| Dandanache a întrebat:

O intrebare pentru crestini ortodocsi: Cum vedeti implicarea preotilor in alegeri si preamarirea stapanilor politici in fata enoriasilor? Va determina sa ii votati sau sa va revoltati?

51 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ca să ai şi dovezi, Dandanache, să nu pretindă cineva că sunt doar vorbe goale:

https://www.facebook.com/video.php?v=969366143077739

http://clujcapitala.ro/......dox-roman/

Biserica Ortodoxă, clar, se implică în politică şi încearcă să influenţeze decizia alegătorilor şi o face într-un mod cât se poate de murdar, ipocrit şi josnic, manipulând, minţind, ameninţând şi şantajând emoţional. Iar când este trasă la răspundere, desigur, se ascunde după degete şi neagă evidentul.

Vina îi va aparţine Bisericii Ortodoxe în mare parte, dacă va câstiga Ponta...care, culmea, e mai pe stil dictatorial, comunist, faţă de care biserica are o mulţime de resentimente. Dar probabil până şi preoţii şi afaceriştii preafericiţi sunt mult prea naivi şi orbi, ca să sesizeze ironia. S-ar vinde şi comuniştilor pentru o pomană electorală în plus. Biserica, de fapt, mereu a fost o curvă politică, deci nu e nimic surprinzător.

| Dandanache explică (pentru NOname):

Mai am si eu:

https://www.facebook.com/....../video.php

https://www.youtube.com/watch?v=fxu-ayWpFPc

Probabil vor mai aparea si altele.

| NOname a răspuns (pentru Dandanache):

Cât de ipocriţi... Cică "ortodoxia nu stă la masă cu viclenia". Mi-e silă.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru NOname):

Dai vina pe Biserica, daca iese Ponta laughing. Cand de fapt voi stati la coada la pomana: faina, ulei..etc.
Acuzatiile acestea sunt mizerii politice si voi puneti botu.

| NOname a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Cum e să fii atât de prost şi fudul? Nu te doare?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Care,,voi''? Eu nu am primit nici macar un pix (m-au ocolit baietii aia care le imparteau
Acu ' vreo 10 ani cand s-a ale primarul am primit si eu o cana din care mi-am baut cafeaua... dar s-a spart (in mod misterios ) cand nu a mai fost.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Https://www.facebook.com/video.php?v=475306229277179&pnref=story un ortodox pentru o tara ortodoxa. :>

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Vai de capul lor... :)) Proşti grămadă.

Cică: "Anunţ oficial pentru toţi hoţii, infractorii şi nenorociţii din ţară..."

Păi cam ăştia îl şi votează. :))

"Rezultatul final al primului tur: In puscariile patriei, 90% dintre detinuti au votat Victor Ponta. Nimic anormal!"

https://www.facebook.com/......323503414/ :)))

https://www.facebook.com/video.php?v=1534639043447464

Să-mi bag... =)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ai spus un adevar dar destul de acid. Oamenii sunt bagati in ceata mai ales ca nu au credinta in bunul Dumnezeu. De ce ii baga in oala preotii cu popii? Se uita la propaganda creata special pentru a denatura adevarul, omul necredincios de abia asteapta sa scupie otrava si ne mai miram de ce ne merge rau o viata. Raspunsul acid care nu isi avea rostul, asta nu ii ca trezi la realitate si nici nu va face diferenta decat un gust amar al unui cetatean de pe site. Toate cele bune.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

angelofyourheart: "Se uita la propaganda creata special pentru a denatura adevarul, omul necredincios de abia asteapta sa scupie otrava si ne mai miram de ce ne merge rau o viata."

Da, cum să nu?

Dacă nu ai observat, "angelofyourheart", te anunţ că şi Iohannis este o persoană religioasă, creştină, dar noi, non-religioşii, nu îl votăm pentru opţiunile sale religioase - pe care, evident, nici nu îi împărtăşim -, ci îl votăm pentru ceea ce este ca om, pentru ceea ce este ca specialist, ca lider, ca organizator, pentru ceea ce poate să facă pentru România şi pentru toţi românii, indiferent de preferinţele lor religioase.

