| VOLVO4LIFE a întrebat:

Majoritatea utilizatorilor care rasfoiesc aceasta categorie sunt atei,care se bazeaza pe stiinta, si cred ca omul a evoluat din maimuta si tot universul a aparut dintr-un asa numit big bang.Stiinta este inventia omului,omul greseste,daca un om de stiinta(sau mai multi) a gresit ceva si tot pe ce va bazati voi sunt minciuni? Nu o sa credeti asta si o sa aduceti tot felul de raspunsuri cum ca nu e adevarat si ca indrug numai tampenii aici.Dar ganditi-va,daca va bazati pe minciuni,daca e asa? Daca voi ne puneti pe noi sa ne gandim, de ce sa nu va punem si noi sa va ganditi?

57 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns:

Putin fortat dar hai sa zicem ca tot ce au descoperit oamenii de stiinta este eronat. Perfect.
Tocmai asta e si ideea stiintei, daca a gresit se poate porni de la capat pentru aflarea unui raspuns. Si, zic eu, e mai interesant asa. Daca o teorie e falsa atunci se vor cauta faptele care sa o corecteze. Asta e rolul stiintei. Fie ea inventata de oameni.
Religia are alt rol. Chiar daca e inventata si ea tot de oameni. In religie gasesti acele raspunsuri pe care vrei sa le gasesti. Religia trebui sa satisfaca niste cerinte de ordin psiho-emotional(echilibrul, linistea interioara, siguranta etc).
Daca se va dovedi ca evolutionismul e fals, atunci asta e. Daca se va dovedi ca Big Bang-ul nu a fost cauza universului atunci asta e. Aceste eliminari nu rezulta automat si implicit entitatea creatoare. Posibilitatea ramane in picioare, dar nu ca un fapt cert.

| Mădă0611 a răspuns:

Stiinta inseamna cunoastere, iar pentru a cunoaste e nevoie de observatie si intelegere, adica de pus sub semnul intrebarii cam tot ce misca (tot ce mişcă, mişcă-n brişcă). Eu am ajuns atee fara stiinta pe care o tot ataca religia devil, am stat si observat ce e in jur, am analizat creierul meu si al celor care mi-au permis, actiunile oamenilor, si mult mai important, ale animalelor.
Noi ne-am gandit deja. Religia nu e inventia omului?

| Polaris a răspuns:

Ateismul nu se bazează pe știință, pe evoluționism sau pe apariția universului din badea Big Bang. E doar absența credinței într-un dumnezeu. Mă rog, ce am enumerat eu acolo sunt unele dintre argumentele folosite de atei.
În știință nu există minciuni, doar erori. Și nu e nicio problemă dacă tot ce știm despre univers este eronat, deoarece ăsta e un pas fundamental spre cunoaștere. Nu ne bazăm pe nimic, pur și simplu aflăm chestii. Cam asta am făcut mereu noi, oamenii.
Am răspuns, desigur, la situația ta ipotetică. Dar totuși care e rostul întrebării? Vrei să spui că suntem atât de egocentriști și încăpățânați încât să credem cu siguranță că deținem adevărul absolut și ne folosim de Big Bang și Darwin ca de o păturică ce ne ajută să dormim liniștiți noaptea? Ei bine... da, unii dintre noi. Dar nu toți. mă rog, majoritatea...

| doctorandus a răspuns:

Religia este inventia omului, omul greseste, daca un autor al Bibliei (sau mai multi) a gresit ceva si tot pe ce va bazati voi sunt minciuni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu-i tot inventia omului? Daca noi gresim, e foarte probabil ca si voi sa gresiti.
Oricum, cui ii pasa? Nu cred ca raspunsurile noastre cretine ar trebui sa-ti afecteze credinta asa ca mergi in continuare la biserica, pupa oase de mortaciuni si fa tot ceea ce fac atatea milioane de spalati pe creier.

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianDihoricescu a răspuns:

Ideea e de a cerceta pentru tine şi nu a crede în vorbele altora, de exemplu dacă tu ai fi cercetat pentru tine, ai fi aflat că nicăieri dar absolut nicăieri nu se afirmă că "omul a evoluat din maimuţă ", maimuţa e maimuţă, omul e om, maimuţele nu vor evolua în om cum nici omul în maimuţă, IDEEA dacă căutai să înţelegi ce-i cu "maimuţa", e că undeva acu` ceva mult timp, dintr-o anume specie au evoluat atât oamenii cât şi maimuţele, adică am avut un strămoş comun. Şi repet, omul nu a fost niciodată maimuţă, doar undeva suntem veri îndepărtaţi cu maimuţele de astăzi, şi nu suntem singura specie din care au evoluat alte specii diferite. De asta nici astăzi "nu evoluează maimuţele in oameni", pentru că niciodată n-au evoluat maimuţele în oameni.

Iar dacă nu crezi ce ţi-am scris mai sus, caută pentru tine, întreabă-ţi profesorul de biologie şi lasă-l p-ăla de religie cu aiurelile lui manipulative să-şi abereze tâmpeniile în continuare.

