| Idris a întrebat:

O, voi crestinilor! Cum puteti vorbi despre Maria(Radhiallahu ´anhu) mama lui Isus (Aleyhi sallam), ca este,, nascatoare de dumnezeu,, sau,, mama domnului,,? Oare nu contraziceti voi sensul de baza al cuvantului Dumnezeu? In timp de Dumnezeu este definit ca fiind vesnic viu, fara inceput si fara sfarsit, poate El sa devina om, sa se nasca si sa moara? Cum puteti spune ca a luat nastere dupa ce nu a existat, devenind astfel din Creator devenind creatia Sa? Pretindzand ca El a devenit creatia Sa implica faptul ca El ar fi avut nevoie de un creator, oare nu va dati voi seama? Daca intr-adevar a coborat el pe pamant, oare ar fi avut nevoie de o virgina pentru a ii da nastere, oare ce fel de logica aveti?
„Mesia, fiul Mariei, nu este decât un Trimis, asemenea Trimişilor de dinainte de el, iar mama lui este o femeie cu evlavie adevărată. Amândoi mâncau bucate [de rând]. Priveşte ce semne învederate le trimitem Noi şi apoi priveşte cum sunt ei îndepărtaţi [de la ele]!" [Quran, 5:75]
Toţi cei care se află în Ceruri şi pe Pământ vor veni la Cel Milostiv ca robi." [Quran, 19:93]
„Necredincioşi sunt aceia care zic: «Dumnezeu este Mesia, fiul Mariei.» Spune: «Cine L‑ar putea împiedica pe Allah, dacă ar voi să‑l facă să piară pe Mesia, fiul Mariei, ca şi pe mama lui şi pe toţi care se află pe Pământ? Ale lui Allah sunt împărăţia Cerurilor şi a Pământului, precum şi ceea ce se află între ele. El creează ce El voieşte. Şi Allah este Al-Qadir [Cu putere peste toate]!»" [Quran, 5:17]

Subhaana Rabbika Rabbil 'izzati 'amma yasifoon; Wa salaamun 'alalmursaleen; Walhamdu lillaahi Rabbil 'aalameen – Slava lui Allah, Stapanul Puterii! El este mai presus de ceea ce spun ei.; Pace asupra trimisilor; Si lauda lui Allah, Stapanul tuturor lumilor!

PACE!

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numa` asa se explica ca exista fiinte si in alta parta a universului, afirma chiar biblia dar trebuie sa iti dai seama in versete ca sa nu gresesc, deoarece nu ai voie sa modifici sau sa scoti cuvinte din Biblie. Cum zice Dumnezeu aici: ''Sa facem pe om dupa chipul nostru'', inseamna ca Dumnezeu e om sau e fiinta supranaturala? Nu se intelege, + ca zice ''Sa facem'' foloseste persoana la plural inseamna ca mai erau oameni acolo langa el, cine stie. Totul are o logica dar trebuie gandita altcumva.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

,,deoarece nu ai voie sa modifici sau sa scoti cuvinte din Biblie.,, - Una e sa nu ai voie si una e sa si respecti ceea ce nu ai voie sa faci. Daca nu ai voie sa scoti cuvinte, asta nu inseamna ca unii nu pot sa creeze o copie a cuvintelor lui Dumnezeu, printre care sa adauge propriile lor minciuni in text.
Ma intereseaza daca tu crezi ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu. Citind Biblia, iti poti da seama care sunt cuvintele lui Dumnezeu, care sunt cuvintele unui profet si care sunt cuvintele unui povestitor. Asadar iata cateva exemple: Primul tip:,, Le voi ridica din mijlocul fratilor lor un prooroc ca tine, voi pune cuvintele Mele in gura lui, si el le ve spune tot ce-i voi porunci Eu."(Deuteronom, 18:18)
Al doilea tip:,, Isus i-a raspuns: "Asculta Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn;" (Marcu 12:29)
Al 3-lea tip:,, A zarit(el, Isus) de departe un smochin, care avea frunze, si a venit(el-Isus) sa vada, poate va gasi ceva in el. S-a apropiat(el, Isus) de smochin, dar n-a gasit decat frunze, caci nu era inca vremea smochinelor." (Marcu 11:13)

