| IMPERO a întrebat:

O intrebare care am pus-o multor crestini si nu a reusit nimeni sa dea o explicatie cat de cat inteligenta: Cum de a poruncit Dumnezeu prin Moise sa omoare baietii,prinsi de razboi si sa tina fetele virgine pentru ei? Si cum au constatat acei salbatici in vrema aceea, care sunt virgine si care nu.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Sa va spun eu de ce spunea Dzeu adica Moise ca nu era nimeni nicaeri, nu exista nici un Dzeu pe nicaeri, erau doar scornelile lui Moise sa-i poata manipula pe fraierii cu care era.Deci cind asupresti un alt popor ca de fapt ei asta au facut au venit peste unia care erau pasnici, erau sedentari, au venit sa le ia paminturile.Si ce faci daca vrei sa iei tara cuiva? Simplu omori tot ce este de parte barbateasca inclusiv sugari, copii tot ce misca si lasi doar femeile.De ce ai face asa ceva? Logic daca ai lasa copii de parte barbateasca si ai lasa si mamelor lor mai tirziu cind acestia vor ajunge barbati mamelor lor le vor povesti adevarul si tu ca si cuceritor esti ca si mort, BANG.Dar asa eliminind orice mascult si lasind doar femei acestea vrind nevrind vor lua de barbati pe noii stapini.Mai logic de atit nici ca se poate. Poti merge si mai departe si de ce pe virgine? Pai simplu femeile meritate avusese soti pe care tu cuceritor i-ai luat gitu si aia nomal ca te uraste de moarte si cu prima ocazia iti va lua gitu in somn, deci o elimini si pe aia si tii doar virgine care or sa iti devina scalve sotii cum sor numi la ei.Aici nu e vorba de timpul cind sa petrecut pentru ca omul de atunci este exact cel de astazi, doar ca astazi nu mai poti face asa ceva pentru ca lumea sa c am egalizat si plus de asta te supui unor norme sa le zicem asa universale, atit cit sint ele de universale. Oricum lumea a mai ridicat capul datorita circulatiei informatiei si oameni ca Moise nu mai apar asa des si nici prostii nu mai sint asa de prosti, desi se pare ca prostia creste proportional cu cresterea populatiei.In fine cam asta e logica eliminarii barbatilor copiilor si femeilor maritate.

27 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Iti pot raspunde la intrebare daca stii cum si-a transmis Dumnezeu profetiile catre profeti, daca nu sti asta toate dar toate intrebarile voastre sunt lipsite de sens.

| IMPERO explică (pentru danut):

Depinde la ce profeti te referi. Ma gandesc ca nu la Mahomet. Adevaratii profeti a lui Dumnezeu sunt oamenii de stiinta prin care Dumnezeu ne-a transmis toata tehnica si tehnologia de care avem atata nevoie si pe care vad ca le folosesti si tu. In rest ceilalti "profeti" nu au fost decat niste palavragii care nu lucrau nimic si nici carte nu invatau.

| danut a răspuns (pentru IMPERO):

Imi pare rau dar bati campi.

| relian a răspuns (pentru IMPERO):

Correct.De dat din gura mai toti stiu, problema apare atunci cind trebuie sa faci ceva concret pentru oameni.Acum daca ne intrebam de ce sa tot discutat chestia asta cu evreii cu religia lor si asa mai departe eu cred ca este vorba numai de contextul acelor vremuri.Pe atunci era la moda sa-i zic asa chestia asta cu religia.fiecare care mai de care isi facea cate o biserica dupa cit il ducea mintea si gura.Plus de asta se pare ca biserica fiind la moda aducea ceva bani buni, ca urmare cei care stiau sa profite asta faceau, pentru ca e mult mai usor sa stai la umbra si sa dai din gura decit sa dai cu sapa pe cimp si sa bei apa fiarta. Exact cum este astazi internetul, cum vedem citeva firme care sau imbogatit asta e moda astazi si de aici se scot bani.pe atunci din religie se scotea bani, plus ca religia era si un fel de guvern, ea conducea triburile, cetatile si asa mai departe.Acum diferenta dintre religiile alea si astea moderne sa le numim internet si stiu si eu muzica, film astea cel putin stii clar despre ce este vorba si nu te obliga, forteaza nimeni sa faci ceva anume.Si este clar faptul ca este normal sa crezi si sa recunosti aportul oamenilor de stiinta la evolutia societati omenesti, lucru ce nul poti spune despre religia evreilor.