Îl respect pe Klaus Iohannis (şi) pentru că nu ia deciziile subiective, bezmetice, nedrepte, gen donaţii din bugetul public de sute de milioane de euro către cultul său (sau oricare altul) religios şi am încredere că şi în continuare va fi corect, chibzuit, nu corupt, nu ghidat de fanatismul religios şi dorinţa disperată de a câstiga simpatia religioşilor/ortodocşilor şi nişte voturi. Este un om destul de echilibrat şi raţional, contrar credinţelor sale religioase. Pentru asta, eu cel puţin, îl susţin cu drag, mai ales că contracandidatul său e un adevărat pericol pentru România.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ceea ce am spus nu are treaba cu alegerile din acest an. Vorbeam in general despre popii materialisti(specific nu are treaba cu ce se intampla in acest an; datorita unor popi oamenii sunt dusi in eroare-atat-). Cat despre Iohanis stiu doar ceea ce se propaga la tv in spatele cortinei nu stiu amanunte asa ca nu am nimic de zis pro sau contra. Imaginea dnlui Iohanis este una ideala realitatea o vom constata pe pielea noastra. Ce ete mai important: retine ceea ce crezi despre acest om, si vom constata in viitor ce fel de imagine reprezinta in realitate. Toti speram int-un presedinte mai aproape de necesitatile noastre, un guvern si partide pe masura. Toti vrem schimbarea, important este sa fie una pozitiva pentru toti.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai proastă decât dacă va ieşi Ponta nu are cum să fie. Asta îţi poate garanta orice om informat şi inteligent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

"Anunţ oficial pentru toţi hoţii, infractorii şi nenorociţii din ţară..."
Noname faza aia era la "Te pui cu prostii" si s-a zis ca e un pamflet.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

A, ok. Nu ştiam. Mai ales că nu diferă de realitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nici eu, pana cei de la "Te pui cu prostii?" au postat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De curiozitate: cu cine ai votat in trecut?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am votat.

...şi este cred că prima dată când, într-adevăr, avem cu cine.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

...şi revin la ce am spus, căci îmi dau seama că nu ai înţeles unde bateam: ideea era că non-religioşii cu capul pe umeri nu atacă gratuit. Nu căutăm pretexte pentru "a scuipa otrava", ci "o scuipăm" acolo unde avem motive, unde avem de ce. Dacă Biserica Ortodoxă şi "doctor" Ponta nu ni le-ar da, nu am avea nimic cu ei, aşa cum, de exemplu, nu avem nimic cu Domnul Iohannis - nu avem ce să-i reproşăm pe fond religios.
Sper că acum e clar.

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Am auzit pe la altii si pe internet ca in spatele lui Iohanis ar fi tot nenea Traian si ca votand pe Iohanis, votezi de fapt vechiul regim si astfel nu s-ar produce nici o schimbare in tara.
Crezi ca este adevarat asta?
Te intreb deoarece ai spus ca acum avem intr-adevar cu cine vota.
Ma gandesc ca daca este adevarat, nu cred ca avem cu cine.

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Nu, sunt doar speculaţii psd-iste. Încearcă să manipuleze adevărul şi oamenii, ca să câştige nişte voturi.

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

http://www.tpu.ro/......ina-5.html

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Cred ca asa este. Daca a spus ca nu il va pune prim ministru pe Traian, nu are cum sa isi incalce cuvantul daca va fi presedinte.
Dar tare mi-e teama ca tot Poanta iasa presedinte, chiar daca lumea voteaza cu Iohanis, daca ei merg cu smecherii poate si fraudeaza alegerile sau cine stie ce altceva mai fac.
Eu sper sa nu am dreptate.

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Păi nu e fraudă destulă că prin diverse manipulări şi pomeni electorale au cumpărat deja jumătate de ţară, iar românilor de afară - care şi aşa apucă să ajungă foarte puţini la puţinele secţii de votare, pe care Guvernul Ponta a fost dispus să le deschidă - nu li s-a permis să exercite dreptul constituţional la vot?
Toată campania lor e o mare mizerie.

