| AnonNameless a întrebat:

Intrebarea Dumnezeu poate sa faca orice? daca raspunsul e Da ar putea sa creeze o piatra asa de grea incat sa nul poata sal ridice?

29 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Sunt provocari in fata carora Dumnezeu nu poate face nimic. Sa luam intrebarea ta. Poate Dumnezeu sa faca o persoana inteligenta capabila sa puna intrebarea asta? Nu. Daca persoana e inteligenta, isi va da seama singura ca intrebarea e un paradox si nu o va mai adresa. Daca va pune intrebarea, nu poate sa fie inteligent. Deci Dumnezeu nu poate face orice.

| Hombre a răspuns (pentru Dandanache):

"Poate Dumnezeu sa faca o persoana inteligenta capabila sa puna intrebarea asta? Nu"
Si totusi la facut, daca nu-l facea nu intreba, sau e creat din a doua varianta?winking

| Dandanache a răspuns (pentru Hombre):

Daca era prima varianta, ticluia el o intrebare, nu venea a o mia oara cu aceeasi intrebare.

| Thunderstruck a răspuns:

Mortii ma-tii de analfabet.

| AnonNameless explică (pentru Thunderstruck):

Ai mancat ceva astazi? ca vad ca delirezibig grin

| Musique a răspuns:

Oare va putea Dumnezeu să îmbunătățească gramatica ta?
Mă îndoiesc.

| AnonNameless explică (pentru Musique):

Inca nu v-ati plictisit de duma asta cu gramatica?

| Musique a răspuns (pentru AnonNameless):

Nu.

| AnonNameless explică (pentru Musique):

Ma bucurhappy numa ziceam si eu ca de mine deja v-ati luat ca am postat o intrebare veche, da vad ca de tine nu so luat nimeni chiar daca nu exista site sau forum unde sa nu apara cate un martalog scapat din pivnita parintilor care se mandreste cu gramatica luihappy

| Musique a răspuns (pentru AnonNameless):

Apăi, frate, când sunt multe greșeli prefer să atrag atenția.
Eu din cauza asta m-am pus pe învățat, deci poate mai motivez pe cineva.N-o spun cu răutate când o spun.

O seară frumoasă!

| AnonNameless explică (pentru Musique):

Nam eu treaba dar devine obositor cand vezi pe fiecare site, forum, blog cate unu care in loc sa posteze On topic. se ia de gramatica lui altu....de parca i cineva curios cat timp se intelege

| Thunderstruck a răspuns (pentru AnonNameless):

"se ia de gramatica lui altu....de parca i cineva curios cat timp se intelege". M-am chinuit 2 minute sa inteleg intrebarea, idiotule. O intrebare trebuie formulata si scrisa in asa fel, incat sa fie inteleasa din prima. Si e deja prostie, nu sunt greseli, tu nu stii ca substantivul "piatra" e la feminin? Sau ca exista virgule, puncte? Sau ca nu te apuci sa scrii ca retardatul, in mijlocul propozitiei, cu litera mare? Uite cum ar fi corect: "Poate Dumnezeu sa faca orice? Daca raspunsul e "da", ar putea sa creeze o piatra atat de grea incat sa nu o poata ridica?" Ti se pare ca seamana cu ce-ai scris tu?

| AnonNameless explică (pentru Thunderstruck):

Creierul uman este intr-adevar extraordinar:

Cnofrom uuni stduuiu al ueni uinvresttiai elgenze, nu cntozeea in ce odrine se alfa lirteele itrn-un cvanut, signuruul lcuru ipmotarnt e ca pirma si utlima lierta sa fie la lcuol lor

Rsetul potae fi o vrzaa colmpeta si tot o vei ptuea ctii fraa prboelme. Atsa e din cuzaa ca nu ciitm feicrae lteira, ci cvanutul ca un irtneg. E umioitare cpatcitatea ceiriului uamn de a rentositcui detale.

De fapt noi citim:

Conform unui studiu al unei universitati engleze, nu conteaza in ce ordine se afla literele intr-un cuvant, singurul lucru important e ca prima si ultima litera sa fie la locul lor.

