| SaveTheNature a întrebat:

Exista vreo religie care sa considere ca si membrii altor religii au sansa de a ajunge in rai?(chiar daca mor in religia lor)?

13 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Eu sunt ortodoxa si cred acest lucru. happy Orice persoana buna are dreptul la rai, nu?

| SaveTheNature explică (pentru DrunkenRat):

Da asa e.Dar ma refer la ce spun preotii.

| DrunkenRat a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu am avut ocazia sa vorbesc cu unul, dar profesorul de religie este tot de aceiasi parere. happy

| Tania a răspuns:

Nu stiu daca alta religie in afara de ortodoxie considera ca fiecare este judecat in funcitie de religia in care s-a nascut.
Daca ar fi dupa musulmani doar ei ar ajuge in rai.

| Tania a răspuns:

laughing Asa am auzit-o eu pe o profa de religie

| Alex a răspuns:

Preotii nu poate sa stie tot despre toate religiile din lume.

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Iudaismul spune ca fiecare OM de pamant poate ajunge in RAI daca asculta de cele 7 porunci "Noahide": interzicerea idolatriei, crimei, furtului, imoralitatii, blasfemiei,+legi alimentare,+obligavitatea fiecarei natii sa-si organizeze curti de justitie proprii.

| SaveTheNature explică (pentru qazwsxedcrfv):

Iubirea fata de Dumnezeu si fata de aproapele! astea conteaza.Dar pentru multi si astea 2 sunt dificilehee hee)

| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru SaveTheNature):

Iubirea de Dumnezeu si de Om sunt intr-adevar dificile. Interesant e ca vin la pachet. Inteleptii au spus ca inainte trebuie sa inveti sa iti iubesti aproapele, si doar dupa poti sa iti iubesti cu adevarat Creatorul.

Oricum, daca ce ai zis tu ar fi criteriul dupa care se decide cine primeste viata ce va urma, atunci... putiini s-ar califica.

| Alinaga a răspuns:

Am mai raspuns la o intrebare asemanatoare si mi se pare ca tot tu erai. daca eu ma nasc romanca cum as putea muri chinezoaica? sau africanca? cam asta este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, religia crestina, spune prin pilda celor doi fii,unul ascultator care zice ca face, dar nu face, si cel neascultator care zice ca nu va face voia tatalui ceresc dar pe urma regreta si se duce sa faca lucrarea.deci acela chiar daca a zis ca nu face totusi a facut voia tatalui.adica decat un crestin nepracticant, mai degraba un ateu care pazeste cele 10 porunci va ajunge in imparatia Domnului.sau unul din alta religie.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

CorectD: Absolut corect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deasemeni adu-ti aminte de filisteanca de la masa, care cerandui ceva mantuitorului acesta i-a raspuns; nu se cade sa iei painea de la gura copiilor tai si sa o dai cainilor.da Doamne.dar si cainii se satura cu firimiturile ce cad de la masa stapanilor.tocmai de aceia s-a intamplat aceasta ca sa se vada ca pot fi oameni cu credinta foarte mare si la neamuri, nu numai la poporul ales.deci cred ca se vor mantui toti cei ce vor face voia lui Dumnezeu si vor fi trecuti in cartea vietii.