| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce a incercat Dumnezeu sa mi-l omoare pe Moise?

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La apucat nebunia de la atata vin divin baut

| Meme10Memu a răspuns:

Avea niste idei contra lui dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Uitase sa circumcida copilul la termen.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca crestinii nu sunt sub legea mozaica.

Coloseni 2:13, 14:"13. Iar pe voi care eraţi morţi, în fărădelegile şi în netăierea împrejur a trupului vostru, v-a făcut vii, împreună cu Sine, iertându-ne toate greşealele;
14. Ştergând zapisul ce era asupra noastră, care ne era potrivnic cu rânduielile lui, şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, insa Dumnezeu a dat legile gradual. Legea dupa Noul Testament este mai aproape de conditiile perfecte cand oamenii ajung la o maturitate spirituala mai mare. Evreii din antichitate erau mai departe de implinirea promisiunilor Lui Dumnezeu si legea mozaica era o umbra a lucrurilor viitoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E tare nene explicatia mea. Recunoaste

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns:

Dumnezeu ii daduse o insarcinare si Moise o acceptase insa Moise avea si niste idei indaratnice si a primit un imbold ca sa inteleaga ca nu e de joaca cu dumnezeu. Pana la urma tot de mana lui dumnezeu a murit nelasandu-l pe Moise sa treaca in tara promisa pentru ca nu a laudat pe Dumnezeu cand a iesit apa din stanca la Meriba. Dumnezeu a ascuns cadavrul lui Moise. Oricum Moise a trait 120 de ani adica mai mult decat majoritatea oamenilor din epoca moderna. La 120 de ani vedea bine cu ochii si nu purta ochelari ca multi IT-isti.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te lasa sa mori. Daca ai contract cu el in mod special te omoara daca nu-l respecti. Moise a avut contract cu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu draga, nu ti-l omoara nimeni pe nevinovatul Moise.
Lipsa fragment.Anumite fragmente lipsesc din original.
Se pare ca era vorba de copilul lui care nu era circumcis dupa legea lui Avraam.Ar fi fost caput daca nu ar fi intervenit Sefora ca sa îi taie preputul copilului.

Citim în Geneza 17:14: „Un copil de parte bărbătească netăiat împrejur în carnea prepuţului lui, să fie nimicit din mijlocul neamului său: a călcat legământul Meu"

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai ai facut contract cu Dumnezeu ca sa se respecte legea Lui si pentru tine?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, Avraam avea contract, Moise a fost descendentul acestuia, prin urmare forțat fi-va Moise.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pana acolo legea era data oral prin Avraam, si întrebarea ta este pana la legea lui Moise.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma chinui sa îți explic cand tu nici macar nu ai deschis în viata ta biblia si ai pretentia sa îți explic ca la carte.
Citeste biblia daca vrei sa ne înțelegem românește, sau citeste pagini ateiste daca vrei sa ne înțelegem chinezeste.

| alex598 a răspuns:

Nu cred că a încercat. Te rog fi mai specific.