| AvalohAlyn a întrebat:

La crestinii neoprotestanti cum te iarta Dumnezeu daca nu te spovedesti(sau marturisesti) preotului si ti se face dezlegarea?
Sunt curios.

Răspuns Câştigător
| Iliotropion a răspuns:

Daca niciun preot nu poate ierta pacatele pentru ca nu exista intermediari intre Dumnezeu si om, atunci pastorii protestanti nu ar avea dreptul sa oficieze nici cununia, botezul, inmormantarea sau sa puna mana pe capetele oamenilor pentru binecuvantare pe aceeasi motivare ca Harul nu e la ei.
Nici detalii despre cum trebuie oficiata cununia nu e scris in Biblie dar cu toate astea s-a pastrat clar de la primii crestini faptul ca preotul in virtutea succesiunii apostolice o oficiaza.

La unii protestanti se mai practica inainte de nunta o confesare a mirilor, iar in caz ca au trait impreuna nu li se mai oficia cununia in fata comunitatii ci in particular la ei acasa.
Practic asta era o forma de confesare, e posibil pe la 1800 sa-si fi strigat pacatele in fata comunitatii dar acum nu se mai practica.

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Desi sunt ortodox sunt de acord cu ei in acesta privinta. Cum sa te spovedesti unui preot? Preotul este investit de Dumnezeu? Nu cred! Atunci n-ar mai fi preoti hoti, curvari, etc. Te iarta Dumnezeu si daca te rogi lui fara intermediarii care nici macar nu cred in Dumnezeu. O fac pentru bani. De asta Romania si Bulgaria sunt cele mai slabe tari din UE. Ne luam dupa hoti in toate cele.

| AvalohAlyn explică (pentru Salontanul):

In Biblie spune ca Iisus le-a dat har si binecuvantare sa dezlege pacatele oamenilor si sa fie iertati de Dumnezeu.
Si tot asa sa fie intermediari intre om si Dumnezeu..Adica slujitori ai Domnului, arhierei.
happy Ca unii sau mai multi sunt corupti si nu au vocatie..asta e altcevalaughing

| Salontanul a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Biblia-i o carte scrisa tot de ei pentru a-i prosti pe oameni.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru Salontanul):

Ce legatura are religia cu cat de slabi suntem in UE? Aia e treaba celor din Parlament, care dau de obicei niste legi foarte proaste, unele paralele cu ceea ce trebuia facut.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru Salontanul):

Oamenii aceia care au scris-o, de care tu zici ca vroiau sa-i prosteasca pe oameni, au murit pentru ce era scris acolo acum 2000, erau dusi in inchisori, crucificati, ucisi de gladiatori, etc. De ce ai muri pentru o minciuna?

| Salontanul a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Pentru ca facem totul pe principiul "lasa ca merge si asa" invatat de la preoti care spun: "Ai gresit? Vino la mine ca te iarta Dumnezeu". Neinvatand ca orice greseala se contabilizeaza si suntem raspunzatori dea, crezand ca sarutand oasele suntem iertati pentru orice, religia si-a pierdut telul pe care si l-a propus. Acel tel era bine inscris in cele 10 porunci. Acum fiecare face ce vrea. Exemplu: Becali. crede ca daca ridica biserici si face danii Dumnezeu ii va uita anii in care a furat, a mintit si a improscat cu invective in stanga si in dreapta. Acum se crede mana lui Dumnezeu si nu-si da seama ca si trufia este pacat.

| Salontanul a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Stii ce? Nu te-am intrebat nimic. Da-ti explicatii singur si vei intelege. Nu-mi place sa polemizez cu cei ce nu inteleg. Ce vrei sa spui ca o biblie care in doua parti separate se contrazice singura e scrisa de oameni inteligenti sau ca ei au fost mana lui Dumnezeu? Vezi-ti de carte, termina-ti scoala si cand vei ajunge sa citesti si sa vezi macar jumatate din cate am vazut si citit eu mai discutam.

| Iliotropion a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca niciun preot nu poate ierta pacatele pentru ca nu exista intermediari intre Dumnezeu si om, atunci pastorii protestanti nu ar avea dreptul sa oficieze nici cununia, botezul, inmormantarea sau sa puna mana pe capetele oamenilor pentru binecuvantare pe aceeasi motivare ca Harul nu e la ei.
Nici detalii despre cum trebuie oficiata cununia nu e scris in Biblie dar cu toate astea s-a pastrat clar de la primii crestini faptul ca preotul in virtutea succesiunii apostolice o oficiaza.

