| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca dumnezeu ne pedepseste din dragoste? e adevarat ca el nu bate cu parul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.incearca prin pedeapsa oferita sa ne abatem de la klea rea pe care am ales-o noi si sa ne dam seama.sincer si eu am fost si sunt pusa in situatzii si sunt multe voci interioare care observ k se contrazic.anumite situatzii ma tensioneaza. oriqm e clar k orice parinte care isi iubeste copiii si i-ar pedepsii pentru a nu mai face rele si a constientiza k ceea ce fac ei nu este bine. pup

11 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Guralivu, eu nu sunt de parere ca parintii buni sunt aia care isi pedepsesc copiii atunci cand gresesc.Deasemeni nu cred ca dumnezeu sau oricare personaj fictiv ca el poate sa intervina in viata oamenilor.

Anna
| Anna a răspuns:

Dumnezeu mustra si pedepseste pe cine iubeste in vederea corectarii. Daca nu ar face asa, nu i-ar pasa de noi. Dar ne pedepseste tocmai pentru ca isi doreste ca noi sa umblam pe calea cea drepta si placuta Lui, pentru ca doar asa putem mosteni imparatia vesnica.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu vrea sa ne indreptam comportamentul si ce altceva mai bun decat o mustrare pe masura ar avea efect? Desi, pentru tot raul pe care il facem nu primim acum pedeapsa meritata, ci la judecata.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dumnezeu ne pedepseste sa ne arate ca am gresit, la fel si parintii isi pedepsesc copii din acelasi motiv.Problema e ca rezultatele nu se vad la toti...

| elena a răspuns:

Da... asa se spune ca nu bate cu parul, asta intelegand ca pedeapsa sa este mult mai mare si cade si asupra unei persoane nevinovate din familie. Sincera sa fiu de cand am auzit si interpretat in felul meu aceasta "bataie", ma gandesc mai mult la ce greseli (pacate) fac si la ce ar putea urma. Si asa se numeste dragoste, nu?

| andrei_5514 a răspuns:

Biblia spune ca Dumnezeu nu pedepseste (Iacov 1:13). Ceea ce e patim este rezultatul faptelor noastre sau a intamplarilor nefavorabile (Ecl.9:11), insa cele mai multe sunt din cauza faptului ca Satan guverneaza acum pamantul (1 Ioan 5:19)

| baba a răspuns:

Eu cred că întrebările de tipul "de ce" legate de Dumnezeu nu-şi au rostul. Nu văd cum am putea da noi, oamenii simpli, răspunsuri unor asemenea întrebări.
Ori accepţi că există divinitatea, cu condiţia să eviţi întrebările "de ce" şi "cum", ori negi existenţa şi te converteşti la ateism.

| selef a răspuns:

Se pare ca da.

| guralivul a răspuns:

Pai pe copii parintii cum ii pedepsesc? nu tot din dragoste, pentru a le arata ca au gresit si nu trebuie sa mai repete greseala? la cealalta intrebare cred ca nu are legatura cu prima.se refera la cei care fac mult rau dar Dumnezeu nu-i pedepseste dintr-o data ci treptat si mult mai dureros.asa vad eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu nu este adevarat este un invent de oameni pupa pamant

tot ce este adevara este ca exista

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multi cred ca daca te duci sa bati un om cade iti cade un stalp in cap.Rasplata si pedeapsa va veni dupa viata sau pe parcursul vietii dar tu nu iti vei da seama.De exemplu pentru ce ai facut la 20 de ani la 30 poti sa suferi un accident, poate fi de la Dumnezeu sau nu. Dar noi pe toate le numim normale sau lumesti.