Sper ca ai sesizat si ti-at dat seama de diferenta. Acum te rog sa arunci o privire peste aceste versete: „Prezbiterul, către preaiubitul Gaiu, pe care-l iubesc în adevăr. ~ Preaiubitule, doresc ca toate lucrurile tale să-ţi meargă bine, şi sănătatea ta să sporească tot aşa cum sporeşte sufletul tău... Nădăjduiesc să te văd în curând, şi atunci vom vorbi gură către gură. Pacea să fie cu tine. Prietenii îţi trimit sănătate. Spune sănătate prietenilor, fiecăruia pe nume. Amin." [3 Ioan, 1-14]

Poti atribuii aceasta ca fiind cuvantul lui Dumnezeu? Acum uite-te un pic la acest verset: „După ce au vâslit cam douăzeci şi cinci sau treizeci de stadii, văd pe Isus umblând pe mare şi apropiindu-Se de corabie. Şi s-au înfricoşat." [Ioan, 6:19] Ai observat? 25-30 de stadii. Cui ii atribuii aceasta inexactitate, lui Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Subhaana Rabbika Rabbil 'izzati 'amma yasifoon"

"Maria(Radhiallahu ´anhu) mama lui Isus (Aleyhi sallam)"

... ba mai da-o-ncolo de treaba. Ce patiti daca renuntati la tampeniile astea cu "akhsdiajsh uidhaajdsah ajdajsh ahe hffhqch" dupa fiecare nume? Eu unul pe langa faptul ca ma apuca rasul cand aud persoane ca o ard asa, nu suport treaba asta ca dupa fiecare nume sa zici chestii gen "ädfhkdhfdhjkh fjhfdhauh; fahk"

Allah (sjdfhi fiqkdfhiuefhq jfhuidhfa)
Isus (sjkdfhihfi jdfhahaudhuad uhfh)
Maria (fwhjdfwu uw fuewhnhfjhfaidh)

Nu i-am inteles pe musulmani (mi se pare ca tu esti troll dar trecem peste) cand incep o fraza si au nevoie de 5 ore ca sa o termine deoarece fraza respectiva contine cateva nume si dupa fiecare nume, ei trebuie sa ragaie niste cuvinte aiurea.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Atat Biblia cat si Quranul sunt scrise de oameni.
Quranul a fost scris mult mai tarziu si Muhammad a avut de unde sa se inspire.
Biblia contine mai multe minciuni pe pagina decat Quranul dar tot minciuni sunt.
Allah este si dumnezeul evreilor, al lui Avraam, al lui Moise si al crestinilor.
Doar ca traducerea Vechiului Testament contine erori pe care Muhammad le-a copiat prosteste, de unde tragem concluzia ca totul este o mare farsa.

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Pai da-mi si mie exemplu de o minciuna din Vechiul Testament pe care Muhammed (alayhi sallatu wasallam) a copiat-o, iar pe langa asta vreau sa iti reamintesc ca Trimisul lui Allah era analfabet nu stia sa scrie nici sa citeasca. Astfel ca ar fi copiat din scrieri cade din start.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Esti nestiutor si nu iti e rusine sa o arati. Ingerul Gabriel (aleyhi sallam) i-a spus Profetului Muhammed(SAW) ca blestemul lui Allah se abate asupra aceluia care aude sau rosteste numele profetilor si nu trimite salutari si pace asupra lor! Astfel ca tot ceea ce vezi tu scris acolo este scris cu un rost si nici un musulman nu o,, arde,, asa din fatarnicie sau sa isi dea aere sau mai stiu eu ce debitezi tu. Apoi,, Subhaana Rabbika Rabbil 'izzati 'amma yasifoon,, erau 3 versete din Quran din surah As-Saffat pe care le-am si tradus. Ti le mai traduc inca o data: Subhaana Rabbika Rabbil 'izzati 'amma yasifoon; Wa salaamun 'alalmursaleen; Walhamdu lillaahi Rabbil 'aalameen – Slava lui Allah, Stapanul Puterii! El este mai presus de ceea ce spun ei.; Pace asupra trimisilor; Si lauda lui Allah, Stapanul tuturor lumilor!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

O minciuna ar fi aceea ca exista un inger pe care il cheama Gabriel.
Gabriel inseamna mesager pentru un El adica unul dintre sutele de Elohim.
Este o functie nicidecum nume propriu.
Pe postas nu-l cheama postas, este doar functia lui.
Orice evreu stie asta, crestinii si musulmanii care au copiat prosteste textele lor au inteles gresit.
De 2000 de ani evreii incearca sa ne explice dar degeaba.
Acelasi lucru valabil si pentru Satana.
Satana este o funtie provizorie si inseamna acuzator.
Tantalaii iar au inteles nume propriu.