La unii protestanti se mai practica inainte de nunta o confesare a mirilor, iar in caz ca au trait impreuna nu li se mai oficia cununia in fata comunitatii ci in particular la ei acasa.
Practic asta era o forma de confesare, e posibil pe la 1800 sa-si fi strigat pacatele in fata comunitatii dar acum nu se mai practica.

| ania a răspuns:

In Biblie Iisus spune ucenicilor că ce veţi lega pe pământ va fi legat in ceruri şi ce veţi dezlega pe pământ va fi dezlegat în îceruri.Iar în ultimele versete din Matei 28, înainte de înălţarea la cer, le porunceşte ucenicilor să meargă în toată lumea şi să facă ucenici, botezându+i şi învăţându+i să păzească tot ce le+aporuncit El.Nu a vrut să aibă doar ucenici nu şi spectatori la servicii religioase.în iacov 5+16 se spune-mărturisiţi+vă păcatele unii altora.-nu se spune că doar cuiva special.Noi ne mărturisim păcatele persoanelor credincioase apropiate, in care avem încredere.

| milan9 a răspuns:

Genul de marturisire de care vorbeste Ania nu se refera la harul iertarii, ci doar la CONSILIEREA RECIPROCA in vederea vindecarii problemelor spirituale, sau in privinta lamuririi cauzelor...thinking

LUCRAREA HARULUI este insa ceva cu totul specila si a fost incredintata PREOTIEI CRESTINE.

| milan9 a răspuns:

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)
(taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

| VelaJohnny a răspuns:

Deci Dumnezeu judeca si actioneaza la fiecare religie dupa cum are religia covningerile si doctrinele?

| AvalohAlyn explică (pentru VelaJohnny):

Pai mai bine zis :Cum esti iertat de Dumnezeu la neoprotestanti?
Pentru ca crestinii si catolici se spovedesc, marturisesc preotului in biserica si el iti dezleaga pacatele, fiind pus acolo chiar de Iisus (in Biblie scrie).
Iisus a dat harul apostolilor Lui apoi preotilor si arhiereilor Lui sa dezlege si sa ierte pacatele oamenilor, in numele Lui.
Scrie in Noul Testament asta.Si mai scrie ca trebuie sa iti marturisesti pacatele.
Iar tinand cont de asta, cum iarta Dumnezeu un neoprotestant?
Intreb si eu, curios fiind.
Il iarta direct prin rugaciune la Dumnezeu si abtinere totala de la pacat?
Intrebarea nu e ofensatoare sau nu am intentia sa creez certuri.
Sunt doar curios.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nici eu prietene, stai calm, sa inteleg ca nu m-ai inteles. Ai spus „Cum esti iertat de Dumnezeu la neoprotestanti?" si eu te intrebam, chiar crezi ca Dumnezeu la fiecare religie in parte actioneaza in functie de cum are religia convingerile? La ortodoxi cica esti iertat doar daca te spovedesti, Dumnezeu doar dupa asta te iarta. La baptisti nu e spovedanie, dar te iarta numai faca faci ce spun convingerile lor. Oare Dumnezeu nu e unul singur, si religiile l-au impartit? Eu sunt sigur ca la fiecare religie Dumnezeu te iarta in acelasi fel si nu pe baza convingerilor religioase din care apartii. Primesti iertare pentru cainta sincera si daca nu repeti greselile. Apoi, marturisirea i-o faci lui Dumnezeu in rugaciune si in rugaciune te ierti pentru iertare, ce pocaitii nu sunt iertati deoarece nu marturisesc pacatele pastorului sau preotului? Sper ca m-ai inteles acum happy

| AvalohAlyn explică (pentru VelaJohnny):

Da asta cred si eu..insa Iisus in Biblie a dat harul apostolilor si apoi a urmasilor lor, preotii, ierarhii., de a le dezlega si ierta pacatele oamenilor prin marturisire, spovedanie si fiind chair Iisus Hristos prezent (in mod nevazut) acolo la marturisire.
Despre asta ce crezi?

| VelaJohnny a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Vreaun argument biblic big grin cand crestinsii s-au dus la apostoli si ei le-au pus sutana (sau cum se cheama) pe cap si i-au intrebat de greseli? Doar Isus este mijlocitor intre om si Dumnezeu, ce daca e preot, nu e mai bun decat mine, suntem amandoi 2 pacatosi si sclavi ai pacatului, nu are nici o autoritate sa imi fie iertate greselile prin el. Daca nu era pacatos da, dar un pacatos cu ce ma poate ajuta pe mine, fiind ca el? happy Intelegi la ce ma refer? In Biblie vei gasi multe rugaciuni de iertare adresate lui Dumnezeu, nu vei gasi sa scrie ca au apelat la oameni. Numai lui Dumnezeu i s-au rugat si au marturisit direct lui. happy

| Iliotropion a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Parintele Velimirovic spunea ca prima erezie a fost infailibilitatea arogata de papa, apoi fiecare principe german si-a dorit sa fie infailibil si a aparut protestantismul.
Pentru ei din momentul botezului esti deja mantuit, eventualele pacate ti le iarta direct Dumnezeu, e o infailibilitate mascata sa te consideri mantuit inainte de judecata, la fel si interpretarea scripturii dupa propria parere ca si cum nu ai putea gresi.