| Alin85 a întrebat:

Masturbarea este un pacat conform Bibliei?

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Consensul religiilor este ca masturb este pacat.
De la catolici, ortodoxi, pana la martorii lui Iehova, adventisti, baptisti, penticostali, si tot felul, pana la isalam.

Deci iti dai seama ca este pacat, daca consensul religiilor spune ca este pacat.

Astia care spun ca nu este pacat, n-au nici o treaba cu biblia, si nici cu religia, astia s-au pierdut.

Conform bibliei:
Trebuie sa intelegi ca in biblie nu vei gasi civinte ca: Droguri, televizor, cocaina, TOTUSI SE GASESC PRINCIPII.
Aceste principii insemna spiritul legii.

Isus spune, ca adulterul, il putem face in inima, fara ca persoana dorita sa existe in realitate.

Curvia: Nu insemna ca mergi la curv, insemna sex in afara casatoriri.

Cand faci sex, in afara casatoriei, cu o persoana se cheama curv.

Dar cand faci sex, in afara casatoriei fara ca persoana sa existe in realiate, este "curv in inima."

Si sunt multe alte principii, care ne ajuta sa intelegem cum vede Dumnezeu lucrul acest, daca vrei mai mulye informatie pot sa te ajut.

25 răspunsuri:
| William a răspuns:

Conform bibliei faptul ca te-ai nascut este un pacat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru cei cu creierul spalat si "netezit" la marele fix sa nu existe nici urma de circumvolutiune, masturbarea reprezinta un mare PACAT rolling on the floor

| milan9 a răspuns:

Chiar si daca nu e la fel de grav precum relatiile intime inainte ca cineva sa fie casatorit, sau ca adulterul (care au consecinte grave asupra familiei ce va urma), pacatul masturbarii este totusi o treapta a pacatului desfranarii, avand gravitatea si consecintele ei…

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

http://ortodoxia.md/......avea-copii

Dedică unei cauze nobile efortul tau de a evita orice forma a pacatului desfranarii si vei descoperi ca nu e nimic mai simplu decat sa traiesti aceasta abstinenta.

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Marele evanghelist James Dobson a afirmat: „Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre m., deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță."

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Unul din locurile in care Biblia se refera la acest pacat este cel referitor la episodul Onan.
Pe de alta parte si Noul Testament se refera la aceasta problema in cateva randuri:
"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

| sublime89 a răspuns:

Chiar nu conteaza ce spune biblia. Oricum nu traieste nimeni in prezent dupa modelul biblic.

| doctorandus a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

El nu a intrebat ce zic Biserica Catolica si Bisericile Ortodoxe despre m., a intrebat daca apare asa ceva in Biblie. Iar raspunsul direct este: m. nu este pomenita nicaieri in Biblie (nici ca termen, nici drept comportament).

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru doctorandus):

2.1 Ce spune de fapt Biblia, conform studiilor academice
2.2 Interpretarea religioasă tradițională a Bibliei
2.3 Interpretări ale Leviticului cap. 15

Multi folosesc mana stanga:
"Dacă mâna ta cea dreaptă te face să cazi în păcat, taie-o şi leapăd-o de la tine"
Matei 5:30

| doctorandus a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Da, corect, trateaza si ce spune Biblia si ce spun religiile. Insa eu i-am spus deja clar ce spune Biblia despre m. (adica nimic).

Interpretarea pe care o dai citatului din Matei 5:30 este un cerc vicios: intai presupui ca m. ar fi pacat si pe urma vrei sa demonstrezi ca m. ar fi pacat bazandu-te pe ce ai presupus anterior, desi citatul nu spune nimic referitor la m. si pur si simplu ai bagat in gura autorilor Bibliei propriile tale cuvinte. Cand pornesti o demonstratie de la premiza pe care vrei sa o demonstrezi se cheama cerc vicios.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru doctorandus):

Este pacat, oricat de multe argumente incercati sa aduceti.
Si este pacat in majoritatea religiilor importante.
Poate vreun scrib cu musca pe caciula a omis sa transcrie cateva versete mai incomode.Nu ar fi pentru prima oara.

| Seba2013 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Acel, doctorandus, este un mincinos, care se foloseste de pdesudostiinta.
Cu astia trebuie sa ai grija, pentru ca pretind, ca au si dovezi, pentru minciunile care le insira.

