| bleakk a întrebat:

Nu vi se pare dubios? http://9gag.com/gag/a4doQmd
Trademark

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

Stii ce mi se pare dubios? Mi se pare dubios ca te lasi prostit, luand pe nemestecate informatii de prost gust de pe net, dovedind lipsa oricarui minim de informatie si o naivitate rara. Mi se mai pare dubios si ca nu te-ai gandit nici macar o clipa sa verifici, luand de bune informatii inventate si facandu-ti educatie pe" goagal"sau prin filme.

Este vreuna dintre afirmatii falsa? Da. Stii cate? Toate...

Hai sa vedem:

1. A V-a dinastie egipteana NU dateaza din urma cu 5000 de ani. Iar despre Mesia se vorbeste in scrierile Bibliei cu mult inainte.
2. Isis NU a fost virgina la nastere. Ea a petrecut o noapte cu Osiris, inainte de a muri. Mai mult, ea s-a autofecundat.
3. Unde ai gasit data nasterii lui Horus pe 25? Motivul initial pentru care se sarbatoreste Nasterea lui Isus pe 25 decembrie a avut scop evanghelistic, din cate stiu, fiind o aditie romana. Apropo, nu cred ca este nimic rau, pentru ca nu sarbatorim ziua in sine ci Persoana.
4. Biblia NU spune nimic de steaua nordului, care i-a condus pe magi. Si nici nu exista nici o inregistrare cu privire la cei „trei" condusi de steaua estului la Horus.
5. Biblia ne relateaza povestea cu fuga in Egipt. Dar, Horus nu a fost nevoit sa fuga acolo. El LOCUIA acolo. Acolo s-a si nascut. Iar Tifon nu a vrut niciodata sa il omoare pe Horus, ci unchiul sau, Set.
6. Nu exista nici o insemnare despre Horus invatand in Templu atunci cand era copil.
7. Nu exista nici o insemnare despre un „botez" al lui Horus, savarsit de catre Anup. De altfel, bai desteptilor, asta este un personaj inventat de Gerald Massey. happy Iar varsta... o gogomanie fara seaman. Almanahe, baieti, almanahe!
8. Unde ati gasit voi cei „12 ucenici"ai lui Horus? Stupid nu? Ia incercati sa ii numiti. happy
9. Unde ati gasit marile minuni ale lui Horus? Dati sursa.
10. Incercarea de a transforma numele egiptean al lui Osiris folosind o radacina ebraica e absolut tampita si indica lipsa notiunilor de baza. Sursele egiptene nu vorbesc despre Horus, ci despre Isis ca ar fi readus la viata trupul lui Osiris, cu ajutorul zeului Ra.
11. Isus a fost transfigurat la fata pe munte. Dar Horus a fost DESFIGURAT. Set l-a prins, la imobilizat, i-a scos ochii. Despre ce vorbim?
12. Nu exista NICI O REFERINTA la Horus ca fiind „Calea, adevarul si viata". Ati gasit voi?
13. Daca inregistrarile cu privire la moartea si invierea lui Isus exista, nu avem, din nou, NICI UNA cu privire la crucificarea, inmormantarea si invierea lui Horus.

Te rog sa imi spui unde ma insel...

22 răspunsuri:
| AirănMeidăn a răspuns:

Nu. E normal sa aiba foarte multe elemente comune. Faptul ca s-ar putea ca toti zeii sa fie, de fapt, unul singur nu mai e o noutate, exista foarte multe teorii si posibilitati. Pana la urma nimic nu e sigur

| martzian a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Nici una dintre aceste similitudini nu este adevarata, apropo.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru martzian):

Avand in vedere site-ul pe care e postarea, 9gag, nici nu ma asteptam la altceva.

| NGheorghe a răspuns (pentru martzian):