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Pai este destula, dar tot timpul cei care fraudeaza castiga. In 2000 trebuia sa fie Vadim, nu Iliescu. Apoi in 2009, eu cred ca Geoana trebuia sa fie presedinte, dar nu stiu cum au ajuns votantii lui Basescu in ultima clipa sa il faca presedinte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Decat sa iti inveninezi existenta cu cine are dreptate sau nu mai bine faci ceva mai constructiv. Daca va iesi sau nu Ponta/Iohanis uneori nu tine de noi, fraiele le detin altii cel mult sa se iste vreo rascoala a populatiei care numai suporta minciuna pe fata. Ai dreptate in unele privinte ca toti ceilalti de altfel. Oamenii ar trebui sa fie uniti mai ales in astfel de situatii decat sa se jigneasca pe site-uri de socializare pentru ca, fiecare are propria opinie, propriul adevar. Toate cele bune.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

"Ca să ai şi dovezi, Dandanache, să nu pretindă cineva că sunt doar vorbe goale:

https://www.facebook.com/video.php?v=969366143077739

http://clujcapitala.ro/......dox-roman/

Biserica Ortodoxă, clar, se implică în politică şi încearcă să influenţeze decizia alegătorilor şi o face într-un mod cât se poate de murdar, ipocrit şi josnic, manipulând, minţind, ameninţând şi şantajând emoţional. Iar când este trasă la răspundere, desigur, se ascunde după degete şi neagă evidentul.

Vina îi va aparţine Bisericii Ortodoxe în mare parte, dacă va câstiga Ponta...care, culmea, e mai pe stil dictatorial, comunist, faţă de care biserica are o mulţime de resentimente. Dar probabil până şi preoţii şi afaceriştii preafericiţi sunt mult prea naivi şi orbi, ca să sesizeze ironia. S-ar vinde şi comuniştilor pentru o pomană electorală în plus. Biserica, de fapt, mereu a fost o curvă politică, deci nu e nimic surprinzător."

Eu am un preot in familie si l-am intrebat si mi-a zis ca nu a primit vreo circulara si nici vreo directiva verbala de a indemna oamenii sa-l voteze pe Victor Ponta. De aceea tind sa cred ca popii care fac campanie electorala in biserica o fac din proprie initiativa sau sa indemul unor lideri locali PSD-isti. Exista, recunosc, preoti slabi si inculti care nu au coloana vertebrala si taria de a se opune sugestiei primarului PSD-ist de a indemna oamenii sa voteze pe Victor Ponta. Nu este corect sa anatemizam intreaga Biserica Ortodoxa pentru derapajul intelectual al unor preoti.

Pe de alta parte hai sa ne gindim ca ar putea sa existe preoti ortodocsi care refuza sa faca politica in biserica (aceea nu ar trebui apreciati?) sau unii care fac politica pro-Iohannis (aceea nu ar trebui condamnati in egala masura cu cei cate sint pro-Ponta?). Eu imi aduc aminte ca Patriarhul a dat un comunicat de presa mai pe la inceputul campaniei electorale in care ruga politicienii sa nu implice Biserica Ortodoxa in politica iar pe preoti ii indemna sa faca jocuri de campanie in biserici. Acest comunicat care mie mi se pare foarte corect, nu trebuie apreciat?

Daca un soldat incremeneste cu degetul pe tragaci in lupta, nu inseamna ca intreaga armata e fricoasa. Pentru citiva preoti inculti din tara nu trebuie acuzata intreaga Biserica Ortodxa si intregul cler.

Si in final un ultim aspect. Eu certitudinea ca si in bisericile neoprotestante se face campanie electorala mai mult sau mai putin evidenta pentru unul sau altul din candidati. Nu crezi ca ar fi mai corect sa condamnam, in general, ideea de companie electorala in biserici indiferent pentru care din candidati, decit sa acuzam doar Biserica Ortodoxa ca il promoveaza pe VP?

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Am AdBlock, Jardeline, altfel, îţi dai seama, m-aş lua şi de propaganda din reclamele Google, care apar şi pe TPU.

Degeaba oficial preafericitul a îndemnat pe la mijlocul campaniei la neimplicarea angajaţilor bisericii în politică (mai mult ca să nu i se reproşeze ceva, căci oamenii ştiau la ce să se aştepte de la BOR într-un an electoral), dacă pe la spate, în interiorul instituţiei, o mulţime de preoţi au fost îndemnaţi să îndemne enoriaşii să voteze un "român şi ortodox", deci să facă campania lui Ponta.
Aşadar, chiar dacă există câteva excepţii - câţiva preoţi echidistanţi, neticăloşi, ca cel din scrisoare http://bit.ly/11kcE2h - reproşul meu la adresa instituţiei, Bisericii Ortodoxe, rămâne valabil. Iar la câte milioane de enoriaşi are, influenţa ei asupra votului general este uriaşă şi orice om cu capul pe umeri este îndreptăţit să se revolte.