El spune ca Isus a spus ca este normal sa comiti adulter, uitate numai in studiile postate de el.
Noi stim clar ca adulterul este pacat.

Cand ai dai versetul cu porunca in care interzice adulterul, incepe sa afirme ca biblia se contrazice.
Si asa se dechide alr subiect, si cu el nu mai termini, pentru cine stie ce fel de teastoarne mintale are.

| doctorandus a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

In primul rand Biblia n-a fost copiata de un singur scrib, ci de cand a inceput sa fie scrisa au existat aproape permanent multiple manuscrise ale Bibliei, copiate de scribi diferiti, iar cunoscand ce credeau evreii antici despre m., invers ar fi fost mai credibil decat s-o scoata (adica ar fi fost mult mai credibil s-o bage-n Biblie desi nu era acolo decat s-o scoata in momentul in care era deja acolo). Pentru ca a o scoate de acolo era contrar credintelor pe care le propagau ei (vezi ce scrie despre "sperma in van" in iudaism).

Nu am zis ca Biblia ar fi fost copiata fara greseli, dar supraestimezi puterea unui singur scrib de a elimina cu de la sine putere o credinta populara din Biblie. Plus ca universitarii nu *speculeaza* despre greselile Bibliei. Greselile de copiere a Bibliei se demonstreaza cu manuscrise, nu se afirma doar pe baza de presupuneri. Ca zici ca un scrib a scos m. din Biblie sau ca a scos informatia ca Isus era fiu de sacal, tot dracul ala e, adica zero dovezi pentru una, zero dovezi pentru cealalta.

Sigur, Biserica Catolica si Bisericile Ortodoxe nu se bazeaza doar pe Biblie, de aceea ele considera cu de la sine (deci nu de la Biblie) putere ca m. este pacat. Dar intrebarea era referitoare la ce spune Biblia despre m., nu la ce spune clerul catolic sau cel ortodox despre ea.

| Drolja a răspuns:

Depinde cine o face.
Şi threesome-ul sau dublu-incestul sunt păcate, din punct de vedere biblic, dacă le facem noi...
Dar nu şi dacă te cheamă Lot şi ai două fiice tinere.

| SuNaM a răspuns:

Da si se numeste malahie.Se spune ca este preacurvirea cu diavolul sau ca aduci jertfa diavolului samanta ta!

| doctorandus a răspuns (pentru SuNaM):

Daca esti mai crestin si mai de dreapta ca Dobson, inseamna ca esti membru Ku Klux Klan.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Nicaieri in Biblie nu scrie ca masturbarea ar fi un pacat, nu este tocmai ceva foarte frumos, dar pana la urma, este un mod de a-ti cunoaste corpull si limitele, nu este chiar un pacat.Bafta happy

| Seba2013 a răspuns (pentru Codreanu_Anduta_1991):

Sa inteleg, ca putem sa ne drogam, pentru ca in biblie nu apare termenul COCAINA?
Este normal pentru ca iti cunosti corpul.
Sa inteleg ca trebuie sa ma torturez, ca sa imi doscopar corpul?

Este un instinct, fetito, ce sa descoperi, daca se activeaza fara a descoperi nimic?

Ia spune, cum se mastubeaza cainele, sau pisica?
Ei stiu, fara sa mai expermienteze, draguto.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns (pentru Seba2013):

