| TraianIImperator a întrebat:

Întrebare pentru sataniști, vouă vă este rușine să le spuneți celorlalți că sunteți sataniști? În viața reală, mă refer. Am citit mai devreme un articol despre satanism și mi-a venit întrebarea asta în minte. Nu vreau să devin satanist, eram doar curios.

Răspuns Câştigător
| Sadxx34 a răspuns:

Satanismul în sine nu presupune venerarea entității numite Satana. Nici măcar sataniștii tradiționali care vedeau în Satan un prieten/stăpân/aliat etc. nu considerau ideale poveștile biblice din religia creștină. Practic satanism înseamnă libertate, înțelepciune, asumare și responsabilitate. Spre deosebire de oricare altă religie care impune credința și devotamentul față de anumite divinități, aici e alegerea ta dacă vrei să o faci sau nu și poți întreba absolut orice și ești îndemnat să gândești cu capul tău. Nu văd satanismul ca fiind o religie. În concluzie, nu are de ce să-ți fie rușine să spui că ești satanist, însă mentalitatea oamenilor care fac parte din majoritate nu au suficiente informații legate de subiectul ăsta pentru că tu nu îi interesează și își creează opiniile pe baza doctrinei folosită de mass-media, de biserică, școală ș.a.m.d. Privind din perspectiva asta, ar fi de evitat să afirmi treaba asta în cazul în care nu te afli prin preajma unor oameni cunoscuți sau pur și simplu mai deschiși la minte.

| Sadxx34 a răspuns (pentru Sadxx34):

Scuze pentru greșeli, autocorectorul e de vină. Sper că ai înțeles mesajul.

| TraianIImperator explică (pentru Sadxx34):

Da, am înțeles, răspunsul este foarte bine documentat.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt satanist, dar nu mi-ar fi rușine. Fără Satan, Dumnezeu și-ar pierde obiectul muncii.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu-s satanist, dar nici credincios nu-s, deci pun si eu intrebarea asta in urma unei sclipiri de ratiune: dar credinciosilor le e rusine sa le spuna celorlalti ca sunt credinciosi?
In definitiv, ortodoxismul si satanismul au aceleasi mecanisme: crezul in ceva, considerentele fata de cum este perceput acel ceva sunt irelevante aici.
Cum tu n-ai rusine sa-ti manifesti crezul, poti presupune cu aceeasi tarie ca nici satanistii n-au rusine sa si-l expuna pe al lor. Dand acum la o parte proportiile si ce ajunge "societatea" sa considere bun, rau, rusions, etc.

| TraianIImperator explică (pentru LPCTSTR):

Unor ortodocși cu credința slabă le este rușine să își facă cruce sau să se manifeste ca atare pentru că știu că dacă vor fi întrebați de ce cred în Dumnezeu, nu vor avea un răspuns mulțumitor.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TraianIImperator):

Depinde de perspectiva, ortodocsii cu credinta slaba sunt mai aproape de realitate. Si eu eram la fel cand eram mic pana sa renunt la religie.

| Mayhem666 a răspuns:

Cu atatea prejudecati in lume asta, mai ales in Romania unde predomina religia iubirii si acceptarii, cred ca mai de graba le e frica nu rusine sa admita ca sunt satanisti.

P.S. Pentru cei care nu cunosc, satanismul, in ciuda numelui sau, e ceva complet diferit de ceea ce anumiti indivizi cred fara sa se interezese si care traiesc in ignoranta.

Cauta cele 11 porunci sataniste (sau ceva de genul) pe net si o sa ramai surprins de ceea ce o sa citesti. O sa fie ceva la ce nu te asteptai.

Satanismul nu e ceea ce multi cred ca e. Nu presupune venerarea Satanei, sacrificare de vieti si alte prostii din astea.

For the record, nu sunt satanist, dar nici crestin nu sunt. Pur si simplu nu ma identific cu nici o religie, de aia raspunsul meu e strict obiectiv in cazul asta.

| halogen001 a răspuns:

Zeul și Satan sunt niște personaje imaginare de poveste primitivă, puerilă, fantezistă și absurdă folosită cu succes pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori și în consecință toți cei care se lasă înșelați cu asemenea povești ar trebui să se simtă la fel.

| Sadxx34 a răspuns (pentru halogen001):

Evident, însă în satanismul modern Satan este văzut ca arhetip al sinelui și al ego-ului, nefiind o entitate care să trebuiască a fi venerată ori respectată. Există într-adevăr "sataniștii rebeli" care, de regulă, doar fac mișto și nu sunt interesați cu adevărat de acest subiect.

| ania a răspuns (pentru halogen001):

Minciuna preferata a deavolului e ca nici el nici Dumnezeu nu exista.

| halogen001 a răspuns (pentru ania):

Posibil, dar zeul și diavolul sunt amândoi minciună.
Un zeu atotputernic care mă iubește nu poate fi invizibil și mut. Un zeu atotputernic care ne iubește nu face omul păcătos, neștiutor, mincinos și tâlhar.
Chiar din cartea sfântă se vede că zeul e neștiutor, neputincios și necinstit.

Creatorul Universului n-are de unde da niște pământ roditor unor oameni, nici nu știe ce e pe acel pământ și le promite un pământ care era deja ocupat și pe care tot ei trebuie să-l dobândească prin război, deci creatorul Universului îndeamnă la tâlhărie, furt și război. Probabil de aici vine zicătoarea: Dumnezeu îți dă, dar nu-ți bagă și în traistă, te trimite la iscodit, la furat, la tâlhărit și la război.
Un asemenea zeu nu e sursă de morală, de adevăr, de dreptate, de iubire sau de știință. E reprezentantul minciunii, neștiinței, neputinței, furtului, tâlhăriei, lipsei de omenie și războiului.

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=13

| CostinAlamariu a răspuns:

Mie mi-ar fi în locul lor

| TraianIImperator explică (pentru CostinAlamariu):

De ce?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TraianIImperator):

Sa fii satanist dupa varsta de 14 ani e cam penibil. Inteleg sa fii mic si prost si rebelios, dar la un moment dat trebuie sa ne maturizam