Şi da, desigur, şi ceea ce fac psd-iştii în comunităţile rrome (şi nu numai) este revoltător. Doar că acum suntem la "Religie".

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

"o mulţime de preoţi au fost îndemnaţi să îndemne enoriaşii să voteze un "român şi ortodox"

Totusi, NOname, nu avem nici o dovada ca preotii ar fi indemnati sa ii faca propaganga lui VP. Am vazut citeva actiuni pe ici pe colo, prea rare totusi pentru a vorbi de o actiune de masa organizata si sustinuta.

Daca ar fi asa cum spui tu, s-ar fi sesizat organizatii ale societatii civile, forumuri internationale, ar aparea mesaje si proteste la nivelul UE, s-ar deschide niste procese juridice, etc., deci, nu e cazul sa vorbim de o implicare majora a Bisericii Ortodoxe in politic.

Trebuie sa fii mai stapinita un pic, si mai fair play si sa nu exagerezi si sa exploatezi niste evenimente la scara redusa in scopuri de propaganda atee.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Referitor la scrisoarea tinarului... Stiu ca pe voi ateii si antiteistii va unge la suflet dar ea contine niste neadevaruri si niste jigniri gratuite. Nu mai stau acum sa fac pentru tine o analiza scrisa detaliata, dar foarte pe scurt, spun doar atit. Desi in aparenta scoate in relief niste aspecte negative, in realitate este o mizerie, asa cum a spus si o doamna care a comentat scrisoarea. Apoi ma mai deranjeaza ca tinarul Daniel a ironizat si poporul roman pe motiv ca-i ortodox. De ce trebuia sa existe si aceasta jignire la adresa poporului? Si in fine, nu m-as mira sa aflu ca tinarul Daniel este de ceva timp membru al unei biserici neoprotestante.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Era de aşteptat să nu poţi fi onest şi obiectiv.
În fine, rămâi la ale tale.

NOname
| NOname a răspuns:

Klaus Ioahnnis: "Întreaga campanie a PSD-ului este gândită ca o campanie anti Iohannis, dar la un nivel extrem de jos."

https://www.facebook.com/....../video.php

Îi dau dreptate.

NOname
| NOname a răspuns:

Https://cabalinkabul.wordpress.com/......-biserica/

"2014: Republica Ortodoxă Română – alegerile rușinii pentru biserică…

La un popor întreg la minte, in sec. XXI, religia ar trebui să fie o afacere intimă, precum preferințele sexuale sau culinare. Nu se afișează in politică, decât dacă vrei să devii ca Iranul… sau Rusia lui Putin.

Biserica s-a băgat însă la noi în alegeri în favoarea lui Ponta.

Ați dat comunismul pe ortodoxie… Tot o ideologie totalitară.

Iar dreapta are aici o mare responsabilitate: Dreapta românească a apărat în permanență amalgamul bisericii cu statul, dintr-o pulsiune irațională care i-a împiedicat să vadă mașina de făcut bani prin suceala de minte a maselor cu moaște și icoane.

Imaginasem această Circulară duhovnicească a Preafericitului Daniel, în preajma alegerilor prezidențiale… Unii au luat-o drept bună, într-atât pare natural bunului simț ca biserica să nu implice în politică:

Textul imaginat de mine suna așa:

"Iubitului nostru cler, cinului monahal şi drept-credincioşilor creştini, har, milă şi pace de la Dumnezeu.

Iubiţii mei fii duhovniceşti, preacucernici părinţi, fraţi şi surori întru Cristos, vă îndemnăm ca în viitoarele alegeri prezidențiale inimile voastre să urmeze judecata minții, iar nu mesaje electorale ce ar invoca numele Imparatului Imparatilor, al Domnului nostru Iisus Hristos.

"Exercițiul libertăților civile se practică în afara sfintei Biserici, dincolo de fățărnicie, lingușeli și promisiuni vane către cei năpăstuiți sau săraci cu duhul.