Da te inseli, la punctul 4, sau mai bine zis ar fi trebuit sa iti dai seama ca Steaua de la Rasarit apartine descrierilor crestine, iar cea a Nordului apartine celelalte povesti. Era inca "un semn" ce dovedea incultura copy-peist-orului. (voiam sa rimeze mai mult cu "păstor"(copy-păstor) decat cu un "priest").
Ideea este ca tu aperi o cauza aproape inecata deoarece de religie si religii s-au folosit si se folosesc toti cei care creaza spaima si haos pentru a obtine avantaje pur personale sau felurite distractii, si care nu au nicio legatura cu stiinta sufletului (psihologia) in special, sau cu logica si cunoasterea analitica in general.
Ca sa nu te plictisesti prea repede tin cumva sa precizez ca sunt personaje care (poate) sunt platite sa faca pe prostii si sa vorbeasca si sa repete non-stop teme si intrebari doar despre partea "conducerilor bisericesti" carea fost si este insotita de abuzuri de toate categoriile.

"Te rog sa imi spui unde ma insel..." ii indeajuns sa stii sa inoti bine ca sa scapi pe altul de la inec. Dar ce te faci atunci cand sunt mai multi, stau in apa pana la genunchi, si striga "Ajutor!"?

| milan9 a răspuns:

"Informatiile" atribuite lui Horus sunt de fapt false, neautentice, cei care le-au creat inspirandu-se din crestinism si nu invers...

| martzian a răspuns (pentru NGheorghe):

Am eu impresia, sau e o farsa? Ca altfel nu imi explic faptul ca vine unul altul si isi da cu parerea fara sa fi deschis veac macar doua trei „almanahe"... happy

Prietene, eu stiu bine ce spun. UNDE ai gasit in cele doua randuri de scrieri tampenia asta de care „ar fi trebuit sa imi dau seama"? Esti habarnist si prost informat.

Daca nu ai nimic de adaugat, decat pareri personale, te rog sa te abtii. Sau sa le expui, dar sa renunti la tonul asta de profesor. Nu da bine pentru unul care habar nu are despre ce vorbim. Dar, ca sa fiu fair, te provoc sa aduci o sursa pentru ceea pretinzi.

| NGheorghe a răspuns (pentru martzian):

Deci tot schepsisul sta in citirea de almanahuri... zice un martzian cunoscator temeinic al literaturii ce mi-a trecut prin mana. Esti cumva vecinu de la doi? Ti-ai cumparat binoclu? Si mai vrei si sursa de unde am scos eu ca "steaua de la Rasarit apartine descrierilor crestine"?
Acum iti zic franc, ca eu nu mi-as fi pierdut vremea ca tine cu explicatii cum ca: "Biblia NU spune nimic de steaua nordului". Sau, cine stie?, poate asta pentru tine a fost observatia secolului.

| martzian a răspuns (pentru NGheorghe):

Schepsisul sta in a intelege iroia, mai ales atunci cand esti prins cu pantalonii in vine si o meriti. Ai ratat ocazia asta. happy

| martzian a răspuns (pentru NGheorghe):

PS: Iar eu nu am zis "almanahuri" ci "almanahe". Te-am comparat cu un contemporan celebru, din sectorul 5, tot asa de toba de carte ca si tine.

| martzian a răspuns (pentru NGheorghe):

"Si mai vrei si sursa de unde am scos eu ca "steaua de la Rasarit apartine descrierilor crestine"?" - Era o intrebare retorica. Afirmatia era tampita in sine, nici macar ateii nu o mai folosesc.

| NGheorghe a răspuns (pentru martzian):

