| 220V a întrebat:

Daca dumnezeu ii atotputernic, poate sa faca o piatra atat de grea incat nici el nu poate s-o ridice?

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Evident,El poata sa faca tot ce vrea.

| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

Deci poate sa nu poata, asa cum ai aifrmat aici?
Este un pradox, daca te uiti cu atentie tu ai afirmat ca Dumnezeu poate sa creeze un bolovan pe care NU IL POATE ridica.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Poate sa ridice o piatra pe care nu o poate ridica?

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Da, pentru ca este atotputernic.

| Inferno a răspuns:

Pradoxul acesta este genial si cu toate ca este arhicunoscut nimeni nu a inteles ca este un paradox.
Este genial deoarece cu cat incerci sa dai u nraspuns mai categoric in ceea ce il priveste cu atat te lovesti mai tare pe tine insuti.
AM vazut sute de crestini care dau mereu argumente categorice ca: Sigur ca da, desigur, etc.
Dar aici nu mai merge, daca dai un raspuns de asemenea gen nu faci decat sa recunosti ca Dumnezeu nu este omnipotent.
Dand raspunsuri virulente si categorice nu faci decat sa lovesti in propria ta religie.
De exemplu utilizatorul Aηdяeeaa nu a facut decat sa afirme ca Dumnezeu nu este omnipotent lovind in crestinism, dar uite ce mandra e, ea rade, probabil crede ca a facut ceva inteligent.

| danut a răspuns:

Daca imi spui de cate ori a fost pusa intrebarea asta iti voi spune si eu ce poate sa faca Dumnezeu.

| Dandanache a răspuns:

Intrebarea asta ar trebui trecuta la FAQ. Si robotelul sa dea toate zecile de linkuri cu raspunsuri.

| RAY a răspuns:

Nu poate exista asa ceva,dar de ce a inventat omul omnipotenta?

omul a vrut ca creatorul sa fie puternic,sa cunoasca totul si sa stie totul,dupa cum se observa dumnezeu e intruchiparea unui erou cu abilitati supranaturale ca hercule care stapaneste natura,stie totul,e puternic,toate basmele au inventat eroi,zeii,omul viseaza mereu la cea ce nu are,viseaza sa stapaneasca natura,sa stie totul, sa fie peste tot, sa fie puternic, abilitatile astea mereu au creat zeii, zeus era un curvar nu stia ce sa aleaga intre sotie si amanta, sotia lui era geloasa, basmele reflecta viata tuturor, dumnezeu in vt e exact ca oamenii din acele vremuri

| Chαяtreux a răspuns:

El poate orice laughing

| Inferno a răspuns (pentru Chαяtreux):

Poate sa nu poata?

| unbaiatanonim a răspuns:

Da, eram cu el la gradinita cand a facut o chestie de genu.

| c0ton a răspuns:

Cred ca nu, ca el cum a facut universu (pentru cei ce cred in Dumnezeu) cu foarte multa putere el ar putea ce piatra vrea care so nu ridice nimeni dar daca tot el o inventeaza tot el o poate ridica sau distruge

| BrokenArrow a răspuns:

E un paradox. Crestinii sustin ca e omnipotent. El poate sa creeze o piatra pe care nu o poate ridica. Dar atunci nu ar mai fi omnipotent, pentru ca nu ar putea ridica piatra. Iar daca o ridica, inseamna ca nu e in stare sa creeze o piatra pe care nu o poate ridica. As simple as that.

| 220V explică (pentru BrokenArrow):

Mersi brokenwinking

| BrokenArrow a răspuns (pentru 220V):

De nada.

| 220V explică (pentru BrokenArrow):

¿ablas espaniol? laughing

| BrokenArrow a răspuns (pentru 220V):

! Porsupuesto que si! - si da, stiu ca semnul exclamarii la inceput de propozitie ar trebui sa fie intors, dar ce sa-i faci... ii criza, nu pot sa imi iau tastatura cu capu-n jos-

| 220V explică (pentru BrokenArrow):

Ehhh, daca aveai tastatura in spaniola, mergealaughing Ti-o dau pe a mea?

| BrokenArrow a răspuns (pentru 220V):

Asta e mai mult decat pot spera -lacrima-... Daca esti amabil, trimite-o prin posta. Ambalata cu folie cu bule. Sti, alea pe care le spargi cand te plictisesti.

| 220V explică (pentru BrokenArrow):

Mai ai pretentii laughing Cum adica sa-ti trimit tie punga aia cu bule si asa eu sufar de plictiseala? laughing

| Qinz a răspuns:

Sa vorbesti in parardox despre o diviniatate absoluta nu are sens.
Ce inseamna Dumnezeu? Divinitatea imatieriala necreata, necauzata si care a cauzat constient tot ce exista. Daca Dumnezeu nu ar fi vesinic sau daca ar fi cineva care l-a facut ar intra in contradictie cu termenul de Dumnezeu.
De aceea cand vad parodoxurile astea penale.
oate crea Dumnezeu ceva atat de greu incat sa nu-l poata ridica? Daca Dumnezeu poate sa creeze ceva intr-atat de greu incat sa nu-l poata ridica, inseamna ca El nu este atotputernic. Daca El nu poate crea ceva atat de greu pe care sa nu-l poata ridica, inseamna ca el nu este atotputernic.
Raspuns: Raspunsul cel mai frecvent este ca Dumnezeu este atotputernic, astfel incat enuntul "sa nu-l poata ridica" este lipsit de sens. Alte raspunsuri se refera la cauza ca fiind o contradictie, precum "cercul patrat".

| Inferno a răspuns (pentru Qinz):

"Sa vorbesti in parardox despre o diviniatate absoluta nu are sens."
Sa vorbesti in paradox? Cred ca singurul lucru care nu are sens este propozitia asta.

Răspuns utilizator avertizat
| pitzipoancoiesidepeprofilulmeu a răspuns:

Dumnezeu poate sa faca orice vrea.