"Iubiţi fraţi creştini, sfinții pe care îi cinstim cu osârdie și care au fost prigoniți atât în viață cât și dupa moarte vă îndeamnă să nu amestecați patimile lor cu cele lumești și trecătoare. Votați așadar chibzuind la programele economice și sociale ale candidaților, iar nu după numărul de rugăciuni și mătănii dovedite de aceștia.
Amin.

Preafericitul Daniel,
Arhiepiscop al Bucureștilor, Mitropolit al Munteniei și Dobrogei, Locțiitor al Tronului Cezareei Capadociei și Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române."

Aiurea, nici vorbă de așa circulară, biserica s-a implicat și se implică în politică și în aceste alegeri, insidios, ierarhic, tenace, din sete de arginți. Scria, tardiv, Paul Dragos Aligica că el e dezamăgit de, zice el: "modul delporabil in care bisericile si religia organizata insititutional din țară" se comportă în prezent, pe fundal de alegeri, obsedate de bani șabada… Ha!

Mare surpriză. Acum se regăsesc driblați de Ponta și PSD, care le râde în spate și le ia voturile prin masa de enoriași îndobitociți… Nu-mi rămâne decât să hohotesc și eu trist, chiar dacă răzbunat. O meritați.

Unde e problema cu religia în școli? răcnea această dreapta asta românească cu obsesia pieței și a monarhiei. Doar e identitatea noastră europeană… Vaaai… Acum biserica e cu Ponta. Halal profeți și analiști. Se mai și declară dezamăgiți de cler.

Când li se spunea că întreaga ierarhie bisericească e compusă din coțcari și că religia este o dimensiune spirituală privată care nu are ce căuta în școli și în spațiul public n-au vrut să asculte. Poftim, au mai și sucit minți de tineri. Așteptăm măcar un pic de rușine, dacă nu de pocăință. Până atunci, să ne scutească cu lamentațiile.

Iar poporul găsește asta normal, desigur. Au fost învățați cu fățărnicia de mici, din școli. Așa încât, obsedată de arginți și șireturi metalice de 18 carate, biserica ortodoxă te controlează mintal, ba chiar și prin limbaj, căci îți transmite azi mecanic un discurs arhaic, cel care folosește voroave precum "meteahnă", "păgubitor", "îndeletnicire"… Când mergi să te spovedești, trebuie să folosești vorbe rare, radioactive, precum "malahie"…

Pe deasupra, prin atâta pasivitate o să râdeți acru când va veni și legea blasfemei și a interdicției de a critica cele sfinte. Republica Ortodoxă Română.

Nu e de mirare, așadar, că atunci când biserica își încalcă vocația de neutralitate politică și îți spune cum să votezi, ea folosește un limbaj anacronic. Tu devii atunci "stimat alegător"… "Stimat", da… Intotdeauna adjectivul "stimat" a dat piele de găină oamenilor normali. Când vreau să enervez, eu interpelez cotidianul prin: "stimați oameni buni".

Iată, așadar, stimați oameni buni, ce se difuzează la mănăstiri:

„Stimate alegător creştin-ortodox, când votezi, nu îţi trăda credinţa şi neamul! Votează Victor Ponta!"
Stima noastră și mândria.

Numai că Dumnezeu n-are ce căuta între mine și România, iar Ponta nu e un bun român.

Ponta a spus recent în campanie la Bistriţa, că "toţi cei care cred în Dumnezeu, respectă ţara şi legile" sunt "buni români". Ei bine, fățarnicul Ponta nu este un bun român. Iar biserica știe asta și totuși îl sprijină… pentru arginți și șireturi de aur.

"Credință în Dumnezeu" au și ăia care taie capete de jurnaliști în Siria și Irak. O fac tot în numele lui Dumnezeu.
Dumnezeu n-are ce căuta între mine și România.
Ponta e un fățarnic. România există în afara lui Dumnezeu.

Așa încât, am să tot postez, repetat, prin copy-paste, să fie clar: eu votez Iohannis. Nu e un îndemn electoral interesat, nu particip la campanie, l-aș vota și pe Chewbacca din Star Wars, numai să nu iasă Ponta.

