| Idris a întrebat:

O, voi crestinilor! Cum puteti vorbi despre Maria(Radhiallahu ´anhu) mama lui Isus (Aleyhi sallam), ca este,, nascatoare de dumnezeu,, sau,, mama domnului,,? Oare nu contraziceti voi sensul de baza al cuvantului Dumnezeu? In timp de Dumnezeu este definit ca fiind vesnic viu, fara inceput si fara sfarsit, poate El sa devina om, sa se nasca si sa moara? Cum puteti spune ca a luat nastere dupa ce nu a existat, devenind astfel din Creator devenind creatia Sa? Pretindzand ca El a devenit creatia Sa implica faptul ca El ar fi avut nevoie de un creator, oare nu va dati voi seama? Daca intr-adevar a coborat el pe pamant, oare ar fi avut nevoie de o virgina pentru a ii da nastere, oare ce fel de logica aveti?
„Mesia, fiul Mariei, nu este decât un Trimis, asemenea Trimişilor de dinainte de el, iar mama lui este o femeie cu evlavie adevărată. Amândoi mâncau bucate [de rând]. Priveşte ce semne învederate le trimitem Noi şi apoi priveşte cum sunt ei îndepărtaţi [de la ele]!" [Quran, 5:75]
Toţi cei care se află în Ceruri şi pe Pământ vor veni la Cel Milostiv ca robi." [Quran, 19:93]
„Necredincioşi sunt aceia care zic: «Dumnezeu este Mesia, fiul Mariei.» Spune: «Cine L‑ar putea împiedica pe Allah, dacă ar voi să‑l facă să piară pe Mesia, fiul Mariei, ca şi pe mama lui şi pe toţi care se află pe Pământ? Ale lui Allah sunt împărăţia Cerurilor şi a Pământului, precum şi ceea ce se află între ele. El creează ce El voieşte. Şi Allah este Al-Qadir [Cu putere peste toate]!»" [Quran, 5:17]

Subhaana Rabbika Rabbil 'izzati 'amma yasifoon; Wa salaamun 'alalmursaleen; Walhamdu lillaahi Rabbil 'aalameen – Slava lui Allah, Stapanul Puterii! El este mai presus de ceea ce spun ei.; Pace asupra trimisilor; Si lauda lui Allah, Stapanul tuturor lumilor!

PACE!

36 răspunsuri:
| Idris explică (pentru ania):

,,Numărul de bărbaţi si femei e aproximativ egal pe lumea asta, un indiciu în plus că Creatorul a dorit ca fiecare să aibă parte de un singur partener.,, - FALS! Femeile sunt mai multe decat barbatii, iar asta poate fi un indiciu clar ca un barbat poate avea mai mult de o sotie si ma duc cu mintea ca in spatele acestei intelepciuni a lui Dumnezeu, este aceea de a testa egoismul si trufia din unele persoane. Daca intelegi aluzia!

| Idris explică (pentru danay72):

Unde scrie si de unde ai dedus tu ca Isus este fiul lui? Daca te referi prin faptul ca a avut o nastere miraculoasa si Adam a avut parte de o creatie si mai miraculoasa, dar si creearea Evei a fost miraculoasa. Si Ioan Botezatorul, la fel, a avut o nastere miraculoasa. Documenteaza-te.

| danay72 a răspuns (pentru Idris):

Ti-am scris și versetele.

| milan9 a răspuns:

Fiul nu a fost "creat". Este de natura divina, iar Biblia Il numeste Creator!

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu cu creatura, cea pe care tocmai EL a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

| Divy a răspuns (pentru Idris):

"Iar botezându-se Iisus, îndată ce a ieşit din apă, iată cerurile I s-au deschis, și el a văzut Duhul lui Dumnezeu, pogorându-se ca un porumbel şi venind peste El.
Şi iată glas din ceruri care a zis: Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit." (Matei 3:16-17)
"Vorbind el încă, iată un nor luminos i-a umbrit pe ei, şi iată glas din nor zicând: Acesta este Fiul Meu Cel iubit, în Care am binevoit; pe Acesta ascultaţi-L" (Matei 17:5)
Despre căsătorie:
"Cât despre cele ce mi-aţi scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
Dar din cauza desfrânării, fiecare să-şi aibă femeia sa şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul său." (1 Corinteni 7:1-2)
"Cei doi vor fi un singur trup" - Facere 2 v23-24; Matei 19 v3-6; Efeseni 5 v28-31
Deci căsătoria este între un bărbat și o femeie, de aceea Dumnezeu i-a creat-o lui Adam pe Eva.

| minrest a răspuns (pentru Nicu3000):

Pai am intrebat un evreu liberal din New York, mi-a zis ca toate religiile sunt adevarate in afara de a lui, si ca bencearceafii care se arunca in aer isi apara cultura, si in sens mai larg, intreaga umanitate. Asta in legatura cu recomandarea lui TraiesteClipa, al carui trup fie binecuvantat, de a intreba un evreu.