| AvalohAlyn a întrebat:

Mai e iubitor Dumnezeu daca pedepseste si te arunca in iad? Voi credeti in iad si in rai?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, iadul se refera la moarte, nu chin vesnic, iar raiul va fi pe pamant dupa ce Dumnezeu va a distruge sistemul rau de lucruri. Apocalipsa21:8,Psalmi37:9-11,29.Eu cred punctul de vedere al Bibliei

| milan9 a răspuns:

Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt VEŞNICE!
Nu vrea nimeni varianta a doua, a îndepărtării de Sursa Vieţii şi a Fericirii, dar în CREŞTINISM, SCRIPTURA este cea LĂSATĂ SĂ SE PRONUNŢE, nu iniţiativele unuia sau altuia:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "

II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui, etc.

| Doub a răspuns:

Da,Dumnezeu e foarte iubitor.Stii de ce? Pentru ca desi pamantul a ajuns ceva oribil, Dumnezeu nu-l distruge inca pentru ca asteapta.Asteapta si spera ca oamenii sa se pocaiasca.Cea mai mare dovada de iubire din partea Lui a fost ca L-a dat pe singurul Lui Fiu sa moara pentru noi.Meritam asta? Eu zic ca nu.Si pe langa ca este iubitor, Dumnezeu e si drept. Da, cred atat in rai, cat si in iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred dar in alt sens nu in sensul dat de crestinii- ortodoxi sau catolici. Iti recomand filmul As Above, So Below. Daca il intelegi te vei prinde de niste chestii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alane? esti robot? tocmai tu pui asemenea intrebari retrograde care tin site-ul in loc si oamenii? credinta si comunicarea la religie, presupune, progres spiritual inaltare si adunare de cunostinta.de 5 ani nu vad decat stagnare din partea ateilor si invartire in jurul cozii.asta e ratiunea si teligenta? atunci e vaaai de lume nene.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos spus.

| jrockfreak a răspuns:

Eu zic că Dumnezeu ne-a dat voință absolut liberă să facem ce vrem. L-a trimis pe Isus ca să avem un loc asigurat în Rai, ne-a lăsat învățături, porunci, evanghelii ca să ne ghideze, acum depinde de noi ce cale alegem. Dacă trăiești timp de o săptămână exact cum sunt acele legi, ba mai mult, dacă trăiești cu oameni care au ales calea Raiului, atunci practic ar fi paradisul pe pământ, dar nu, e cool să fii ateu și să crezi în știință, care are și ea extrem de multe lacune, să ne omorâm unii pe alții prin războaie, avort, eutanasuere, suicid etc. pentru că nu suntem în stare să ne iubim unul pe altul. Absolut tot ce ni s-a zis se concluzionează în porunca iubirii pentru că de aici pornesc restul. Dacă îl iubești pe om, nu îți vine să îl furi, să îl omori și alte chestii. Revenind la întrebarea ta, tu ce ai face dacă creatura ta te-ar scuipa în față, s-ar crede mai mare decât tine, te-ar lovi, te-ar răstigni? Și încă asta timp de 2000 mii de ani încoace, zilnic. Chiar și diavolii se pleacă de frică în fața Domnului, apăi fix noi oamenii vom fi mai tari. În plus, Isus în orice moment putea să coboare de pe cruce. Oricând putea să facă ceva tunete sau mai știu eu ce ca să îi pună pe bastarzii ăia la respect, dar nu, a ales să nu facă nimic si să sufere umilirea extremă. În plus, Crezul spune că va veni Împărăția lui Dumnezeu, la a doua venire a lui Isus și probabil atunci cu toții vom trăi ca la începutul începuturilor și până atunci păcătoșii sunt puțin ținuți la foc.

| MicutzaPitic2 a răspuns:

Nu el ne arunca in Iad! Noi ne aruncam singuri facand pacate, el doar ne judeca dupa cat bine sau rau am facut, raul ni-l facem singuri, el e drept si iubitor.