| sabin89 a întrebat:

"Nu vă mirați de lucrul acesta; pentru că vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui și vor ieși afară din ele..." - citat din Biblia Cornilescu.
Cum credeți că vor ieși afară? Fizic, în carne și oase? Sau cum?

10 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Dacă oamenii vor apărea în corpuri fizice după Judecată, se ridică întrebarea ce corpuri ar avea ei în timpul Judecății...

| ania a răspuns:

DA.

| anonimg a răspuns:

Prima înviere va fi a celor credincioși. Ei vor învia în trupuri de slavă, nemuritoare, așa cum erau Adam și Eva la început. Biblia nu explică taina slavei lui Dumnezeu care îmbrăca primii noștri părinți. Trupurile lor vor fi în carne și oase, neatinse de natura păcatului, așa cum sunt în prezent locuitorii lumilor necăzute în păcat.
Cei care au parte de prima înviere nu vor mai fi judecați. "Fericiți și sfinți sunt cei ce au parte de prima înviere!"

Odată cu aceștia, va avea loc o înviere parțială a celor nelegiuiți care au contribuit în mod direct la judecata și moartea Domnului Isus. Ei vor vedea pe cine au străpuns. Trupurile lor vor fi supuse morții, păcatului.
Tot ce este scris în Scriptură se va împlini negreșit, chiar și dacă sfinții nu pot să-și imagineze cum și în ce fel se va face acest lucru.
Biblia nu poate fi descoperită sau înțeleasă de nicio minte și nicio judecată omenească. Ea însă poate fi descoperită celor neînvățați ale căror inimi sunt flămânde și însetate după neprihănire.
"Şi dacă Duhul Celui ce a înviat pe Isus dintre cei morţi locuieşte în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Isus din morţi va învia şi trupurile voastre muritoare, din pricina Duhului Său, care locuieşte în voi." (Romani.8:11)

| KovacsB a răspuns:

Au mai iesit, deja devine obicei:
"Matei27:52 mormintele s-au deschis şi multe trupuri ale sfinţilor care muriseră au fost înviate. 53 Ei au ieşit din morminte, după învierea Lui, au intrat în Cetatea Sfântă şi li s-au arătat multora."
Ce au mai facut sfintii inviati Biblia uita sa mai zica.

| sabin89 explică (pentru KovacsB):

Chiar, și mie mi-a sărit în ochi textul acela. E cam "odd". Nu se potrivește cu restul. E ca o piesă de puzzlle care nu aparține figurii și oricât ai împinge-o și ai îndesa-o nu intră nicicum în ansamblu. Să fie oare o apocrifă care le-a scăpat celor care au stabilit canonul? Nu știu, zic și eu.

| Ioan3005 a răspuns (pentru sabin89):

Salut
După 3 zile in mormânt, când Isus a fost înviat, toate persoanele care au trăit cu speranța că va veni un salvator/ răscumpărător, au înviat, absolut toți, de la adam până in ziua când isus a fost înviat, au fost înviați.
Au fost înviați, ca să fie o mărturie că Isus a fost cu adevărat fiul lui dumnezeu.
Aceste persoane care au înviat, erau în sânul lui avraam ( adică în același legământ/alianță cu dumnezeu, trăiau cu aceeași promisiune prin care trăia avraam, )
Corpul lor a avut aceeași formă ca înainte sa moară,, dar nu mai aveau nevoie nici de mâncare, nici de aer să respire, cu alte cuvinte aveau un corp perfect, care putea dispărea, apărea, după voința lor, dar puteau să mănânce dacă ar fi vrut …. aceleași corpuri vom avea și noi ( dacă dorim să fim in lumea pe care dumnezeu ne- a pregătit de înainte de creația universului, doar că este o condiție pentru a intra )
Isus, când a apărut în camera unde erau ucenicii, le-a cerut să mănânce ( ei credeau că era o fantomă, dar fantoma nu poate mănca) a mâncat peste. mâncarea, nu a căzut pe jos, a rămas in corp. dar Isus avea încă găurile făcute de cui in mâini, în picioare unde sulița a străpuns corpul, gaura a rămas, și va rămâne pentru totdeauna.
Nu-i joaca cu dumnezeu, e serioasă treaba.
Si tot ce e scris în biblie este adevărat, fiecare cuvânt are sensul lui. Nimic nu-i scris la întâmplare, scrisul are o formă gramaticală, ca să înțelegem lucrurile la perfecție, ca și cum am fi prezenți ( să nu uităm, că noi, oamenii, gândim prin imagini, e important să realizăm )
Da - este atât de simplu!

| EestiSodalane a răspuns:

După Judecata de Apoi toți
oamenii vor învia și vor avea din nou trup și suflet, deci da, fizic în carne și oase.

| Ioan3005 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Salut
La judecata de la tronul mare și alb, unde Isus va judeca, orice persoană care a trăit pe pământ de la cain și până la sfârșitul acelor o mie de ani, va învia într-un corp perfect, si sufletul lor { ( să nu uităm. sufletul este ființa care este în corp, adică tu și eu, oricine,. trupul/ corpul este un o haină perfectă a sufletului modelată de mâna lui dumnezeu însuși ( de exemplu la animale a zi: sa fie animale ) dar pe om l-a creat din praf de pământ amestecat cu apă, fascinant, de acea in corpul exista orice element chimic care există în pământ) doar că la toți li se va arăta ce au făcut, si toți, absolut toți după biblie, vor fi aruncați in lacul de foc, care a fost pregătit de dumnezeu pentru satan si îngerii lui ( nu pentru om)
Da - este atât de simplu

| T0Teu a răspuns:

Din ce stiu din Biblie, cu trupuri noi, ceresti, urmand sa zboare in cer

| AnonimSoul a răspuns:

E vorba de trupul de lumina, acest trup de lumina ne v-a infatisa ca si la varsta de 33 de ani. sa nu va imaginati ca vom fi in carne si oase, este vorba de o inviere spirituala si nu in trup.
Vad ca sunt multi sectari pe aici, mare grija...