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

M-ai jignit foarte tare prin vorbele tale. P.S. Sunt Adventist de Ziua a Saptea!

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

laughing) In limba araba de exemplu numele Boubakar inseamna premier sau calif, daca cineva poarta acest nume inseamna ca nu e numele lui si ca indica functia pe care o are? De exemplu ingerul care va sufla in trambita in ziua judecatii se numeste Israfil, insa numele Israfil nu apare nicaieri in Quran. Asadar, Israfil inseamna cel ce sufla in trompeta. La fel e si in cazul ingerului Djibril (Gabriel). Daca numele ii descrie functia, asta nu inseamna ca e inexistent sau ca e vreo greseala. Profetul Muhammed nu avea de ce sa copie Torah evreilor si cu atat mai putin scripturile crestinilor pentru ca acestea au fost corupte de catre rabinii si altii care au avut diferite interese. Astfel ca Torah ce i-a fost data lui Moise nu este cea din Biblie sau cea pe care o au evreii astazi, nici Injeel(Evanghelia ce i-a fost data lui Isus) nu este Evanghelia care o au crestinii astazi. Asadar ceea ce au evreii si crestinii astazi nu pot fi numite cuvantul lui Dumnezeu. Singura scriptura care ramane in picioare si care este cu adevarat in zilele noastre cuvantul lui Allah, fara ca sa contina modificari sau coruperi este Quranul.

| Idris explică (pentru Idris):

De asemenea este si un hadith foarte interesant privitor la scrierile evreilor. De exemplu dupa revelarea versetelor privind pedepse pentru adulter si etc, Profetul Muhammed stiind ca acestea sunt adevarul de la Allah dar si Torah ce i-a fost data lui Moise este tot adevarul de la Allah, a venit la evrei si i-a intrebat:,, Care este pedeapsa pentru adulter in cartea voastra?,, iar acestia au zis,, Ii expunem, ii punem pe magari si ii plimbam prin public,,. Atunci profetul Muhammed a spus,, Aduce-ti Torah si recitati-o daca sunteti intru dreptate,,. Asadar acestia au adus Torah si au inceput sa recite pana cand au ajuns la versetul in care se spunea despre adulter si lapidare, moment in care cititorul a acoperit acel verset cu mana, citind inaintea lui si dupa el, atunci Abdullah bin Salam care era cu profetul Muhammed a spus sa isi ia mana care o tinea pe carte, iar sub mana acestuia era versetul care spunea despre adulter si lapidare. Astfel, poti trage multe pilde din acest hadith.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

Nu ma intereseaza cacaturile din Quran.
Evreii au fost primii care au scris de Gabriel si au zis ca este mesager.
Muhammad este un impostor si voi niste rataciti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

"Subhaana Rabbika Rabbil 'izzati 'amma yasifoon; Wa salaamun 'alalmursaleen; Walhamdu lillaahi Rabbil 'aalameen"... I don't want to see

Vezi ca ai uitat sa bagi cateva "ksagfjdsgf ask dhjsagjsagd adas ghjsa" la cand ai scris "Allah".

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru AZŞeEduardAZŞBorta):

Inseamna ca stii sa citesti.
Cand o sa si intelegi ce ai citit o sa discutam.Pana atunci:
Pacea lui Allah sa fie asupra ta si Buddha sa-ti ilumineze calea.
Evreul Iisus sa te binecuvanteze.

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Inseamna ca esti o persoana care nu prea are mai nimic in cap. Eu iti explic cum se explica si tu tot o tii pe a ta fara nici o dovada si absolut nimic. Asa as putea sa afirm despre tine multe, insa in lipsa de dovezi totul este in van. Asa ceva nu se face, inteleg sa faci asta cand nu stii, dar cand ti se aduc semnele invederate si din prea multa trufie nu le iei in considerare, atunci e o problema intre tine si Creatorul sau. Cu adevarat ateii sunt cei mai nevrotici si cei mai neadeptati.,,(...) Aceia care din prea multa trufie refuza sa ma adore, vor intra in Gheena umiliti.,, Quran (40:60).

