| CocoKiki a întrebat:

Mai,daca biserica este o organizatie non profit atunci de ce obtine miliarde? tongue

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Biserica si cred ca vorbesti aici de BOR nu este o organizatie nonprofit asa cum spui, ea este o institutie care apartine statului.Deci BOR este ca orice alta institutie cum ar fi de ex Invatamintul, sau sanatatea institutii sustinute de la bugetul de stat. Poblema se pune de ce mai sustine statul institutia numita religie nu stiu.Inteleg sanatatea,invatamintul sint benefice pentru societate,avem nevoie de ele,altfel nu am trai, dar religia ce face? Religia este o institutie consumatoare ca si invatamintul dar care nu este benifica nicicum, nu are nici un rol decit probabil de sperietoare ori este folosita de guvernanti in speranta ca las ca or sa ma aleaga tot pe mine.Din cauza asta este tolerata religia mai exat BOR este sustinuta de stat, de altfel este un fel de capusa suge si tot suge din seva societatii. Obtine miliarde din bani publici si ceva maruntis din donatii, dar si acele donatii sint facute cu un scop de cel care doneaza.Sa nu credeti ca cei care fac donatii vai ce oameni milostivi sint.Aia doneaza sa fie scutiti de impozite si alte chestii pe care noi nici nu le banuim.Dar aceste donatii de ce nu s-ar face in scopuri umanitare? De ce nu donezi sa faci un spital, sa il dotezi cu aparatura moderna si etc? Aici e problema pentru ca BOR are implicatii la nivel de stat si acel donator de bani catre ei face sa fie cumva scutit mult mai mult de taxe si alte alea decit daca ar dona unei scoli sau spital.Sint niste excroci de la mare la mic, pur si simplu toti se folosesc de stat care este reprezentat de mine de tine si etc, cu alte cuvinte se folosesc de banii societatii asa cum vor ei, totul este la cheremul lor, manevreaza banii cetatenilor dupa bunul lor plac.

| MskDesign a răspuns (pentru relian):

Daca B.O.R. este o institutie a statului de ce nu este fiscalizata?!

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cine spune ca biserica este o organizatie non-profit?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Donatia e principala cauza, efectul e si mai mare

| sublime89 a răspuns:

Obtine miliarde pentru ca are de pe cine, mai ales in Romania. Biserica prospera acolo unde oamenii nu stiu sa-si foloseasca ratiunea, si aia putina pe care o au.

| RobertMoon a răspuns:

Religia nu este o organizatie, este credinta in divin... daca te referi la Biserici ele traiesc din donatii asa se zice laughing acum nu stim prea multe despre cum se invart banii pe acolo tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertMoon):

Si cum nici un om nu vrea sa ajungă in iad...ce a zis? Hai sa dam toți banii mistrii bisericii! Cam așa gândesc unii, mai ales cei bătrâni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Magie, bre, magie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu esti destept dar sarac de ce nu faci la fel? ca nu oi fi atat de prost incat sa nu poti face un miliard?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ar fi pacat sa faca risipa de bani. pai si apoi de unde sa isi cumpere limuzine? fotografiile cu limuzine aici: http://bit.ly/1FwCcJv

| AdiTorrent7 a răspuns:

Cine ti-a spus ca obtine miliarde? Te-a inselat.
In orice caz profitul Bisericii Ortodoxe pe ultimul an a fost de vreo 28 mil ron. Acesti bani reprezinta de fapt un buget pentru anul imediat urmator.

| pauldt a răspuns:

Bună!
ONG-urile sunt după cum știm non-profit. Dacă facem o evaluare a situațiilor financiare a acestora vom observa sume considerabile. Deci, Biserica ar trebui să încheie anul din punct de vedere financiar pe 0 sau pe minus, doar pentru că e Biserică?

| Anemona14 a răspuns:

Deoarece nici in biserica nu m.ai este dragoate ci viclenie, totii alergam dupa bani, chiar si preotii... n.au pic de credinta!happy