Iohannis, nemțul tacticos. Vorbește lent dar e uman și vrea să facă bine. Intrăm într-o lume normală, cu plictis birocratic și reguli de țară care s-a săturat de exuberanță balcanică cu daci și fantezii ortodoxe.
Dacă nu votăm Iohannis, ne așteaptă Dragnea și Mazăre și zombii olteni și toți gangsterii provinciali de-alde burtosul Voicu, ăla care vota cu două mâini și-ar vinde și foetusul lu mă-sa.

Ne așteaptă sinistre aluzii spre spațiul carpato-siberian și demnitate anti-europeană, că adică nu ne dictează nouă nimeni nimic dacă nu bagă plicul.
Mânca-mi-ai.
Pe scurt: votez Iohannis. Clar?

Și nu un Țepeș, ci un Cuza îi trebuie României…

Citim cu oroare asta :
"Mai multi preoti ortodocsi din judetul Cluj ar fi primit o circulara de la Mitropolia Clujului Maramuresului si Salajului prin care li se cere sa spuna credinciosilor sa voteze cu un presedinte care sa fie "crestin, ortodox, roman", potrivit TVR Cluj. Reporterii postului de televiziune au au inregistrat mai multi preoti care au recunoscut ca au primit asemenea indicatii si care spun ca le vor urma." (Hotnews)

Abia acum se vede că România a avut un istorie un singur om de stat autentic, nefățarnic și pus doar pe bine: Cuza.
Cuza, cu secularizarea averilor mănăstirești, confiscarea și naționalizarea proprietăților bisericilor și mănăstirilor si punerea popilor la locul lor umil.

Brătianul tatăl, fondatorul partidului liberal, era atât de disperat să-l oprească pe Cuza de la aplicarea reformelor, în special cea agrară, încât s-a unit cu dușmanii naturali ai liberalilor, conservatorii, formând acea Monstruoasă Coaliție care l-a răsturnat pe Domnitor.

Liberalii presupuși a reprezenta progresul s-au aliat cu sefii politici ai celei mai retrograde caste de latifundiari de atunci din Europa pentru a-l rãsturna pe domnitorul ce poprise averile popilor îmbuibați.

Asta ca să nu mai aveți atâta nostalgie pentru Brătieni.
Un Cuza ar trebui acum, cu tot atâta curaj, un Cuza care să confiște proprietățile și pădurile bărboșilor cu cruci și măicuțelor inculte și fățarnice și care să rușineze toată intelectualitatea asta ce-și zice de dreapta și care a incurajat religia în școli și morbiditatea moaștelor în minți."

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Chiar acum mai uit pe site-ul TPU si vad o reclama in care se succed urmatoarele doua texte suprapuse peste niste imagini: "Victor Ponta presedinte, Tariceanu premier", "Klaus Iohannis presedinte, Traian Basescu premier".

De ce nu urasti site-ul tpu.ro?

NOname
| NOname a răspuns:

Http://alegatordedreapta.info

"A trecut o saptamana in care am evitat sa comentez din motive multiple. Unul dintre ele este impresia de frauda sistemica. O frauda rece, calculata la zecime de procent, fara cel mai mictheydoit scrupul impletita cu asigurarea lipsei de judecata si promisiunea de avantaje. Frauda adusa la nivel de plan, cu termene si criterii clare de calitate. Favorizarea lui Ponta, Vadim si DD scaderea in mod special a lui Macovei si Iohannis cu cifre dinainte stabilite. Lipsa de frica, convingerea ca nimeni si nimic nu ii pot lovi. DNA s-ar ocupa de Dragnea dar nu de grajdanii care fraudeaza. De aceea nu am auzit nimic de plecari in teritoriu" ale maharilor PSD de la centru.

Acum la subiect.

Dreptul la vot in dispora mi se pare ca reprezinta acea oglinda folosita de magicieni ca sa ascunda ce se intampla in realitate, o mascare a fraudei care este pregatita meticulos. Aparitia lui melescanu, care cred va face sa nu mai fie cozi si implicit acuzatii de frauda in strainatate va sigura etichetarea de alegeri corecte. In realitate frauda din ruralul psdist va fi de anvergura. Vezi aici

Plimbatul cu autobuzul este uzat moral. Acum s-a facut furt de identitate, intocmit liste si votat pentru ei.

Dreapta ar fi trebuit sa faca acest vot prin corespondenta. S-a discutat mult si nu s-a facut nimic.