Iar pe viitor daca aduci acuzatii adu si dovezile altfel taci si inghite ca nu ai ce face. Cat de redus mintal poti fi ca sa spui despre acei care sunt pe calea cea dreapta si cu Adevarul la purtator laughing ca sunt niste rataciti, cand tu esti dintre cei necalauziti si dintre pierduti? Este ca si cum hotul ar striga hotii oare nu iti dai seama? Insa vreau sa cred ca nu asta gandesti cu adevarat si esti un troll. Mi-as dori.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

La ilaha illa AllahuSnackBar

| Nicu3000 a răspuns:

Bencherif,exista vreo afinitate intre musulmani si martorii lui Iehova? Intreb pentru ca si voi si ei aveti cam aceleasi pareri despre Trinitate. Numai bine!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

Am zis sa intrebi un evreu daca nu stii despre ce este vorba.
Puteai sa dai un search pe net sau pe Wikipedia sa vezi despre ce am zis.

| Idris explică (pentru Nicu3000):

Privitor la trinitate si la profetul Isus(Pacea fie asupra sa!) ei sunt aproape de ceea ce credem noi musulmanii. Insa sunt si idei care ne diferentiaza, cum ar fi ca ei nu cred in existenta iadului si altele. Sincer nici nu stiu foarte multe despre doctrina martorilor lui Iehova. De aceea evit sa ma pronunt ca sa nu te induc in eroare.

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Esti penibil laughing) Ce sa intreb un evreu, cand ti-am aratat ce faceau evreii inca din cele mai vechi timpuri, nu prezinta nici cea mai mica garantie in fata mea si nu sunt demni de incredere. Asadar eu am Cartea mea si religia mea si nu ma inchin la ceea ce va inchinati sau nu va inchinati voi. Spui vorbe foarte urate despre religia mea, insa pe mine ma lasa rece dar ma tem pentru tine si pentru ce vei face in acea zi, si imi starnesti mila si compasiune.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Si noi credem că prin definiție Dumnezeu e veșnic viu.Nu credem că Iisus a luat naștere după ce nu a existat(gruparea martorii lui Iehova zic asta) ci că a existat din eternitate fiind împreună Creator cu Dumnezeu Tatăl și că nașterea pe pământ a reprezentat întruparea Lui, continuarea existenței Lui în înveliș de trup uman.Fiind împreună Creator cu Dumnzeu Tatăl și cu Dumnezeu Duhul Sfînt, deci Trinitatea a decis întruparea și dacă era nevoie sau nu ca mama lui să fie virgină e decizia Trinității, eu cred ce spun Evangheliile și anume că a fost virgină.Era o împlinire a profeției din Genesa 3-dușmănie voi pune între tine și femeie, între sămâța ta și SAMÂNȚA EI.EA îți va zdrobi capul).
Conform Quaranului, fiul Mariei e doar un trimis ca cei dinainte de El, deduc că ar fi vorba de profeți.Nici unul dintre profeți nu pretins despre el însuși ceea ce Iisus a pretins despre Sine și anume-Eu sunt Calea, Adevărul și viața, nimeni nu vine la Tatăl decît prin Mine(Ioan 14-6)Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl(Ioan 14 -9)Înainte ca să se nască Avram Eu sunt(Ioan 8-57)etc.Îmi dau viața ca iarăși s-o iau.Nimeni nu mi-o ia cu sila ci o dau eu de la Mine.Am putere s-o dau și am putere s-o iau iarăși(Ioan 10-17-18).Nici un om sau întemeiator de religie nu a pretins vreadată despre sine așa ceva. Iisus nu poate fi doar un profet.Sau e nebun(are fantezii de grandomanie) sau e un șarlatan mincinos(știe că nu e adevărat dar îi prostește pe alții) sau chiar este Cine a pretins că este.Noul Testameșnt și Quaranul nu pot fi adevărate în același timp. După cum am mai discutat, nici Dumnezeul lui Moise nu poate fi cel care i-a dictat lui Muhamad Quranul. Dumnezeu e prin definiție neschimbător, nu putea să-i spună lui Moise -să nu preacurvești! și să nu poftești nevasta aproapelui tău(Exod 20 )iar lui Muhammad că e bine să se însoare cu nevasta fiului său vitreg.

