| SaveTheNature a întrebat:

Membrii celorlate religii vor ajunge in iad?

Răspuns Câştigător
| 211wasgnij a răspuns:

Ce ti se cere ca sa dobandesti raiul?
1. credinta in Dumnezeu.
2. fapte bune.
3. cat mai putine pacate, cum fiecare dintre noi santem supusi greselii exista spovedania si impartasania.

Dumnezeu nu ne va judeca pe baza religiei din care facem parte ci pe temelia faptelor noastre si a pacatelor.

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Eu o să încerc să merg în iadul comunist unde este cam așa:
Când au foc, nu au smoală.
Când au smoală nu au foc.
etc
Când au și smoală și foc și lemne pentru foc, îi convoacă Satana la ședință de partid.
În timpul ăsta niște drăcușori mai șmecheri vând fără acte și smoala și lemele și cărbunii și cazanele,
și se revine, ca la început.
Când au foc, nu au smoală.
Când au smoală nu au foc.
etc

| morningstar a răspuns:

Nu neaparat. Dumnezeu nu va mantui crestini apartinanad religiei X sau Y, ci ii va mantui pe cei care si-au predat viata Lui si care L-au urmat pana la moarte, indiferent de religia pe care o are.

| morningstar a răspuns:

*indiferent de religia pe care o au.

| claudiu93 a răspuns:

Conform religie ortodoxe toti cei ce nu sunt ortodocsi vor ajunge in iad. Pentru ca una dintre conditiile mantuirii este BOTEZUL ORTODOX. Chiar si copiii nebotezati si morit tot in iad ajung conform religie. Si fiecare religie spune ca membrii altor religii vor ajunge in IAD. Este o modalitate de a baga frica in oameni pentru a fi membrii unei biserici. Majoritatea oamenilor sunt membrii ai unei religii din frica de iad dupa parerea mea ceea ce mi se pare trist.

Bineinteles fiecare are alta parere dar cred ca biblia spune ca doar prin Hristos poti ajunge in rai si doar religia crestina crede in hristos. Deci automat membrii tuturor celorlalte religii vor ajunge in iad.

Ca o parere personala, mi se pare absurd sa crezi orbeste intr-o carte scrise acum 2000 de ani si modificata de diverse consilii de-a lungul timpului pentru a scoate pasajele care nu le conveneau. Mai bine te bazezi pe logica decat pe religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul nu exista, ba da doar poate pentru cei cu orizontu` limitat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai dori asta

| Skett a răspuns:

Nu, toti oamenii cred in Dumnezeu ( cu exceptia ateilor) dar sub alte forme. Musulmanii ii zic Alah catolici au o relige extrem de asemanatoare cu a noastra. Hindusi ( indienii ) sunt singurul popor din lume care inca mai cred in mai multi zei ( religie politeista )

| XtremeIonut a răspuns:

Acu si celelalte religii au raiul si iadul lor, apropo o religie care crede in monstrul de spaghete zburator,, pastafarianismul''

| Nelly98 a răspuns:

Asta am intrebat si eu pe proful meu de relgie si mi-a zis ca va fi judecat dupa legea lui