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianDihoricescu a răspuns:

Ar trebui să-ţi răspund şi la întrebare, dar dacă a fost formulat pe o idee greşită pe alte idei "propagandiste", mi-e greu. Mi-e greu să te educ de ce evoluţia e corectă, mi-e greu să te educ de ce big bang-ul e o realitate, pentru că pentru tine, evoluţia şi big bang-ul nu sunt altceva decât "un crez", "nişte idei pe hârtie ce sună frumos, dar nu snut decât nişte opinii", iar în condiţiile astea, dacă punem semn de egalitate cu alte cuvinte între dovezile ştiinţifice şi religie, orice răspuns ţi-aş da ar fi fără folos, astfel m-am limitat măcar să-ţi clarific problema cu maimuţele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa-ti iau afirmatiile pe rand. Vrei sa discutam?

Sa incepem cu "omul a evoluat din maimuta".

GRESIT.

Imagineaza-ti litera Y. Gata? Sau ca sa iti fie mai usor, scrie acea litera pe o foaie de hartie. Ai scris? Bun. Acum pune in dreapta sus "om", in stanga "maimuta" iar jos pune "stramos comun". Ce zici, a evoluat omul din maimuta sau nu?

Acest exemplu este unul exagerat de simplificat. Daca nu il poti intelege, mai mult nu am cum sa te ajut.

Dupa ce terminam cu primul subiect, trecem la urmatorul care o sa fie "universul a aparut dintr-un asa numit big bang".

| BlackSulphur a răspuns:

Stiinta nu este o inventie in sine a omului, este un concept, o denumire, o "idee", un termen prin care omul descrie activitatea de observare a ceea ce se intampla in jurul lui, respectiv aplicare a cunostiintelor acumulate.
Desigur, si stiinta are greselile ei, insa partea buna este ca orice poate fi verificat si corectat in acest domeniu (daca este necesar).
Cat despre religie... Mai are rost sa zic?

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Bai Bolnavule. Maimutza a avut un drum lung de la copac pana la internetul in care-ti versi tu dejectiile. Cunoasterea elibereaza. Fanatismul inrobeste. Deschide-ti mintea/capul/ochii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi s-au ingramadit sa accepte teoria Big Bang ca adevarata.
Se lasa manipulati de Mass-media prea usor, in loc sa gandesca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMechanix):

Vrei sa-ti dau cateva raspunsuri stiintifice aspra unui subiect anume de treizaci de ani, subiect studiat de oamenii tai de nestiinta si care difera mult de la an la an, darami-te de la 10 ani? orice subiect vei dori iti voi da pasrerile oamenilor de stiinta din anii resectivi, care nu au nimic in comun nici cu subiectul nici cu ADEVARUL? hai fii crajos, si promit sa va fac de ras oamenii de STIINTA -NESTIINTA cu ropriile lor aberatii?

| mODIN a răspuns (pentru TheMechanix):

Cam asa ceva

| VOLVO4LIFE explică (pentru TheMechanix):

Nu am zis ca religia nu greseste si e corecta, cand am pus intrebarea asta, mai mult m-am gandit asabig grinaca religia greseste, stiinta de ce n-ar gresi?

| VOLVO4LIFE explică (pentru M25M):

In mare parte ai dreptate.Religia este perceputa in multe feluri de multi oameni, unii o inteleg, unii nu.

| VOLVO4LIFE explică (pentru doctorandus):

A gresit ceva,adica uitat o virgula sau ce? Asa e, daca un om care a scris biblia, a inteles ceva gresit, tot ce a scris poate fi o minciuna, dar daca un om de stiinta a facut la fel? Mereu vor fi argumente in ambele tabere(atei si credinciosi).

| VOLVO4LIFE explică (pentru Mădă0611):

Si noi ne-am gandit, stiinta se poate insela? In unele cazuri da, in unele nu.Si religia e tot la fel, uneori se poate insela, uneori nu.

| VOLVO4LIFE explică (pentru anonim_4396):

E cred ca teoria Big Bang e o minciuna.La fel ca si evolutionismul.

| VOLVO4LIFE explică (pentru anonim_4396):

Asa e, cum gresim noi, asa gresiti si voi.Eu nu ma duc sa pup moaste, dar unii oameni care se duc, chiar isi spun speranta in acele moaste, chiar daca nu se stie cat de ''moaste'' sunt.Eu nu cred ca sunt spalat pe creier, cum putem fi noi spalati pe creier, asa puteti si voi sa fiti.Eu am avut de ales, si am ales.

| VOLVO4LIFE explică (pentru AdrianDihoricescu):

De unde stii ca nu te inseli? De unde stiu ca nu ma insel? Mereu vor exista intrebari de astea, la care nu putem raspunde.

| VOLVO4LIFE explică (pentru Lucian_Magnus_1980):

Era nevoie sa folosesti astfel de cuvinte? Nu prea cred.

| VOLVO4LIFE explică (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca omul a evoluat din maimuta, nici nu cred asta. Unii oameni cred asta, si aici vine intrebarea mea, daca se inseala?