| Idris explică (pentru ania):

Destul de interesante aceste afirmatii, pe care voi incerca sa le explic InshAllah.
Nici unul dintre profeți nu pretins despre el însuși ceea ce Iisus a pretins despre Sine și anume-Eu sunt Calea, Adevărul și viața, nimeni nu vine la Tatăl decît prin Mine(Ioan 14-6) – Aici cred ca textul este destul de clar, iar daca nu e clar, Isus spune ca el e calea si adevarul si nimeni nu ajunge la Allah decat prin el. Este foarte adevarat si simplu, doar asa putem ajunge la Allah urmand exemplul lui Isus(Pacea fie asurpa sa!) si ceea ce el a facut si ne-a spus sa facem, cum s-a inchinat, cum postea etc.
Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl(Ioan 14 -9) – Haide sa luam contextul acestui verset:
8. "Doamne", I-a zis Filip, "arata-ne pe Tatal, si ne este de ajuns."
9. Isus i-a zis: "De atata vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vazut pe Mine a vazut pe Tatal. Cum zici tu, dar: "Arata-ne pe Tatal"?
10. Nu crezi ca Eu sunt in Tatal, si Tatal este in Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatal, care locuieste in Mine, El face aceste lucrari ale Lui. (Isus nu afirma ca el e Tatal, observi? Si Isus nu face nimic de la el ci doar prin puterea lui Allah.)
Asadar, Filip cerea sa il vada pe Dumnezeu, ceea ce este imposibil in aceasta viata, daca ne luam dupa ce spune IOAN 1:18 Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sinul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut. // 1TIMOTEI 6:16 singurul care are nemurirea, care locuieste intr'o lumina, de care nu poti sa te apropii, pe care niciun om nu L-a vazut, nici nu-L poate vedea, si care are cinstea si puterea vecinica! Amin. // EXODUL 33:20 Domnul a zis:,, Fata nu vei putea sa Mi-o vezi, caci nu poate omul sa Ma vada si sa traiasca!" - Sau poate ca este posibil ca cineva sa il vada pe Dumnezeu in aceasta viata daca ne luam dupa ce spune: EXODUL 33:11 Domnul vorbea cu Moise fata in fata, cum vorbeste un om cu prietenul lui. Apoi Moise se intorcea in tabara, dar tinarul lui slujitor, Iosua, fiul lui Nun, nu iesea deloc din mijlocul cortului. // GENEZA 32:30 Iacov a pus locului aceluia numele Peniel (Fata lui Dumnezeu);,, caci``, a zis el,,, am vazut pe Dumnezeu fata in fata, si totusi am scapat cu viata. – Sigur ca da, ai prins ideea? Prin simplu fapt ca aceeia l-au cunoscut pe Isus si au asistat la miracolele infaptuite de el, ar raspunde la cerinta lui Filip, aceea de a il vedea pe Dumnezeu si a confirma existenta Lui.

Cel mai interesant verset pe care l-ai adus este acesta: Înainte ca să se nască Avram Eu sunt(Ioan 8-57) – Aici Ioan a modificat traducerea in mod intentionat, iar daca luam traducerea corecta din greaca si contextul versetului te voi lamuri din nou InshAllah. Deci : 56. Tatal vostru Avraam a saltat de bucurie ca are sa vada ziua Mea: a vazut-o si s-a bucurat." - 57. "N-ai nici cincizeci ce ani", I-au zis iudeii, "si ai vazut pe Avraam!" - 58. Isus le-a zis: "Adevarat, adevarat va spun ca mai inainte ca sa se nasca Avraam, sunt Eu." – In primul rand, Isus nu a spus niciodata aceste cuvinte in limba greaca, corect? Iudeii l-au intrebat "N-ai nici cincizeci de ani si ai vazut pe Avram?’’, atunci Isus a spus,,L-am vazut pe Avraam inainte ca acesta sa se fi nascut,, si nu,, Eu sunt inainte ca sa se nasca Avraam,, pentru ca din limba greaca ἐγὼ εἰμί a fost tradus ἐγὼ (egó) = Eu, iar εἰμί (eimi) = am fost, insa traducerea corecta din limba greaca pe care o poti confirma folosind un dictionar cuvantul eimi (εἰμί or εἰμὶ) nu este folosit ca,, a fi’’ ci ca a face o actiune, ca a vedea de exemplu. Nu stiu daca ai inteles, dar poti intelege doar prin simplul fapt ca Isus nu a spus aceste cuvinte in greaca.