| IMPERO explică:

Fahnlohnee daca nu-ti este frica sa afli ca religia ta este falsa, iti recomand sa citesti si tu o carte buna, altceva decat mitologie. Mantuirea de dupa cumplita ratacire. De Pavel Corut.
P.S. Probabil Biblia o cunosc mai bine decat tine, diferenta este ca eu imi dau seama ca este o carte de mitologie ca si toate celelalte carti "sfinte".

| IMPERO explică:

Fahnlohnee daca nu-ti este frica sa afli ca religia ta este falsa, iti recomand sa citesti si tu o carte buna, altceva decat mitologie. Mantuirea de dupa cumplita ratacire. De Pavel Corut.
P.S. Probabil Biblia o cunosc mai bine decat tine, diferenta este ca eu imi dau seama ca este o carte de mitologie ca si toate celelalte carti "sfinte".

| milan9 a răspuns (pentru IMPERO):

Toate scrierile lui Pavel Corut nu sunt altceva decat o fictiune alienanta, o ratacire comandata de diferite grupuri de interes impotriva crestinismului, impotriva identitatii acestui neam...
Mitologia scrierilor sale nu e motivata decat de castigul material pe care il obtine indirect din calcarea in picioare a valorilor crestine.

| IMPERO explică (pentru milan9):

Pavel Coruț. De la Wikipedia. Subiectele atinsense de actor sunt diverse. Ficțiunea speculativă, istoria, metodele de autoeducare, psihologia aplicată, versurile, cultul strămoșilor, misterele lumii în care trăim, serviciile secrete.
Cărțile scrise sunt publicate în mai multe ediții însumând câteva milioane de exemplare. Totalul cărților publicate depășește cifra de 4 milioane de exemplare până în 2006. Dumnezeu sa-l binecuvanteze.

Dar cu absurditatea faptelor, criminalului, "omului lui Dumnezeu" Moise cum ramane?

| anonimg a răspuns:

Oricum, prin lucruri exterioare. Poate fi printr-o anumita vestimentatie sau portul unor bijuterii sau coafuri anume.

| IMPERO explică (pentru anonimg):

Stiind cu ce se ocupau, eu cred ca le violau pe toate la rand.

| milan9 a răspuns:

Este de presupus ca in afara inspiratiei divine, profetii au avut si INITIATIVE PROPRII, mesajul lor individual adresat poporului, uneori in mod foarte grav atribuit in mod incorect lui Dumnezeu, doar pentru ca mesajul lor sa aiba "autoritate"...

Nu Dumnezeu trebui asociat cu toate actele de barbarie si cruzime intalnite in Vechiul Testament, ci NATIONALISMUL SOVIN, AGRESIV, de care aproape intotdeauna evreii au fost caracterizati.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Nu Dumnezeu trebui asociat cu toate actele de barbarie si cruzime intalnite in Vechiul Testament"

Aha, deci spiridusul e de fapt doar ce convine fiecaruia.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Contextul istoric lamureste problema.
In Noul Testament nu sunt intalnite astfel de greseli, de "exceptii". Vorbim in Noul Testament de insasi venirea Fiului lui Dumnezeu in lume.

| bleakk a răspuns (pentru milan9):

"Este de presupus", atunci orice poate fi presupus

| IMPERO explică (pentru milan9):

In noul testament, Petru a ucis pe Anania si Zafira pentru-ca nu i-au dat toti banii cu care au vandut casa. Faptele Apostolilor 5:1-11

| milan9 a răspuns (pentru IMPERO):

Nu scrie acest lucru. Mai citeste odata. Arata-mi negru pe alb unde ti s-a parut tie ca Petru ar fi avut vreo legatura cu asta. NU A AVUT.
Socul constiintei este intr-adevar uneori prea mare... sad

| IMPERO explică (pentru milan9):

Despre cruciadele si crimele care le-au facut crestinii s-au scris foarte multe si este bine stiut, dar oare Petru, cine era in realitate?

