| anonim_4396 a întrebat:

Isus a indeplinit toate profetiile din biblie legate de venirea lui?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Leeon a raspuns PERFECT.

| Alex a răspuns:

Pentru crestini si musulmani da. Pentru evrei nu.

| a1doru a răspuns:

Nu avea cum, man.biblia a fost scrisa cu cateva decenii mai tarziu de la moartea lui Isusrolling on the floor

| phantomitza a răspuns (pentru a1doru):

Si Vechiu Testament care o fost scris cu mii de ani inaintea lui de ala ce zici ma?

| a1doru a răspuns (pentru phantomitza):

Nu zic nimic ma, ca in ala nu se vorbeste despre Isus.

| phantomitza a răspuns (pentru a1doru):

Ba tocmai ca vorbeste si spune ca o sa vina Mesia si zice despre toata viata lui ca va fi rastignit si va face minuni etc. citeste la isaia happy

| doctorandus a răspuns (pentru phantomitza):

Daca scrie in Vechiul Testament ca Mesia trebuia rastignit, eu ma duc maine sa ma botez.

| phantomitza a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ca trebuia si ca o sa fie.

| doctorandus a răspuns (pentru phantomitza):

Pana la aparitia crestinismului niciun evreu n-a avut ideea creata ca Mesia va fi crucificat ca ultimul infractor. Adica nici cei care au scris Vechiul Testament n-au avut o astfel de idee si nu reiese de nicaieri din aceste carti ca Mesia urma sa fie crucificat. Asta cu Vechiul Testament a prezis crucificarea lui Mesia este o baliverna buna de aburit pe cei lesne credinciosi.

| doctorandus a răspuns:

Vechiul Testament n-are profetii despre Isus, are profetii despre Mesia. Daca studiezi Vechiul Testament afli ca Mesia nu putea fi crucificat ca ultimul infractor, ci ar fi fost un personaj maret si dinamic care ar fi adus Imparatia lui Dumnezeu pe pamant, alungand ocupatia straina din Israel.

Iar profetul ranit la maini in casa prietenilor sai este prooroc mincinos, asa scrie intr-o profetie mesianica din Vechiul Testament.

Asa-zisele proorocii care-l vestesc pe Isus fie nu sunt proorocii de nicio culoare, fie nu se refera la Mesia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca nu, zic eu. Isus spune ca nu va trece cerul si pamantul pana cand al Sau Cuvant nu se va implini. Daca Biblia era "bifata", Isus era deja aici.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu m-am referit la prima venire nu la a 2-a.

| DariaAlina a răspuns:

Eu știu că în VT sunt multe profeții legate de viața și moartea lui Mesia, sute chiar. Dacă a existat cu adevărat, atunci le-a făcut pe toate.

| gherghelgabriel a răspuns:

Dracu stirolling on the floor