| JustAlbert a întrebat:

Noi l-am inventat pe Dumnezeu. Au fost atâția zei înainte lui YHWE sau a lui Hristos care au făcut aceleași minuni inclusiv au înviat din morți de ce ar fi fix zeul creștinilor adevărat și ceilalți nu?

25 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Epistola lui Ieremia iti raspunde fix la intrebarea asta, dar cum stiu ca nu te vei obosi sa o citesti, iti fac un rezumat rapid:

Ceilalti "idoli" sunt creati de mana omului, au o forma, au o reprezentare, a o imagine care e venerata, pe scurt sunt FIZICI.

Zeul din religiile abrahamice e TRANSCENDENTAL, prin urmare nu poate fi "inventat". Ar fi ca si cum ai zice ca o cifrele au fost inventate. Da, conceptul omenesc de "cifra" si reprezentarile lor grafice au fost inventate de cineva, dar nu si matematica in sine. Ea exista paralel cu realitatea.

Acum o sa zici ca si ceilalti zei erau tot transcendentali, dar chiar te rog sa-mi arati orice dovada ca exista ideea de transcendental inainte de Iisus.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru mODIN):

"Acum o sa zici ca si ceilalti zei erau tot transcendentali, dar chiar te rog sa-mi arati orice dovada ca exista ideea de transcendental inainte de Iisus."
Platon.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru mODIN):

Oricum pare că nici măcar nu înțelegi ce înseamnă "transcendental", așa că-ți las aici definiția:
"transcendental, ~ă a [At: STAMATI, D. / V: (rar) ~ced~ / Pl: ~i, ~e / E: fr transcendantal] 1 (În filozofia lui Kant) Care se referă la formele apriorice ale cunoașterii. 2 (În filozofia lui Kant) Care premerge experienței și o condiționează. 3 Care este deasupra lumii reale Si: metafizic. 4 (Fiz) Referitor la atributele care depășesc categoriile lui Aristotel prin caracterul lor general valabil pentru oricare existență."
"Transcendental" nu înseamnă să nu aibă reprezentări fizice, în primul rând deoarece creștinismul a avut dintotdeauna icoane (și au existat din perioada vetero-testamentară) și în al doilea rând deoarece și Allah e transcendental în felul ăsta.

| mODIN a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Ma acuzi ca nu inteleg ce inseamna termenul, apoi imi dai definitii care arata ca fix la aia ma refeream, bravo laughing

Iar icoanele (mai ales cum sunt folosite de Biserica Ortodoxa) clar se impotrivesc invataturilor biblice, mai ales Epistolei lui Ieremia. De aia nici nu le vezi in vasta majoritate a denominatiilor crestine.

Si da, normal ca si Allah (Ar.) e transcendental in felul asta. La fel si God (En.), Dios (Sp.), Gott (De.) si Bog (Ru.) sunt transcendentali, pentru ca inseamna aceeasi chestie laughing

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru mODIN):

"Deasupra lumii reale" sau "metafizic" nu înseamnă că nu poate avea REPREZENTĂRI fizice.

Oricum idolii majorității popoarelor nu erau nici ei fizici. Faptul că le făcea statui nu înseamnă că venerau efectiv lemnul sau marmura din care erau făcute, cum nici ortodocșii n-o fac.

| mODIN a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Nu stiu ce sa zic despre asta. Sunt multe obiceiuri animistice care ma fac sa cred ca se practica intr-o mare masura venerarea obiectului in sine.

Si chiar si daca nu asta era scopul original al ritualurilor, e clara tendinta omului de a confuza idolul fizic cu ce reprezinta. De aia cred ca a aparut regula cu a nu-ti face chip cioplit sa te inchini la el.

| T0Teu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Icoanele nu sunt biblice, deci degeaba exista în creștinism de mult timp. Închinarea la icoane e idolatrie.

| mODIN a răspuns:

Simplu: nu a fost, aia e si ideea

| JustAlbert explică (pentru mODIN):

Tu ce esti de fapt? ateu, agnostic sau religios?

| mODIN a răspuns (pentru JustAlbert):

Nici eu nu stiu ce sunt laughing Daca doar din optiunile astea trei pot alege, as zice ca sunt un agnostic care citeste mult despre religie si isi bazeaza viata pe etica din ea.

Totodata, in tinerete am fost un ateu convins inteleg din ce zona de ignoranta completa si superficialitate vine o astfel de mentalitate. De aia nu ma pot abtine sa nu ma contrazic cu cineva care face afirmatii gresite sau supra-simpliste.

| JustAlbert explică (pentru mODIN):

Este foarte trist sa ti bazezi viata pe principii morale care provin din religie, nu vrei si tu gagici, bautura etc? ca sa ti traiesti viata calumea

| mODIN a răspuns (pentru JustAlbert):

E oare trist sa te bazezi pe niste principii care au functionat pentru miliarde de alti oameni timp de mai multe secole?

Mult mai trist mi se pare sa incerci sa-ti inventezi singur propria moralitate. Toti cei care incearca sa faca asta, ca se cred ei mai destepti decat restul, ajung sa cada ispita celor mai depravate excese posibilie. Astia sunt cei care n-au in cap altceva decat jocuri video, Netflix, party-uri etc. Si, culmea, dupa aia tot ei, cei care "isi traiesc viata la maxim" cica, sunt cei care sunt toata ziua la psihoterapie si cu antidepresive si cu "depresie" si "anxietate" si "bpd" si alte balarii din astea. A trai asa mi se pare mult mai trist.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru JustAlbert):

Nu e oare trist să-ți rezumi viața la gagici și băutură?

| JustAlbert explică (pentru mODIN):

Faci alea doar daca esti bine dpdv financiar boss, daca nu, stai si faci bani si dupa o sa te doara la cioaca si faci ce vrei te distrezi na

| JustAlbert explică (pentru MeisterSchnitzel):

Gagici, bautura, haș, bani alea alea..asa traiesti frumos laughing

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru JustAlbert):

Mentalitate de manelist

| JustAlbert explică (pentru MeisterSchnitzel):

Ba inteligentule da cine te crezi? laughing)) bagi tzanca si guta pe ascuns laughing))

| JustAlbert explică (pentru MeisterSchnitzel):

Mai scoate si tu ochii din cartile alea ca trece veata pe langa tine si nu te ai distrat

| mODIN a răspuns (pentru JustAlbert):

Extraordinar de ironic cum tu-ti pierzi vremea cautand texte carora sa le dai copy paste aici in zona de religie numa ca sa te simti mai destept ca ceilalti. Dar dupa aia tot tu ne spui sa mai scoatem ochii din carti ca nu mai avem timp de bautura si tzanca uraganu. Asa arata progresul intelectual pe care il ingradeste religia? laughing

| JustAlbert explică (pentru mODIN):

Ba, ce vreau.ce nu vreau, important e ca nu exista niciun zeu

| mODIN a răspuns (pentru JustAlbert):

De ce e asta important?

| EestiSodalane a răspuns:

Pentru că niciu alt zeu n-a avut iubirea pe care a avut-o Hristos pentru om. Niciun alt zeu nu s-a făcut om și a fost voit torturat și omorât de propria creație de dragul ei. Hope that helps

Răspuns utilizator avertizat
| T0Teu a răspuns:

Dumnezeu e singurul adevărat și e și primul și ultimul Dumnezeu

| Mariushgv a răspuns:

Deoarece El e singurul care a înviat din morți...