Am mai spus si o repet, nicaieri in Biblie Isus nu spune despre el ca el este Dumnezeu, ca sa ne inchinam lui sau sa il luam pe el drept Dumnezeu. Nicaieri. Ci mai degraba a spus: Ioan 8: 42. Isus le-a zis: "Daca ar fi Dumnezeu Tatal vostru, M-ati iubi si pe Mine, caci Eu am iesit si vin de la Dumnezeu: n-am venit de la Mine insumi, ci El M-a trimis. – Spune clar ca este un trimis al Lui Allah.

Bineinteles, Quranul si Noul Testament nu au cum sa fie adevarate in acelasi timp. O carte care se pretinde a fi de origine divina, este de fapt una care se pretinde a fi un miracol iar o astfel de afirmatie este usor de verificat in orice epoca. Quranul este neschimbat de mai bine de 1400 de ani, Quranul nu contine nici o contradictie, Quranul provoaca omenirea sa creeze o Surah asemanatoare cu acelea pe care le contine sau cel putin asemenatoare, insa aceasta provocare a ramas fara raspuns pana in ziua de astazi, Quranul a fost dat unui om care nu stia nici sa scrie nici sa citeasca si chiar si oamenii de stiinta nemusulmani sunt de acord cu faptul ca Quranul este literatura araba prin excelenta fiind cea mai buna literatura araba de pe fata pamantului. Cuvintele gasite in Quran au efectul de a schimba vietile oamenilor. O mare parte din musulmani stiu Quranul pe derost acesta fiind foarte usor de memorat si pentru persoanele nevorbitoare de limba araba, copii de 5-6 ani au invatat deja o mare parte din Quran si o pot recita din memorie. Nici o alta religie nu si-a invatat Scriptura in modul in care musulmanii au facut cu Scriptura lor. Desi nu este o carte de stiinta, Quranul contine foarte multe dovezi stiintifice si nu e in contradictie cu stiinta moderna, lucru confirmat de mari oameni de stiinta.

Referitor la acea casatorie a Profetului Muhammed(salallahu alayhi wasallam) ti-am mai explicat o data dar te faci ca nu vezi sau vezi cu ochelari de cal, ori din prea multa ambitie sau trufie nu iei in seama?
El (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) s-a căsătorit cu Zaynab (Allah să fie mulțumit de ea!), fiica lui Jahsh. Înainte, ea a fost căsătorită cu Zayd ibn Haritha (Allah să fie mulțumit de el!), sclavul eliberat al Profetului (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!). Zayd (Allah să fie mulțumit de el!) a divorțat de ea, iar Profetul (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) s-a căsătorit cu ea pe când Zaynab (Allah să fie mulțumit de ea!) avea 38 de ani. Căsătoria lui cu Zaynab (Allah să fie mulțumit de ea!) a avut ca scop evidenţierea abrogării practicii arabe de până atunci, aceea de a îi considera fiii adoptați ca fiind fii adevărați. Nu cred ca esti tu in masura sa imi vorbesti mie de preacurvie, atata timp cat Islamul este singura religie care limiteaza numarul de femei, nu există altă carte religioasă care să le ceară bărbaţilor să aibă doar o singură soţie. În niciuna dintre toate celelalte Scripturi, indiferent că este vorba de Vede, Ramayana, Mahabharata, Bhagavad Gita, Talmud, de Biblie sau Tora, nu este prevăzută o limită a numărului permis de soţii. Conform acestor Scripturi, cineva se poate căsători cu câte femei îşi doreşte. Doar mai târziu, preoţii hinduşi şi Biserica creștină au limitat numărul de soţii la una singură, insa in Quran Allah ne spune: „(...) luaţi de soţii pe acelea care vă plac dintre femei – două, trei sau patru, dar dacă vă temeţi că nu veţi fi drepţi (cu ele), atunci (căsătoriţi-vă cu) una singură(...)" Quran 4:3 Poliginia este permisă şi în iudaism. Conform legii talmudice, Ibrāhīm (Avraam, pacea fie asupra sa!) a avut trei soţii, în timp ce Solomon (Pacea fie asupra sa!) a avut sute de soţii. Deci, atentie la afirmatiile nefondate. Numai bine!

