| Dempsey155 a întrebat:

Voi credeti in iubire?
Sau exista iubire?
Eu cred ca iubirea inseamna mai mult.
Daca o fata si un Baiat se despart dupa 2-3 luni...
Asta nu se numeste iubire

Răspuns Câştigător
| syd2 a răspuns:

Cred ca exista si iubire intre 2 oameni, dar totusi mai cred ca dragostea adevarata poate fi doar dragostea platonica ghidata de ratiune.De asemenea cred ca dragostea transcede la alt nivel daca o legi cu arta sau cu alt domeniu. Dragostea fata de arta si stiinta este transcendentala, fara ea nu s-ar fi infaptuit descoperirile si toate opere artistice(muzica, teatru etc) existente. Totusi in ziua de azi iubirea este atribuita de cele mai multe ori instinctelor naturale si de aceea pentru mine personal este mizerabila. Eu prefer iubirea eterica la nivel sufletesc, legata cu arta, o dragoste platonica usoara ca un zefir. E doar parerea mea. happy

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Iubirea cu siguranta exista, insa nu ceea ce vezi la copiii de 12-13 ani din ziua de azi care schimba iubitii in fiecare luna. Ca sa ajungi sa iubesti pe cineva trebuie, in primul rand sa fii atras de el, sa ii descoperi gandirea si caracterul, sa petreceti mult timp impreuna, sa aveti o relatie destul de lunga, sa treceti prin perioade/momente placute si neplacute pentru a vedea cum reactioneaza fiecare si pentru a va consolida relatia. De abia atunci poti sa zici ca il iubesti pe respectivul sau ca o iubesti pe respectiva in adevaratul sens al cuvantului.

| R0R0 a răspuns:

Exista iubire, desigur.
Important e ca, desi s-au despartit dupa 2-3 luni, se vor impaca daca se iubesc cu adevarat.

| ambicio a răspuns:

Iubirea exista! Iubirea a existat și în cele 2 sau 3 luni de care zici, fără iubire nici măcar o relație de prietenie nu poate exista.
Iubirea se manifesta și ia multe forme.

| 시모나 a răspuns:

Da, cred în dragostea adevărată. Însă... Cam dificil să-ți găsești partenerul ideal în ziua de astăzi.
Oricum, nu te grăbi. Dragostea vine de la sine. Mai întâi, trebuie să vă cunoașteți îndeajuns ca să puteți dezvolta o relație. Acela care te face fericită, te înțelege din toate punctele de vedere și îți este dedicat doar ție, poate fi numit soulmate. ^_^ ♥♥