| IMPERO a întrebat:

Ma ajutati va rog sa fac un sondaj? Probabil, rezultatul va va interesa pe toti. Va rog sa raspundeti cu da s-au nu la urmatoarea intrebare: Credeti ca intr-adevar Dumnezeu ii poruncea lui Moise uciderea popoarelor vecine in special in Numeri 31:17-18 unde Moise spune razboinicilor sa omoare baietii si fetele sa le tina pentru ei.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Nu, nu cred că zeul creştin poruncea ceva cuiva, căci pentru asta ar trebui cel puţin să existe.

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu le-a cerut acest lucru, dar inainte de a executa un popor il anunta si le dadea posibilitatea sa se caiasca.

| KhludCiprian a răspuns (pentru danay72):

Esti sigura?

Deuteronom 13
13 «Nişte oameni nelegiuiţi au ieşit din mijlocul ei şi i-au înşelat pe locuitorii cetăţii, zicându-le: ‘Haideţi să slujim altor dumnezei!’», zei pe care nu-i cunoaşteţi, 14 atunci să faceţi cercetări, să căutaţi şi să întrebaţi cu atenţie. Dacă este adevărat şi se dovedeşte că s-a săvârşit această faptă rea în mijlocul vostru, 15 atunci să-i ucideţi cu sabia pe toţi locuitorii cetăţii. Să nimiciţi[a] prin sabie toţi oamenii şi animalele care se află în ea. 16 Să adunaţi toate bunurile în piaţă, să ardeţi complet cetatea împreună cu toate bunurile, ca o ardere de tot înaintea Domnului, Dumnezeul vostru, şi astfel să rămână pentru totdeauna o ruină, niciodată să nu se mai reconstruiască. 17 Nimic din lucrurile date spre nimicire să nu se lipească de mâinile voastre pentru ca Domnul să se întoarcă din înverşunarea mâniei Lui, să-Şi arate compasiunea şi îndurarea faţă de voi şi să vă înmulţească, după cum a promis strămoşilor voştri că va face 18 dacă veţi asculta de glasul Domnului, Dumnezeul vostru, păzind toate poruncile Lui, pe care eu vi le dau astăzi şi înfăptuind ce este drept în ochii Domnului, Dumnezeul vostru.

Unde scrie de mila?

| danay72 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Chiar şi războaiele erau reglementate prin Lege. Poporul lui Dumnezeu trebuia să poarte războaie nu pentru a-şi satisface setea de putere sau de cucerire, ci ca reprezentant al lui Dumnezeu în ‘Războaiele lui Iehova’ (Numeri 21:14, NW). În majoritatea cazurilor, israeliţii trebuiau să ceară mai întâi capitularea în condiţiile stabilite de ei. Dacă cetatea refuza să se predea, israeliţii puteau începe asediul, care se desfăşura după regulile stabilite de Dumnezeu. Spre deosebire de majoritatea soldaţilor care au luptat de-a lungul timpului, bărbaţii din armata Israelului nu aveau voie să violeze femeile sau să provoace masacre inutile. Ei nu aveau voie să distrugă mediul natural, fiindu-le interzis să taie pomii fructiferi. Armatele altor naţiuni nu aveau interdicţii de acest gen. — Deuteronomul 20:10–15, 19, 20; 21:10–13.

| KhludCiprian a răspuns (pentru danay72):

Deci unde era posibilitatea sa se caiasca? Vad ca iei anumite versete prea pe sarite.

"Dumnezeu le-a cerut acest lucru, dar inainte de a executa un popor il anunta si le dadea posibilitatea sa se caiasca. "

| danay72 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Aminteste-ti de gabaoniti si niniviti.

| KhludCiprian a răspuns (pentru danay72):

Ce e legat de niniviti si faptul ca daca sunt unii ce zic sa slujesti la alti zei, trebuie sa omori toata cetatea?

Deci te rog inca o data, ce legatura are Iona cu Deuteronom, eu unul nu vad legatura.

| danay72 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Este vorba despre acelasi Dumnezeu si despre Vechiul Testament.Nu venise inca Isus si erau aceleasi legi.Iehova nu s-a schimbat, cum a fost in timpul lui Moise, era si in timpul lui Iona.

| KhludCiprian a răspuns (pentru danay72):

Atunci fara sa fie nici un atac, inseamna ca daca Dumnezeu e acelasi, inseamna ca e acelasi ce a ucis in masa copii si omenirea de la potop, poate fi calificat ca un mare criminal in serie, indiferent ca a trimis pe Isus sau nu.

Sau Geneza vorbea de alt zeu razbunator?

| danay72 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nu,intr-adevar Dumnezeu a distrus lumea la potop si o va face din nou, dar ca si in zilele lui Noe, inainte anunta ca va distruge rautatea, dandu-le posibilitatea oamenilor sinceri sa se intoarca la El si sa nu ii distruga.Este drept, pentru ca nu aduce marele necaz fara sa anunte. 2Petru2:5,3:9,10

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Cui a dat timp iahve la potop? a trecut direct la actiune ca mereu

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Cica e vorba de acel zeu dar cel din vt nu urma legiile lui iisus ciudat zeu probabil are amnezie e cam uitic sau voi ipocriti, iisus spune ca a venit pentru poporul evreu la femeia aia, iahve avea un singur popor, poporul evreu, mesia era salvatorul lor ca crestini de atunci tiau tradat stramosi e altceva apropo primi crestini erau gnostici sti credeau in altceva, bioblia asta a fost modificata cine le-a dat dreptul? saracul iisus nu a scris un cuvant doar dupa 40 de ani de la moartea lui nici macar de niste martori oculari

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

2Petru2:5 spune ca Noe a fost un predicator al dreptatii si oamenii nu au tinut cont, ba chiar si-a batut joc de el, exact cum se intampla si azi. Matei24:37-39

| RAY a răspuns:

Iahve e zeul meu preferat cand e sa vb de groaza si violenta la maxim bibia e o carte de groaza

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Daca ai studia cu atentie,ai vedea cat de iubitor e si ce diferenta era intre El si zeii celorlalte natiuni. Legile sale ii ocroteau pe cei saraci si pe strainii care locuiau cu ei. Apoi, promovau cinstea si corectitudinea in afaceri, aveau inalte norme de curatenie, iar cand purtau razboaie, prima data le prezenta conditile de pace.etc

| Holiday a răspuns:

Neah, e doar o gogorita prin care erau asmutiti evreii de liderii lor impotriva altor popoare. Prosteala asta cu zeii si slujirea lor mai tine si astazi pe la unii, vezi Satul Islamic care este aceeasi Marie cu alta palarie. La vremea aia, si mult timp dupa, cam asta era metoda principala de a prospera a multor popoare, jefuirea si inrobirea celor mai slabi din vecinatate.

| Mechanix a răspuns:

Nu, pentru că nu există Dumnezeu.