Tot cu oglinzi si lumanari actioneaza si BORu’ care se lasa cumparat fara cea mai mica jena. Un cler lacom, avar fara alte principii decat interesul personal.

Ponta a spus recent în campanie la Bistriţa, că "toţi cei care cred în Dumnezeu, respectă ţara şi legile" sunt "buni români". Ei bine, fățarnicul Ponta nu este un bun român. Iar biserica știe asta și totuși îl sprijină… pentru arginți și șireturi de aur. (aici) si mai mult (aici – BOR si comunismul).

Un articol 8 similar cu cel de la Timisoara se impunea. BOR-ul a fost bratul spiritual al comunistilor pentru controlul omului de rand. Preoti delatori, lacase de cult confiscate de "altii" si date BOR, S-au daramat 20 de biserici si s-au construit 500 in timpul comunismului.

Dreapta teoloaga a gresit enorm. Papahagi, M. Neamtu, Baconschi samd au sarit in sus cand MM a dorit transformarea orelor de religie in ore in care se invata valorile crestine. Papa declara ca Darwinismul nu convine credintei crestine iar preoti BOR spun ca pamantul este rotund. Dan Alexe: " Dreapta românească a apărat în permanență amalgamul bisericii cu statul, dintr-o pulsiune irațională care i-a împiedicat să vadă mașina de făcut bani prin suceala de minte a maselor cu moaște și icoane."

Marele PNL, opozitia adica nu mai exista. PDListii si-au dat seama ca pnlistii au tradat. Ca de obicei, pnl incearca sa nu se indeparteze de putere ca doar, doar le iese ceva. Unde naiba sunt liderii ACL? PDL sub blaga este destructurat. PNL voteaza jumi-juma cu ponta. Problema importanta este: Cine va fi seful MPNL daca Iohannis castiga?

Traian Basescu mi s-a parut obosit si instabil emotional. Cel mai probabil datorita stresului. Cred ca a obosit. Melescanu a fost o broasca greu de inghitit. Udrea a cam disparut din peisaj. De fapt, aproape toti au cam disparut……

Scris de Eugeni

PS. Sa termin in nota optimista, totusi.

-Faptul ca Iohannis a acceptat cererile Monicai Macovei este un fapt pozitiv. Asta va atrage electoratul ei si cel al PMP aproape in totalitate.
– Nu stiu de ce dar cred ca Melescanu a fost o boasca de inghitit si pentru ponta dar din cu totul alte motive decat TB."

NOname
| NOname a răspuns:

"PSD face din preoţi (şi nu numai) agenţi electorali pentru Ponta: „Am vorbit cu toţi popii. În fiecare biserică, un om trimite un SMS. La fiecare secţie de votare, să văd doi oameni. Să fie directori de şcoli, poştaşul din sat"..."

- http://www.gandul.info/......t-13526479

- http://www.tpu.ro/......ti-agenti/

PSD-iştii sunt tare disperaţi.
Încearcă pe ultima suta de metri să mai facă rost de nişte proşti.

NOname
| NOname a răspuns:

Referitor la campania mizerabilă făcută de BOR (şi PSD&Ponta):

http://bit.ly/11kcE2h

Are omul dreptate, neruşinarea preafericiţilor şi a majorităţii preoţilor, cu care aceştia manipulează oamenii şi îi storc şi de puţinul pe care îl au, a întrecut orice limite. Este absolut revoltător că se amestecă şi în politică şi felul în care o fac.

Daniel, autorul scrisorii, este genul de credincios, pe care pot să-l respect, pentru că nu s-a ascuns după degete, nu a apărat escrocii, ipocriţii şi nemernicii, ci a spus lucrurilor pe nume.

http://www.tpu.ro/......-mai-bine/

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Eu cred ca esti prea patimasa in aceste zile si ar trebui sa te mai calmezi! Esti prea inflacarata si din cauza asta arunci cu noroi mai mult decit trebuie si de multe ori in cine nu trebuie.

Bine zicea un user de pe aici, "daca o sa iasa Ponta din cauza frustrarilor o sa aruncati intreaga vina pe Biserica Ortodoxa!". Sa stii ca daca va cistiga Ponta, cea mai mare responsabilitate o are chiar cel care a pierdut, impreuna cu echipa sa de campanie!