Se vde ca tu consideri mastu****** un pacat, ceea ce nu este neaparat adevarat.Nu am spus nimic de droguri, aici ai oarecum dreptate, desi in Biblie nu se metioneaza drogurile sunt o placere pentru unii care le distruge viata.''Masturb**** poate fi o metoda prin care iti explorezi trupul si intelegi care sunt lucrurile care iti plac si cele care iti plac mai putin.Ea nu prezinta nici un risc din punct de vedere al bolilor cu transmitere sexuala sau unei sarcini nedorite ''Te poate ajuta sa iti descoperi limitele sexuale si preferintele inainte sa iti incepi viata sexuala. De asemenea, aceastanu iti va face rau organismului in nici un fel.''Incearca sa nu te compari cu ceilalti cand vine vorba de mastur****! Suntem diferiti si asta inseamna ca, unele persoane se mastur***** mai putin, altele mai mult sau altele chiar deloc.''Deci nu este un pacat, multi dintre noi s-au mastur*** sau vor sa faca acest lucru.Bun, cat despre caini, ei u sunt ca noi, poate o fac si ei, cine stie, doar, daca o faci, nu o faci in fata mamei, a tatalui tau, etc, e treaba animalelor ce fac.Am vazut ca ai comentat la mai multe raspunsuri cu chestii de genul. Daca baiatul provine dintr-o familie credincioasa, poate vrea si el sa incerce, iar tu incerci sa ii bagi in cap ideea ca MASTUR***** ESTE UN MARE PACAT, SA NU O FACI IN VIATA TA si mai stiu eu ce. Nu este ceva rau, nu te torturezi, poate ca tu nu stii cum e, dar, este o anumita placere atunci cand o faci placera de care unii au nevoie ca sa isi mai diminueze dorinta sexuala aparuta in corp sin cauza hormonilor, o dorinta perfect normala. Poate tu esti asexual, cine stie, dar nu incerca sa te apuci sa vorbesti, asa, oarecum fara sens.Si, dragutule, baietas, eu nu am 10 ani, am 25 de ani, un copil, etc, nu cred ca mai sunt chiar o fetita. Daca acest cont este folosit de mai multe persoane, nu inseamna ca trebuie sa te apuci sa jignesti fara sa iti dai seama cu cin vorbesti.Nu o lua in nume de rau, dar, mai bine lasa raspunsurile astea. Bafta!(P.S. Scuze pentru unele greseli gramaticale, intru pe acest site de pe mobil si este putin mai greu.Stlutele erau pentru a cenzura, aici nu ma lasa sa folosesc aceste cuvinte, cica este catgoria gresita)

| Seba2013 a răspuns (pentru Codreanu_Anduta_1991):

Ia spune din ce religie faci parte, pentru ca a spune ca mastub nu este pacat.....PRETINDE SA CREZI INTR-UN DUMNEZEU!
Daca nu crezi in Dumnezeu....pentru tine nu exista acesta NOTIUNE.

2 Faptul ca termenul MASTUB nu apare in biblie, acest lucru nu este un criteriu, pentru a afirma ca masturb nu este pacat!
Intelegi?
Daca ne-am lua dupa criteriile tale de 2 bani, ne-am droga toti, pentru ca nu apare termenul COCAINA in biblie.
Deci daca afirmi ceva fa-o cu fundamente nu cu arguemente inapte.

2 N-ai inteles exemplul mei cu torturarea.
Eu ti-am dat acest exemplu pentru ca ai afirmat ca trebuie sa descoperim corpul.

Acuma eu te intreb:
Daca eu imi bag sebia in burta, este normal, pentru ca imi descopar corpul?

Deci lasate de de criteriile acestea, de doi bani, pentru a recomanda mastub.
Iti arat eu ce cauzeaza masturb, dar asta o fac in alt comentariu.
Mie imi place sa vorbesc ordonat, la subiect, nu asa la intamplare.

| milan9 a răspuns (pentru Seba2013):

Acest indemn biblic ramane valabil:
"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici MALAHIENII, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

| Seba2013 a răspuns (pentru milan9):

Toate religiile condamna masturb.
Din top 10, TOATE 10 o condamna.

Cei care spun ca masturb nu este pacat, astia de fapt, nu cred in Dumnzeu,

Daca nu cred in Dumnezeu....nu ar trebui sa se bage in subiecte de acestea.
Ar trebui sa lase cicul mai mic, si sa ii lasa pe cei care cred ca in Dumnzeu, sa afirme ceea ce spune el si ceea ce nu.

| Chimied a răspuns:

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici MALAHIENII nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu " ( Corinteni 6:9)
Malahie = masturbar.e!

| doctorandus a răspuns (pentru Chimied):

O traducere mai responsabilă este pe http://www.biblegateway.com/......?/passage/

1 Corintieni 6:9 Nouă Traducere În Limba Română (NTLR)

9 Sau oare nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi! Nici cei desfrânaţi, nici cei idolatri, nici cei adulteri, nici bărbaţii care practică prostituţia, nici homosexualii,
Nouă Traducere În Limba Română (NTLR)

Nouă Traducere În Limba Română (Holy Bible, New Romanian Translation) Copyright © 2006 by Biblica, Inc.® Used by permission. All rights reserved worldwide.

| Dorugar a răspuns (pentru Chimied):

Cu atat mai putin aceia care se inchina unei fapturi (ca Isus) in loc sa se inchine Creatorului.