| ania a răspuns (pentru Idris):

Apreciez timpul investit pentru a scrie cum vezi lucrurile.
Cum să limiteze Quaranul numărul de soţii la una singură, când Muhammad însuşi a avut mai multe în acelaşi timp? După cum ai citat în Quaran se se spune că să ai una singură doar dacă te temi că nu poţi fi drept cu mai multe.

| Idris explică (pentru ania):

Nu am spus ca, Quranul limiteaza numarul de sotii la una singura ci il limiteaza la maxim 4. Ceea ce nu mai gasesti in nici o alta Scriptura, unde nu exista o limitare a numarului de femei. Numarul de femei a fost limitat de preot. Insa daca ai fi in situatia de a alege intre a fi a doua sotie sau amanta si nu exista o a 3-a alegere, ce ai alege?

| ania a răspuns (pentru Idris):

Nu m+aş fi căsătorit niciodată cu un bărbat care să nu fie dispus să+mi promită înaintea lui Dumnezeu că atat timp cât voi trăi voi fi singura lui soţie şi că îmi va fi fidel total.Nu aş fi acceptat niciodată să fiu amanta cuiva, mai bine nu eram cu nimeni deloc.

| Idris explică (pentru ania):

Nu mi-ai raspuns la intrebare. Intr-o anumita circumstanta ce ai alege a doua sotie sau amanta? Nu exista a 3-a varianta. Astfel femeile musulmane accepta ca sotii lor sa aiba o a doua, o a treia sotie pentru a le salva pe celelalte surori musulmane pentru a nu deveni un bun comun, astfel e iubirea de aproape. Insa din cele afirmate de tine pari un pic egoista si ai prefera ca o alta femeie sa devina un obiect in timp ce nu conteaza atata timp cat tie iti e bine langa sotul tau. PACE!

| ania a răspuns (pentru Idris):

Unde mai spune în Biblie că Iisus e Dumnzeu.
La început era Cuvântul şi Cuvântul era cu Dumnzeu şi Cuvântul era Dumnezeu...Şi Cuvântul s+a făcut trup şi a locuit printre noi.(Ioan 1+1, 8)
Când Iisus a mers la ucenici după înviere şi i+a spus luiToma să pună mâna pe semnul cuielor,- drept răspuns, Toma I+a (nu a zis) zis-Domnul meu şi Dumnezeul meu-(Iisus nu+l contrazice).ci completează-Pentru că m+ai văzut ai crezut. Ferice de cei ce n+au văzut şi au crezut.(Ioan+20-28,29)

| ania a răspuns (pentru Idris):

Numărul de bărbaţi si femei e aproximativ egal pe lumea asta, un indiciu în plus că Creatorul a dorit ca fiecare să aibă parte de un singur partener.Am auzit şi de băieţi musulmani mai săraci care nu găsesc cu cine să se căsătorească că cei bogaţi îşi iau mai multe)
Şi nu cred că o femei care nu e căsătoriită e destinată să fie un obiect pentru nimeni, cred că identitatea noastră de fii şi fiice ale Creatorului e mai importantă decât dacă suntem sau nu căsătoriţi.Am prietene necăsătorite credinciose lui Dumnezeu, care nu fac sex cu nimeni, au adoptat copii şi se consideră şi le consider persoane complete care ştiu că nu ar prefera să fie a doua sau a treia soţie a cuiva,

| danay72 a răspuns:

Isus este prima persoana creata de Dumnezeu în cer, el fiind fiul lui Dumnezeu.ioan3:16,coloseni1:15-17. Când a venit pe pământ a fost transferat în uterul Mariei, făcând posibila venirea sa, iar aceasta cu ajutorul spiritului sfânt a lui Dumnezeu. Luca1:26-38. Legat de acest miracol, nimic nu e imposibil lui Dumnezeu, care poate face orice. Azi oamenii fac inseminare artificiala, sau in vitro. Dacă un om imperfect poate face acest lucru, e ceva ce Dumnezeu nu poate sa facă?

| Idris explică (pentru ania):

Nu unde spune Biblia ca Isus e Dumnezeu, ci vreau a vad unde Isus spune cu gura lui si cu vorbele lui ca El e Dumnezeu si sa ne inchinam lui.