-A avut unele controverse ideologice cu Apostolul Pavel. A fost de parere ca numai evreii pot fi convertiti la crestinism.
-Piatra de potignire pentru Isus. -Dar Isus S-a întors si i-a zis lui Petru:... tu nu te gândesti la lucrurile lui Dumnezeu, ci la lucrurile oamenilor!
-Cand este arestat Isus, Petru scoate sabia si este gata de lupta. El taie urechea lui Malhu, robul marelui preot.
Oare pentru ce purta Petru sabie si de cate ori a mai folosit-o.
-Se leapada de Isus mintind cu juramant ca nici macar nu-l cunoaste.
Galateni cap.2 Pavel înfrunta pe Petru. Dar, când a venit Chifa în Antiohia, i-am stat împotriva, în fata, caci era de osândit.
... el mânca împreuna cu Neamurile; dar, când au venit ei, s-a ferit si a stat deoparte...
... Împreuna cu el au început sa se prefaca si ceilalti iudei...
... Când i-am vazut eu ca nu umbla drept dupa adevarul Evangheliei, am spus lui Chifa în fata tuturor: „Daca tu, care esti iudeu, traiesti ca Neamurile, si nu ca iudeii, cum silesti pe Neamuri sa traiasca în felul iudeilor?"
-Fapte cap.5 Petru i-a zis: „Anania, pentru ce ti-a umplut Satana inima ca sa minti pe Duhul Sfânt...
...Anania, când a auzit cuvintele acestea, a cazut jos si si-a dat sufletul?
... Flacaii s-au sculat, l-au învelit, l-au scos afara si l-au îngropat.
...Cam dupa trei ceasuri, a intrat si nevasta sa, fara sa stie ce se întâmplase.
Atunci Petru i-a zis: „Cum de v-ati înteles între voi sa ispititi pe Duhul Domnului? Iata picioarele celor ce au îngropat pe barbatul tau sunt la usa si te vor lua si pe tine."
...Ea a cazut îndata la picioarele lui si si-a dat sufletul? Când au intrat flacaii, au gasit-o moarta; au scos-o afara si au îngropat-o lânga barbatul ei.
Oare cum de nu i-a traznit Dumnezeu in momentul in care au mintit s-au cand au hotarat sa minta, ci doar atunci cand Petru ramane singur cu ei? Oare Petru avea cu el sabia in acel moment s-au ce alta metoda a folosit Dumnezeu sa-i omoare?

| milan9 a răspuns (pentru IMPERO):

Mustrarea oare l-a ucis pe Anania sau constiinta vinovata, pacatul sau?
Celelalte "capete de acuzare" nu sunt decat fazele unui proces continuu dar sigur si ireversibil de "increstinare", re iesire din ritualurile stricte ale "Legii Vechi", de iaesire din nationalismul sovin si agresiv specific evreilor, pentru a imbratisa cu tot sufletul invatatura lui Dumnezeu Intrupat...

| IMPERO explică (pentru milan9):

Ne place mult sa ne mintim pe noi insine si sa numim adevarate unle lucruri care stim bine ca nu pot fi adevarate.

| fllu07 a răspuns (pentru IMPERO):

Nu crestinii. religia falsa.

| NGheorghe a răspuns:

Nici n-o sa reuseaca cineva vreodata... deoarece tu vrei de fapt ca principiile din societatea moderna de azi sa fie aplicate si in acea societate primitiva, ceea ce nu este posibil. Dar te lasam sa incerci, de fapt nici tu nu stii unde vrei sa ajungi.

