| TiberiuFasole a întrebat:

Nu prea inteleg, "Daca crezi in Dumnezeu si nu exista, atunci n-ai pierdut nimic, dar daca nu crezi si exista, ai pierdut totul", acum pe bune:
1.Suntem amenintati ca nu ajungem in rai?
2.Wow... deci noi credem in Dumnezeu ca sa nu ajungem in iad? Pe bune, noi suntem buni ca sa nu ajungem in iad, nu trebuie sa fim buni din senin. Adica, daca imi mai zice cineva ca trebuie sa ajut mereu lumea, raspund " Eu ajutor doar in cantitatea necesara, astfel ca sa ajung in rai, de ce m-as chinui cu altul, cand nu castig nimic, ca eu tot ajung in rai".
Sincer, mi-l explica cineva?

Răspuns Câştigător
| aabaaab3278 a răspuns:

Am scris eu ca facem un bine ca sa ajungem in Rai? e vorba de credinta in Dumnezeu, la asta se referea Pascal.

14 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

''Pariul lui Pascal'' de care vorbesti, este un argument slab. Dar asa slab cum e, ce vrea sa zica el? Daca exista Dumnezeu, atunci viata are un scop, si omul isi implineste destinul cunoscand-ul pe Dumnezeu. Nu crede in Dumnezeu, nu il poate cunoaste, nu isi indeplineste destinul, deci pierde totul. Dar daca nu exista Dumnezeu, viata omului e doar un accident fara scop, iar omul nu pierde nimic crezand, caci nu exista miza. Daca nu am fost destul de clar, sa imi spui, sa incerc sa ma explic mai bine. Buna seara.

| sublime89 a răspuns:

Asta e un citat care descrie nu doar modul de gandire al celor mai ignorante persoane, dar si al celor mai mari lasi si fricosi care exista pe planeta asta. Practic, ceea ce spun ei e: "Adevarul nu conteaza, nu incerca sa-l afli. Tu doar sa crezi orbeste in d-zeu, ca nu cumva sa risti sa ajungi in iad". Si faptul ca acest citat e atat de indragit de crestinii din Romania nu e deloc o coincidenta. Ei sunt campionii Europei la credulitate si ipocrizie.

| Alcyon a răspuns:

Nu e nicio amenintare in aceasta fraza, asa o interpretezi tu. E doar o cugetare ce poate fi interpretata in n moduri.

| Dorugar a răspuns:

Fi sigur ca nu ajungi in Rai orice ai face. Nu de alta dar in Biblie nu scrie niciunde cum Dumnezeu promite Raiul oamenilorin anumite conditii, astea sunt toate minciuni inventate de sarlatanii care au inventat crestinismul, o religie care nu porneste de la Dumnezeu ci de la niste sarlatani care au furat Biblia religiei mozaice si o interpreteaza in intelesul sarlataniei inventate de ei

| Jardelin a răspuns:

"dar daca nu crezi si exista, ai pierdut totul"

Nu, nu te ameninta nimeni ca pierzi Raiul. Mie nu-mi suna a amenintare.

Este o afirmatie prin care suntem informati ca pierdem TOTUL! Ce inseamna TOTUL? Mai studiaza.

Daca tu ai dat o interpretare distorsionata, de ce as incerca eu acum sa-ti explic lucruri pe care oricum nu le intelegi? Pentru ca sunt sensuri si semnificatii ale mantuirii pe care nu se pot descifra cu logica omului.

