa cred nu cred si punct. Poti sa-mi explici tu mie pana maine ce vrei,prea putin ma intereseaza pe mine, dar eu totusi te respect pe tine si respect di decizia ta de a crede, asa ca si tu trebuie sa respecti pe cine nu crede.

| 愛日本 a răspuns (pentru Anaxor96):

Dacă nu credeţi în El asta nu însemnă că trebuie neapărat să-l jignitţi cum fac alţii de pe TPU (atei),

| shippuden explică:

N-am vazut niciodata un preot normal la cap care sa-mi spuna ca dacai dau lui bani ma va mantui, bigfoot90 poate faci referire la papa de la vatican dar la ortodocsi n-am auzit ca un preot sa-ti spuna sai dai bani ca sa te mantuiesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Juravleamihail gata mai facut sa ma convertesc la voi vrei sa fi nasul meu la botez? am fost botezat ortodox cica i la moda pocainta ce zici vrei?

| Vanish7 a răspuns:

Credinta...este ceva creat de om... daca tu crezi ca mai intai a fost Dumnezeu (credinta) care a creat omul atunci de ce exista mai multe credinte sau religii sau de ce popoarele antice creadeau in zeitati, sculpturi etc.