Apropo, ca sa ajungi pe Luna ai nevoie de o racheta, doar cu o masina nu faci nimic.

| IMPERO explică (pentru NGheorghe):

Foarte inteligent.

| NGheorghe a răspuns (pentru relian):

Dar nu vad de ce mi-ai raspons mie ca eu nu am intrebat pe nimeni nimic!?! Si chiar, tu de ce i-ai explicat proceul complet prin care "acei salbatici" superdestepti au distrus complet tari intregi, cata vreme pe Impero i-l interesa nici 50% din poveste? si din care mai mult partea cu ginecologia...
Ai auzit ca arheologii au descoperit listele cu doctorii de garda din acea perioada? :d... poate le descopera si literatura pe care au studiat-o, se bazeaza pe faptul ca cum ei studiau partea din chilotiei exista o mare probabilitate sa o fi uitat pe acolo. :d

| relian a răspuns (pentru NGheorghe):

Sa va spun eu de ce spunea Dzeu adica Moise ca nu era nimeni nicaeri, nu exista nici un Dzeu pe nicaeri, erau doar scornelile lui Moise sa-i poata manipula pe fraierii cu care era.Deci cind asupresti un alt popor ca de fapt ei asta au facut au venit peste unia care erau pasnici, erau sedentari, au venit sa le ia paminturile.Si ce faci daca vrei sa iei tara cuiva? Simplu omori tot ce este de parte barbateasca inclusiv sugari, copii tot ce misca si lasi doar femeile.De ce ai face asa ceva? Logic daca ai lasa copii de parte barbateasca si ai lasa si mamelor lor mai tirziu cind acestia vor ajunge barbati mamelor lor le vor povesti adevarul si tu ca si cuceritor esti ca si mort, BANG.Dar asa eliminind orice mascult si lasind doar femei acestea vrind nevrind vor lua de barbati pe noii stapini.Mai logic de atit nici ca se poate. Poti merge si mai departe si de ce pe virgine? Pai simplu femeile meritate avusese soti pe care tu cuceritor i-ai luat gitu si aia nomal ca te uraste de moarte si cu prima ocazia iti va lua gitu in somn, deci o elimini si pe aia si tii doar virgine care or sa iti devina scalve sotii cum sor numi la ei.Aici nu e vorba de timpul cind sa petrecut pentru ca omul de atunci este exact cel de astazi, doar ca astazi nu mai poti face asa ceva pentru ca lumea sa c am egalizat si plus de asta te supui unor norme sa le zicem asa universale, atit cit sint ele de universale. Oricum lumea a mai ridicat capul datorita circulatiei informatiei si oameni ca Moise nu mai apar asa des si nici prostii nu mai sint asa de prosti, desi se pare ca prostia creste proportional cu cresterea populatiei.In fine cam asta e logica eliminarii barbatilor copiilor si femeilor maritate.

| bleakk a răspuns:

Anonimg,raspunzi,te rog, la prima intrebare daca se poate?

| anonimg a răspuns (pentru bleakk):

Pentru ca barbatii ocupau functiile de conducere. Femeile se bucurau daca aveau un copil, o familie. Ele nu puteau fi trase la raspundere -decat daca erau acuzate de adulter.

| IMPERO explică (pentru anonimg):

Porunca era sa omoare si femeile. Numeri 31:17 Acum, dar, omorâţi pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el;

18 dar lăsaţi cu viaţă pentru voi pe toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

| bleakk a răspuns:

NGheorghe vrei sa zici ca ce a facut/cerut/poruncit Dumnezeu pe atunci era perfect normal din toate punctele vedere. Societatea a evoluat.ai dreptate. Dar nu cred ca pe atunci, chiar si in acel primitivism cum il numesti, puteai privi un astfel de lucru ca valoare morala si absoluta
Fiind ceruta de Dumnezeu asta trebuie sa insemne. Iar stai... Oamenii aceia nu erau si ei tot 'copiii lui Dumnezeu', cum sa ceara sa isi omoare copiii si in continuare sa fie considerat -bun si iubitor-?