Trei raspunsuri?!? Probabil ti-ai chemat toata familia sa te ajute, ca n-are nicio legatura inceputu' cu sfarsitu'.
Ce-ai patit martiene? Te dopezi sau ti s-a administrat o medicamentatie gresita? Ce esti atat de panicat ca imi raspunzi mie, apoi iarasi mie, apoi la altii, apoi iarasi mie (precizez ca tot la acelasi raspuns), apoi iar la altii... cumva erai pe cale sa imi raspunzi acum si a patra oara? - asa dupa ce consumai si altceva mai hranitor ca sa iti elimini temporar nevoile ce tin de metabolismul bazal, si sa treci la discutii superioare, ca esti (clar) in pană de idei.
¿ Ce-i asta:?
"Schepsisul sta in a intelege iroia..." (corectez: "iroNia") Esti pierdut printre cuvinte; ca nu se potriveste a fi in acelasi timp "fair, provocativ" si ironic. Hai sa fim mai simpli: Daca te lasi păgubaș atunci esti un pagubas, nicidecum un "ironic" cum ti-ar placea tie. Iti incerci tu norocul la "lasat de impresii" dar nu iti merge cu toti cei "toba de carte" (mai incearca si la anul'! Cine stie? Poate reusesti! ), asadar nu se stie ce "ironie neinteleasa" visezi tu, cand tu ceri surse si ti se da in brate ADEVARATE intrebari IRONICE! sau la tine in mesaj a aparut vreo "trimitere" la vreo carte? sau vreun film? de desene animate big grin
Eu sunt cel ce trebuie sa zica: "Ai ratat ocazia asta.". Ai ratat si raspunsurile la intrebarile mele. Unu nu-i!
"PS: Iar eu nu am zis "almanahuri" ci ---" Apropo, noi aici nu "zicem" ci "scriem". Ți-e clar sau ba?
""Si mai vrei si sursa de unde am scos eu ca "steaua de la Rasarit apartine descrierilor crestine"?" - Era o intrebare retorica. " Nooh, Bună Dimineata! Si eu stiam ca este o intrebare retorica, mai ales ca-i intrebarea mea! Mai hoalba-ti ochii inainte sa corectezi pe altii care nu folosesc româna cea spurcată de vecinii tăi.
Ai crezut ca tu ai pus intrebarea cea retorică? Păi, ai crezut prost, inca o data.
Desi ai multe greseli, hai sa inchei cu asta: "Afirmatia era tampita in sine..." oricum ar fi fost, este afirmatia ta! Eu doar am pus intrebari, si multe, si retorice, si ironice, si raspunsuri la ele sunt, repet,: zero!

Oricum, pagubașule, nu te bucura prea tare ca daca este sa caut mai iti gasesc greseli de consistenta si greseli semantice (aici pe pagina asta); in comparatie cu ce stii tu sa faci: sa pui o cratima si sa-i faci pe toti analfabeti pe aici. Stiu deja ca nu iti place dar numai incepatorii se pot leaga de o cratimă si atat. Daca nu ai stiut, cratima se mai numeste si este "domeniul primitivului!". Asa ca: mai usurel!

| martzian a răspuns (pentru NGheorghe):

Eu voi alege sa nu imi traiesc frustrarile pe net, asa cum faci tu. Nu voi intra intr-o balacareala inutila, dintr-un motiv exprimat foarte corect de Mark Twain: "Niciodata nu te certa cu oamenii prosti. Te vor trage in jos la nivelul lor si te vor bate cu experienta". Sunt sigur ca intr-o astfel de polemica tu ai castiga relaxat... sad

| martzian a răspuns (pentru NGheorghe):

Dupa ce mi-am consultat toata familia, pun si o dovada a faptului ca te exprimi inainte sa gandesti - direct din dictionarul de sinonime.

ZÍCE vb. 1. a spune, a vorbi, (pop.) a cuvânta, a glăsui, a grăi. (~-i înainte, nu te sfii!) 2. a rosti, a spune, a vorbi, (pop.) a cuvânta, a glăsui, a grăi. (~ numai prostii.) 3. a afirma, a declara, a mărturisi, a relata, a spune. (A ~ următoarele...) 4. a exprima, a formula, a pronunța. (A ~ următoarea opinie...) 5. a face, a spune. (El ~: – Nu vreau!) 6. a comunica, a spune, a transmite. (I-am ~ tot ce mi-ai spus; le-a ~ ultimele noutăți.) 7. a afirma, a declara, a pretinde, a spune, a susține. (~ că marfa e de bună calitate.) 8. a se afirma, a se auzi, a se spune, a se șopti, a se vorbi, a se zvoni. (Se ~ că a plecat.) 9. a articula, a grăi, a pronunța, a rosti. (N-a ~ un cuvânt.) 10. a se chema, a se numi, a se spune. (Cum se ~ pe la voi acestei flori?) 11. a admite, a presupune, a spune. (Să ~ că-i așa cum susții.) 12. a conține, a cuprinde, a scrie, a spune. (Ce ~ aceste documente?) 13. a ordona, a porunci, a spune. (Fă ce-ți ~ el!) 14. a obiecta, a reproșa, a spune. (N-am ce ~, totul a fost perfect.)
Sursa: Sinonime (2002) |