| NGheorghe a răspuns:

Te-ai gasit si tu sa aperi religia discutand nimicuri. Lasa geneza si alte istorii si treci la discutii esentiale ce tin de morala. In ziua de azi, de exemplu, avocatii sunt "instruiti" sa coopereze cu partea care detine finante, si coopereaza toata instanta ca sa il ajute pe bogat, fie el si un criminal, ca sa musamalizeze tot si sa il scoata basma curata.
Ideea de Dumnezeu sta in faptul ca oricate legi ar crea oamenii, ele au fost, sunt si vor fi inutile sau aplicate gresit. Daca nu Dumnezeu atunci Destinul face dreptate, bineanteles ca dupa niste 10 legi stiute de milenii.

Ca maimuta, ca sarpele vorbitor, ca bla bla bla... astea sunt doar niste subiecte de trambitat din lipsa de ocupatie. Morala, corectitudinea si deptatea sunt chestii prezente si pentru a fi corect nu ai nevoie de studii.

Daca ai lua cea mai mare institutie de cercetare stiintifica: NASA; si daca banii cati s-au investit in misiunile lunare s-ar fi folosit la irigarea Saharei acum s-ar fi numit padurea Sahara, sau jungla Sahara. Vrei sa stii cati oameni de stiinta au disparut subit sau s-au imbolnavit subit? Sau te-ai intrebat vreodata de ce sute de descoperiri stiintifice ce anuleaza descoperirile einsteinilor, nu se studiaza acum in scoli? ca de exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=QJSDYYaF3LA

raspunsul ii simplu: Sa se poata distra lumea culta cu alta infuzie de finante in LHC, o chestie care consuma electricitate intr-o zi cat consuma toata europa in 6 luni. Si asta intr-o lume in care inca se moare de foame.
Halal! stiinta si religia din ziua de azi este pentru papagali!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

Vezi ca acum te contrazici.

"atei, care se bazeaza pe stiinta, si cred ca omul a evoluat din maimuta"

"Unii oameni cred asta"... GRESIT. Nimeni care stie chestiile elementare legate de evolutie nu considera ca afirmatia ta este corecta. Ai inteles exeplul meu cu litera Y?

"daca se inseala? "... DACA exista oameni care sa considere ca afirmatia ta este corecta, chiar se inseala.

| VOLVO4LIFE explică (pentru NGheorghe):

Nu apar religia, s-ar putea face multe lucruri bune daca unii oameni nu ar fi rai.Defapt,religia este calea catre Dumnezeu, care ne invata doar bine.Nu conteaza ce religie ai avut, conteaza cat de bun ai fost pe pamantul asta. Daca nu s-ar folosi atatia bani pentru descperiri stiintifice, copii din africa ar avea ce sa manance si ce sa bea.Fiecare intelege ce vrea si crede ce vrea.

| VOLVO4LIFE explică (pentru anonim_4396):

''Nimeni care stie chestiile elementare legate de evolutie nu considera ca afirmatia ta este corecta''
Sunt oameni care nu stiu chestiile elementare legate de evolutie,si ghici ce,cred ca am evoluat din maimuta(nici eu nu cred ca omul a evoluat din maimuta).
''DACA exista oameni care sa considere ca afirmatia ta este corecta, chiar se inseala''
Nimeni nu detine purul adevar, nici eu, nici tu, nici X, nici Y. Daca si tu te inseli?

| NGheorghe a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

Interesant ca si tu observi ca daca nu s-ar folosii banii... copii din africa ar trai mai bine. Dar din 1980 se trimit fonduri imense de bani, sau hrana, sau haine si alte materiale... pentru "copii" care dupa 30 de ani o duc si mai rau.
Copii din Africa... cei mancati de insecte, chiar daca exista ei nu vor disparea niciodata exact ca sa se stranga incontinuu acele fonduri: Cine strange si imparte parte isi face!
Dar totusi: exista acei copii? si: Cati sunt ei de toti?

Asta este tare!
"Fiecare intelege ce vrea si crede ce vrea." Eu, si oricare altcineva am zice: Fiecare intelege... "limbile pe care le-a invatat" si "nu" crede "nimica" pentru ca nu tot ce zboara este bun si de mancat... riscul sa mori este prea mare ca sa te apuci de experimentat pe propriul stomac. Smecheria sta in faptul ca religiosii falsi ca si tine sunt usor de identificat: ei nu fac experiente pe cei din familia lor, ci merg in vecini, in alte tari, pe TPU, etc.

Pana la urma, tu nu esti nici cu stiinta, nici cu religia, pe semne ca te-ai apucat sa incepi totul de la zero... ca si cum tu ai fi picat din Luna. Daca nu mergi sa iti faci un dus rece atunci iti urez: Sa ai spor! Predictia mea este ca in viata asta a ta vei reusii sa creezi propriul tau sistem cu vreo 5% functionalitate... poate ca ti-l vor continua si altii. Sa il lasi scris.