Restul poate fi o varza completta si tot o vei putea citi fara probleme. Asta e din cauza ca nu citim fiecare litera, ci cuvantul ca un intreg. E uimitoare capacitatea creierului uman de a reconstitui datele. Da ce sa faci daca tu esti retardat so tio luat 2 minute sa citesti aproximativ 30 de cuvinte ce morti tai sa-ti fac? dobitocu drac te bagi si tu in seama ca ai mancat odata la 2 zile si ai puteri

| Thunderstruck a răspuns (pentru AnonNameless):

Esti retardat, culmea, mai si recunosti... Textul ala scris intentionat gresit e mai usor de descifrat decat ce rahat ai mancat acolo.

| AnonNameless explică (pentru Thunderstruck):

Da ce sa faci frate nu mi-a placut scoala mi-a placut sa ma distrez si sa f** acuma tu cu gramatica ta excelenta poti intra pe google si scrie frumos filme porno pentru virgini ca altceva nu-i de capu tauhappy (si n-are rost sa te scoti ca un om cu viata normala nu sta non-stop pe TPU si nu da 3819 raspunsuri)

| Thunderstruck a răspuns (pentru AnonNameless):

Se vede ca nu ti-a placut scoala. Nici mie nu-mi place in mod deosebit, dar si eu m-am distrat si am ***. Am o viata mult mai buna ca a ta, stiind sa scriu am mult mai multe avantaje. Dar trebuie sa existe si barmani, frizeri, gunoieri etc, nu? Daca am 3819 de raspunsuri inseamna ca stau non-stop pe TPU? Am contul de 3 ani, asta vine cam 3-4 raspunsuri pe zi, din nou, nu te ajuta faptul ca n-ai facut scoala.

| ErrorFound a răspuns:

Blah, blah.e veche, slowpoke ce esti.
Uite aici:
Spune-i lui Dumnezeu sa plece.
Daca pleaca, nu mai e omniprezent, daca nu poate sa plece nu mai e omnipotent.

| RisenLight a răspuns (pentru ErrorFound):

Si daca Dumnezeu mai vrea sa mai stea si nu vrea sa plece? thinking wow foarte filozofic laughing ...grea intrebare cat te-ai gandit sa potrivesti 2 propoziti la 2 atribute? hmmm.

| Miauti a răspuns:

E veche intrebarea... si da poate sa faca o piatra incat sa nu o ridice, dar o poate face si usoara ca sa ti demonstreze ca poate sa o ridice. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pe ziua de azi ezact intrebarea ta lipsea si, daca adam avea buric.pot sa merg sa fac pi-pi?

| Analytical a răspuns:

Mai amuzament de clozet infundat. Si trag apa.
PS: Unii ca tine nu trec "dincolo", raman in rahat.
Sa ai o pofta nebuna.

| AnonNameless explică (pentru Analytical):

Deci eu fara sa insult pe nimeni ajung in rahat, da tu unde sfinti tai ajungi daca ai incalcat o porunca(iubesteti aproapele)? la mine in bile ca alt loc mai bun nu gasestibig grin

| RaduMD a răspuns:

Asta e veche. Asteptam intrebari mai originale.

| Polonic1 a răspuns:

Daca poate sa o faca, nu e atotputernic.
Daca nu poate sa o faca, nu e atotputernic.
PS. Vezi ca te bate limba romana.

| RisenLight a răspuns:

De cand 2 premise contradictori demonstreaza un adevar relevant? thinking sincer intrebarea asta e atat de veche ca deja e cliseica... e facuta de la bun inceput sa sune ca un non sens, insa nu stiu daca am cu cine vorbi.

| CanisMajoris a răspuns:

Uite aici trei lucruri pe care Dumnezeu nu le poate face:

http://www.rascumparare.ro/article.php?nr=124&sub=0

| AnonNameless explică:

Stiu ca intrebarea e veche da m-am plictisit si am zis sa o postez

| preot50 a răspuns:

Fiule,Dumnezeu nu arata ce poate face, asta inseamna sa il ispitesti!
Pentru ca nu suntem noi atottiitorii.Domnul cu tine

| BlackSulphur a răspuns (pentru preot50):

"Fiule,Dumnezeu nu arata ce poate face, asta inseamna sa il ispitesti!"

Atunci nici Odin nu arata ce poate face, astea inseamna sa il ispitesti!
Vino cu argumente solide si particulare in cazul divinitatii tale, caci altfel pari jalnic!