Ia vezi ce "zice" la punctul 12. PE BUNE? Ai pierdut o buna ocazie de a tacea. happy

| NGheorghe a răspuns (pentru martzian):

Alo, dl. (sau dna.) cu nick-ul martzian! Tu la ce ora te trezesti? Lucrezi noaptea si dormi ziua? si ziua nu ai somn? Sau dormi dimineata doua ore, la pranz inca doua ore, seara alte doua ore... șamd?

Ai pierdut complet firul discutiei.
Ce aiureli sunt atea?:

"Eu voi alege sa nu imi traiesc frustrarile pe net, asa cum faci tu."? Ii fi tu mare psiholog (in devenire) dar pe cine crezi ca intereseaza?
Evident ca iti este foarte greu sa raspunzi la intrebarile mele, pagubasule, dar de ce nu iti incerci norocul la " anul viitor"? N-ai rabdare? ca daca te-ai (auto)considera apt ai fi raspuns exact la ceea ce te intreaba oamenii sau eu. Dar nimic.

Pe cine de aici il intereseaza Mark Twain? Cine de aici se cearta? Cine de aici te bate? Cine te crezi tu aici sa hotarasti cine este "prost"? sau "frustrat"? sau "se exprima fara a gandi"?

Atunci cand vei dovedi ca persoanele culte nu fura niciodata, ca nici inteligentii nu fac crime, iar cei superdestepti nu fac, n-au facut si nici nu vor face niciun fel de abuzuri; atunci si doar atunci vei mai fi luat in seama. Daca inca nu ti-e clar iti precizez direct: tu poti deja sa parasesti categoria Religie, ca esti in plus.
Paradoxurile de care se lovesc mincinosii:
Sti sa copiezi prezentari si cam atat, oricat te-ai obosii realitatea este complet alta:
- cata vreme nu raspunzi la ceea ce esti intrebat rezulta ca nu-ti poti explica afirmatiile; atunci este evident cine este acel "prost ce se cearta"
- "cata vreme este scris "„almanahe"" eu pot sa recitesc, exact pentru ca este "scris" ( scrisul a ramas, ceea ce nu se intampla la lucrurile "zise"). Se vede ca nu ti-e clar ca nu este nevoie sa umpli conversatia de COPY-PASTE-uri superplictisitoare. Deci tu te exprimi dupa ce te gandesti... ca doar tu pe lumea asta poti sa verifici punctele din dictionarele de sinonime. Credeai ca vei reusii si sa echivalezi "cele zise" cu "dovezile scrise" ( eu "zic" sa te obosesti mai mult in directia asta iar daca vei reusi atunci activitatile contabile vor deveni istorie big grin )... sau credeai ca toata lumea nu are alta ocupatie decat sa reciteasca "COPY-PASTE-urile tale superplictisitoare"? Sau nici tu nu stii ce credeai?

Am pierdut o buna ocazie de a tacea. Vezi ca te preocupi inutil: mai lasa-ma sa "pierd" si bucura-te linistit de "castigul" tău. Cauta-ti un porc, fa-i piercing in nas ca asa il duci exact unde doresti.

| martzian a răspuns (pentru NGheorghe):

Pentru ca esti nesimtit, am intrat pe blogul tau, ca sa ma dumiresc de unde tupeul asta obraznic. Si confirm: esti analfabet. Cateva exemple de acolo, ca sa vada si poporul cine ma critica...