Omul este o fiinta umana limitata cu o minte LIMITATA si cum ar putea om cu mintea sa marginita sa cuprinda si sa descifreze sensurile vietii, creata de Dumnezeu cel nemarginit?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru ca sa primesti aceasta explicatie, mai intai trebuie sa intelegi ce este :raiul si iadul. Aceste expresii semnifica ceva ce bisericile crestinatatii nu invata si anume, aceste cuvinte : Rai = Eden = gradina perfecta a placerii (Geneza 2:15). Dumnezeu dupa ce l-a creat pe Adam l-a pus in gradina Edenului, ca sa o cultive si s-o ingrijasca si s-o extinda. Intregul pamant trebuia sa devina un Eden, sau un Paradis umplut cu oameni perfecti, sanatosi, veseli, fericiti, care sa nu cunoasca boala, suferinta si moartea. Totul era conditionat de ascultarea omului De Dumnezeu, de supunere, actiune si fidelitate. Dar omul fiind indus in eroare de cel care a devenit,, dusmanul lui Dumnezeu " adica de catre Satan(impotrivitor ) Diavol(calomniator), Dumnezeu l-a pedepsit pe om cu moartea, si astfel omul a ajuns ceea ce a fost la inceput, adica tarana. Unde a ajuns? In pamant, sau in locuinta mortilor =hadess sau sheol =Iad. Atunci conchidem :,, Iadul =locuinta mortilor."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in zei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti explic fiindca ogorul inimii tale nu e pregatit pentru samanta, si mintea ta e moarta, nu poate primi cuvantul viu.mai cresti si cand vei fi pregatit ogorul si mintea iti va fi deschisa, vei pricepe totul.

| aabaaab3278 a răspuns:

Citatul ala se cheama "pariul lui Pascal", si un mic rezumat al acestuia ar fi:
1. Daca crezi in Dumnezeu si Dumnezeu exista, o sa fii rasplatit cu o viata vesnica in rai, deci un castig infinit.
2. Daca nu crezi in Dumnezeu si Dumnezeu exista, o sa fii condamnat la un iad vesnic, deci o pierdere infinita.
3. Daca crezi in Dumnezeu si Dumnezeu nu exista, nu o sa fii rasplatit, deci o pierdere finita.
4. Daca nu crezi in Dumnezeu si Dumnezeu nu exista, nu o sa fii rasplatit, dar ti-ai trait viata asa cum ai vrut, deci o pierdere finita.

| TiberiuFasole explică (pentru aabaaab3278):

Primul punct:
Adica noi trebuie sa facem bine doar ca sa ajungem in rai?

| aabaaab3278 a răspuns (pentru TiberiuFasole):

Am scris eu ca facem un bine ca sa ajungem in Rai? e vorba de credinta in Dumnezeu, la asta se referea Pascal.

| AlyxandirClaw a răspuns:

Se referă că dacă ești creștin poți ajunge fie în rai (yay) sau în iad (nay). Ca ateu, dacă religia este corectă, poți ajunge doar în iad.
Practic în sinteză ar fi mai "benificiar" să fi creștin.
Ce-mi place la sinteza asta totuși este că ignoră complet celelalte religii, incluzând cele care susțin că nu trebuie să crezi în alți Dumnezei și te "pedepsesc" pentru asta.

| TiberiuFasole explică (pentru AlyxandirClaw):

Adica trebuie sa facem bine doar cat sa ajungem in iad.

| AlyxandirClaw a răspuns (pentru TiberiuFasole):

Cât să nu ajungem în iad cred că vrei să zici.
Nu se referă la asta. Se referă că creștinul poate să ajungă ori în iad, ori în rai dacă religia lui este adevărată, sau [x] dacă religia lui este falsă.
În schimb ateul va ajunge la [x] dacă toate religiile sunt false, sau în purgatoriul (cam) oricărei religii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlyxandirClaw):

"dacă ești creștin poți ajunge fie în rai"... dar daca altul e zeul corect? Iote :

Daca crezi in Odin si nu exista, atunci n-ai pierdut nimic
Daca crezi in Ganesha si nu exista, atunci n-ai pierdut nimic
Daca crezi in Zeus si nu exista, atunci n-ai pierdut nimic
Daca crezi in Ra si nu exista, atunci n-ai pierdut nimic

Mai vrei exemple?