| M25M a întrebat:

" O religie se stinge atunci cand tolereaza adevaruri care o exclud; si este mort de-a binelea zeul in al carui nume, oamenii nu mai ucid" -Emil Cioran
Pareri, comentarii? Valida sau invalida aceasta afirmatie?

P.S. Pentru interesati lucrarea din care am dat citatul se numeste, Tratat de descompunere-1949. Acopera mai multe teme religia fiind doar una.

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Corect.

| Alphawolf a răspuns:

Doar pe jumatate. Acele adevaruri care exclud religia trebuie intelese, in caz contrar invalideaza aceasta afirmatie. Tot la fel si in cazul zeului. Ex: Zeul este absolut, omniscient si in afara timpului, adica mort. Dar trebuie inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul zeilor morti, din lemn si piatra da.in cazul celor ce au inima de piatra, da.dar nu in cazul dumnezeului celui viu si fiilor lui.

| BigCode a răspuns:

Nu sunt de acord cu afirmatia (si voi face o paralela la crestinism). In opinia mea stiinta si religia nu ar trebui sa se amestece. Credinta este alcatuita din ceea ce credem, pe cand stiinta din ceea ce este concret. Nu trebuie sa crezi nici un adevar stiintific, deoarece acestea pot fi demonstrate. Dar ce putem face atunci cand stiinta nu poate explica anumite lucruri? Ne intoarcem spre religie. Pe latura spirituala crestinismul este bazat pe iubire si liber arbitru. Astfel poate accepta adevaruri care o exclud, fara a fi moarta deoarece liberul arbitru este doar o parte din religie. Cat despre partea a doua ("este mort de-a binelea zeul in al carui nume, oamenii nu mai ucid") mi se pare complet absurda. Fiind Atotputernic Dumnezeu nu are nevoie ca noi sa ucidem in numele lui si aici imi vine in minte un citat din Biblie "eu nu doresc moartea pacatosului...".

| M25M explică (pentru BigCode):

Prima parte este justa, de obicei este in firea omului sa se intoarca spre ceva mai mare decat el atunci cand nu gaseste raspunsuri.
Pentru a doua parte insa:
Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"
Exodul 22, 20
"Cine aduce jertfe altor dumnezei decat numai DOMNULUI singur, sa fie dat nimicirii."
22, 18
"Pe vrajitoare sa n-o lasi sa traiasca"
Leviticul, 20, 10
Cand un om comite un adulter cu o femeie casatorita, cand comite adulter cu sotia aproapelui sau, omul acela si femeia aceia sa fi pedepsiti negresit cu moartea"
Exodul 12, 29-30
La miezul-noptii, Domnul a lovit pe toti intaii nascuti din tara Egiptului, dela intaiul-nascut al lui Faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pina la intaiul-nascut al celui inchis în temnita, si pina la toti intiii-nascuti ai dobitoacelor.
Faraon s-a sculat noaptea, el si toti slujitorii lui, si toti Egiptenii; si au fost mari tipete în Egipt, caci nu era casa unde sa nu fie un mort."
Si exemple mai sint, dar sunt multe si nu am chef sa scriu atata.
Toate cele bune!

Întrebări recente