Tu scrii:
• "habarnau" în loc de „habar n-au"
• „uni pot şi eu nu" în loc de „unii pot şi eu nu"
• „copii nu fac aşa ceva" în loc de „copiii nu fac aşa ceva"
• „creşte-ţi" în loc de „creşteţi"
• „Srpriză" în loc de „surpriză"
• „de fapt" legat

Mai sunt si altele, inainte sa intram pe studiul textului, ca sa vedem si ce transmiti prin varza asta de limbaj.

Link-ul l-am salvat, pentru curiosi, ca sa nu dispara: http://necodificat.blogspot.ro/

Un sfat: fa pasi! :)

| martzian a răspuns (pentru NGheorghe):

De aici:

"Sti sa copiezi prezentari" - mai pune un "i"
"oricat te-ai obosii " - mai taie un "i"
"ca daca te-ai (auto)cosidera apt" - mai pune un "n"

Daca vrei sa vezi pana unde te duc "almanahele", am putea discuta fata in fata. Vedem asa cine are informatia la el si cine este "copy paste".

| NGheorghe a răspuns (pentru martzian):

Ce teorii scriu eu in 5 minute tu nu vei scrie in doua vieti.
Sau: cand vorbeam si scriam in a patra limba straina tu te intoxicai cu cratimi.
Eu am cu ce sa ma laud de vreau asta, dar daca iti place sa te ambalezi in halul asta... n-ai decat.

Apropo: "Isis NU a fost virgina la nastere. "?
- Ce prostie mai e si asta?
Probabil ai vrut sa scrii: Isis NU a fost virgina cand a nascut, sau cand a dat nastere. Diferenta enorma.

Nu e cazul sa te mai prefaci in speriat ca putin ma intereseaza ce salvezi tu, sau pentru cine salvezi!

"fa pasi!"... si alte sfaturi poti sa le dai cand vei avea ceva tangenta cu realitatea si corectitudinea. (a nu se confunda corectitudinea civila cu cea gramaticala: ca hotul sau hoțul tot hotz ramane indiferent cum s-ar scrie. Cu toate ca pe tine nu te deranjeaza.) Tu nu prezinti niciun fel de incredere, deci sfaturile tale...

| martzian a răspuns (pentru NGheorghe):

"Ce teorii scriu eu in 5 minute tu nu vei scrie in doua vieti." - Bine ma. Noapte buna. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru martzian):

Pi-ta-go-ra. Reloaded. Mare om gheorghe asta. Desi patru limbi e cam slabut. Vasluiana, pasareasca, muteasca, limbajul semnelor simplificat si s-au facut patru. Romana e clar ca nu o stapineste...; P

| martzian a răspuns (pentru KodrutZ):

Am ras si eu atunci. Acum mi se pare trist.

| NGheorghe a răspuns (pentru KodrutZ):

Ia uite cine s-a pierdut prin cyberspace si nu mai stie sa se intoarca acasa: codruț. Heei! Discutia asta ii veche de 4 luni. Vrei niste indicatii despre cum se opresc calculatoarele? Sau poate vrei o lista cu limbile straine? (ca limbile insirate de tine nu par a fi straine, cu atat mai putin oficiale,... oricat te-ai obosii sa ii iei apararea noului tau prieten, sa stii ca n-ai sanse sa ti se breveteze inventiile. Mai bine ti-ai pierde vremea sa-i explici ca downloadarea si folosirea ilegala a programelor de corectare ortografica se numeste furt--- (si inca se mai lăuda :) ). Sau si tu credeai ca prietenul tau "stapineste" gramatica? Sa fim seriosi--- avansatii la gramatica ce se dau mari la categoria "religie"!--- si eruditii religiosi ce NU se dau mari la analize morfo-sintactice ci la descoperit de cratime... hehehe. Bate la ochi!

Apropo: nu ti se pere dubios ca in loc sa te preocupi de intrebarea :"Nu vi se pare dubios? http://9gag.com/gag/a4doQmd", te preocupi de injosirea altora?

| KodrutZ a răspuns (pentru NGheorghe):

Huh?!?!?