Sa vii sa spui "Iohannis a fost impecabil, a avut o campanie perfecta si o echipa de campanie superprofesionista, dar a piredut din cauza unor popi ortodocsi", scuza-ma, dar mi se pare o dovada de ingustime intelectuala (ca sa nu-i spun de-a dreptul prostie).

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Mai grav decit prostia unor preoti (care nu se stie ce afect are totusi la oameni) este ca PSD-ul ar fi cumparat 500.000 de voturi ale tiganilor cu 50 lei votul. Banii au fost varsati liderilor tiganilor. Asta da problema pentru care ar trebui sa luam foc!

Ia uite aici, o mostra despre cine hotaraste viitorul Romaniei. Gindeste-te (iar pe mine ma infioara lucrul acesta), ca, candidatul sustinut de ei ne va conduce in urmatorii 5 ani!

http://www.realitatea.net/......69019.html

NOname
| NOname a răspuns:

Culmea ipocriziei:

http://www.tpu.ro/......lora-care/

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

Nu ştiu ce spun sondajele psd-iste, trase de păr şi menite să intimideze, dar ţara strigă aproape unanim: Jos Ponta!

Însă toate babele de la ţară, care pun ştampila unde le spune popa, primarul, vreun nenea cu mita electorală, toţi prostiţii de antene3 şi românii-tv, toti nostalgicii după comunism, toţi naivii care cred orice li se promite, toţi puşcăriaşii, corupţii şi analfabeţii...tac şi votează prost, nici ei nu prea ştiu de ce. Mai bine ar sta acasă, decât să pună în pericol viitorul României.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma determina sa votez. Dar sa votez cu cine trebuie, nu cu cine vor. Sper ca un presedinte de alta religie va mai opri din avantul luat de evazionistii religiosi

| mihai69 a răspuns:

Credința nu are nimic de-a face cu politica. Și nici n-ar trebui. La fel cum nu e corect să plătească pentru „Catedrala Neamului" (mai degrabă a neamurilor - unora) credincioșii de alte confesiuni, contribuabili ai statului român. Și alte măgării făcute de preoții implicați politic.
Babele de la țară îi vor asculta probabil. Sper să primească exact ceea ce merită Și babele, și popii.
Adică Puie Monta președinte. Io oricum o să emigrez la Sibiu.

| NOname a răspuns (pentru mihai69):

Să-mi ţii şi mie un loc.hee hee

| neutrino a răspuns:

Asa au facut si vor face mereu: banul sa iasa. Oameni sunt si ei, nu?

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de preot, nu toti sunt la fel!
Preotul nostru zicea ca i s-a cerut sfatul in aceasta privinta.Lumea inca mai are incredere in preoti, dar nu cred ca se implica in politica.I se cere sfatul.In fine preotul zicea sa votam cu cine vrem.

| milan9 a răspuns:

Cand se intampla vreun astfel de eveniment este un lucru regretabil deoarece gestul neinspirat al unui astfel de lider spiritual face de fapt rau Bisericii.

| suffarstar a răspuns:

Ceea ce se intampla e este o rusine. Si nu numai in cadrul Bisericii Ortdoxe. Un azil de batrani condus de o persoana foarte importanta (fiul pastorului)dintr-o Biserica are pe toate geamurile afise cu Victor Ponta. Acea persoana e si membru de partid. Rusine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un preot va face voia domnului unui popa voia banului(aceasta "mica"diferenta trece neobservata in ochiul muritorului de rand). Daca ma determina sa votez? Sigur ca-da! Doar ca voi vota cu ceea ce cred eu de cuviinta. Toate cele bune.

| Nonameagain a răspuns:

Stai linistit, in toata tara ne indeamna sa mergem la vot si, mai ales, sintem indemnati sa votam cu un anume candidat. Nu numai la tine se intimpla asta. Presupun ca de asta ai intrebat. Popii, sint vinduti diavolului. Ei manipuleaza si politica, nu invers.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Mai poate un bun ortodox sa mai voteze cu aceasta coalitie (Basescu- Iohannis) ce a scos Educatia morala din scoli "in afara legii"? sad sad

| Djnicnr a răspuns:

Pe crestini nu-i mai misca nimic, nici macar cand vad cu ochii lor! Probabil o sa se duca sa pupe ceva moaste si sa se roage sa nu fie adevarat!