| RationalityRules a întrebat:

Intrebare pentru creationisti:

Daca dumniezo a creat toate speciile in forma lor actuala, atunci de ce exista specii defectuoase, maladaptate sau chiar daunatoare pentru oameni si pentru alte specii de animale?
P.S. aduceti raspunsuri numai la intrebare, cele care deviaza vor fi ignorate

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mai întâi ne trebuie o precizare: De ce folosești termenul "dumniezo"?

| RationalityRules explică (pentru sabin89):

Ca asa vreau

| sabin89 a răspuns (pentru RationalityRules):

Am înțeles.

| EestiSodalane a răspuns (pentru sabin89):

Fiindcă vrea să știm că e un țăran, deci cel mai probabil e la fel de necitit și needucat ca un țăran, altfel ar folosi un limbaj mai cult, mai de oraș

| EestiSodalane a răspuns:

Dumnezeu nu le-a creat cu defecte. Defectele au aparut după cădere ca urmare a căderii omului.

| dany1988122 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Ce fel de microscop avea Adam ca sa il denumeasca pe Sarcoptes scabiei?

| EestiSodalane a răspuns (pentru dany1988122):

Adam nu a denumit așa ceva.

| dany1988122 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Nu e animal?

| EestiSodalane a răspuns (pentru dany1988122):

Adam nu vorbea latină

| EestiSodalane a răspuns:

E vina mea că folosești cuvinte țărănești?

| PaterLivius a răspuns:

Cred ca am un raspuns pertinent din punct de vedere biblic: la inceputul creatiei, inainte de caderea in pacat, in Scriptura spune Dumnezeu a vazut ca sunt bune toate. Apoi dupa caderea in pacat, spune ca lui Dumnezeu i-a parut rau ca L-a creat pe om si a trimis potopul care a sters fata intregului pamant, ucigand toti oamenii si animalele, cu exceptia celor de pe Arca lui Noe. Dupa acest episod, din cauza potopului atat clima, cat si forma geografica a pamantului au suferit modificari si prin urmare animalele si oamenii au suferit si ei modificari pentru a face fata climei; de ex. Un rus din Siberia sau un american din Alaska cu greu vor putea trai in Africa la 40 grade, si invers; un alt exemplu elocvent e cel al oamenilor negri din Africa, pielea lor neagra rezista cel mai bine la razele ultraviolete ale soarelui. Sper ca am raspuns pe masura asteptarii tale. Daca mai ai intrebari, imi poti scrie si in privat, iar cand am timp iti voi raspunde.