| Mooonsure a întrebat:

Oare exista viata dupa ce murim?

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Exista viata dupa moarte.Vezi marturia mai multor oameni care au avut moarte clinica:http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

http://www.realitatea.net/......17304.html

| casablanca40 a răspuns (pentru EmaS):

Daca un om marturiseste ca el a vazut OZN, pe Allah, unicorni, asta inseamna infailibil ca acestea sunt adevarate? Sau alegem doar ce convine doctrinei noastre? Marturisirile care sunt pro crestinism le acceptam iar marturisirile anti crestinism sunt mana lui Sathan, sau doar spunem ca li s-a "parut". Marturisirile care favorizeaza crestinismul sunt net superiore celorlalte.
Ce fel de om s-ar baza pe parerile unor oameni cand este vorba de un lucru foarte important ca " ce este dupa moarte". Nimic nu este perfect in lumea fizica, nici Biblia nu este perfecta. Doar o entitate imaginara ca Dumnezeu poate fi perfecta.

| EmaS a răspuns (pentru casablanca40):

Nu uita ca pentru tot ce spun acesti oameni exista suport biblic, este in conformitate cu Cuvantul lui Dumnezeu.Biblia cuprinde multe profetii care s-au implinit si s-a demonstrat ca este Adevarata!

| casablanca40 a răspuns (pentru EmaS):

Pentru persoanele care l-au vazut pe Allah, s-au care au fost salvate de Allah( citisem pe undeva ceva de genul ) nu exista suport in Coran? Pentru hinduisi care au avut viziuni cu viata dupa moarte nu exista support in in cartea lor sfanta? Ceea ce scrie in aceste carti nu se adeveresc si pentru ei? " Biblia este adevaratul cuvant al lui Dumnezeu si este net superiora altor carti sfinte"

| MMihai a răspuns:

Majoritatea asta cred, fie că se gândesc la reîncarnare, fie că sunt creștini care se gândesc la iad/rai / purgatoriu, dar de fapt, nimeni nu știe sigur, dacă există altă viata, dupa ce murim.

| Inferno a răspuns:

Cu conditia sa existe.

| LastChance a răspuns:

Nu. Nu există. Corpul tău o să fie băgat 3 metri sub pământ, popa o să-ţi cânte de silă o rugăciune aşteptând bani mulţi, iar corpul tău o să sfârşească mâncat de viermi.
A better love story than Twilight.

| RAY a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva, dovezii zero pro ca exista viata de dupa, o viata ai traiesteo la maxim ca alta nu ai, ciudat uni sunt convinsi ca exista dar nu au murit si au inviat foarte convigatori ce sa spun

| Dismally a răspuns:

Exista dar nu pentru toti, doar pentru cei care se pot desprinde de lumea materiala si reusesc sa evolueze pe plan spiritual happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se stie, poate da poate nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze,Mooonsure,din greseala ti-am trimis o cerere de prietenie....scuze ca am zis acest lucru la aceasta intrebare! Pup!

| Silviuloan a răspuns:

Cu siguranta.Cei ce au facut cele bune spre Invierea Vietii iar cei care au facut cele rele spre invierea osndirii.Acum depinde de tine.

| unbaiatanonim a răspuns:

Da, la 2 metri sub pamant sunt gandaci, viermi. Tot felul de vietati.Deci DA, mai exista viata dupa ce murim.

| NoShit a răspuns:

Poţi să încerci şi-o să afli răspunsul.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Daca credem si in Dumnezeu, ar trebui sa nu ne mai punem intrebarea daca exista viata vesnica.

| TheTigerX a răspuns:

Ai sa afli odata si odatahappy

| charonmario a răspuns:

Moare doar trupul insa nu si sufletul

| JulietteJokes a răspuns:

Da,cel putin asa cred.

| TaviSMURD a răspuns:

Exista, chiar exista viata dupa moarte.

| RaduRadu01 a răspuns:

Vad o chestie interesanta aici: majoritatea celor ce sustin ca exista viata dupa moarte (deci sufeltul este nemuritor) se pretind a fi crestini, si culmea, tocmai ei sustin o doctrina nebiblica. Referitor la starea mortilor, Biblia prezinta o invatatura clara. Uite, de exemplu, Eclesiastul 9:5, 6, 10 afirma: "Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic... Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja... Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol ("locuinta mortilor"), locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."
Nu e o doctrina prea complicata, nu?
Unii, totusi sustin ca ceva (sub o forma sau alta) din noi supravietuieste mortii corpului. Ei numesc acest "ceva" suflet,
spunand ca este distinct de corp si nemuritor. Bun, numai ca parerea Scripturilor este foarte diferita. Spre exemplu, Geneza 2:7 spune ca "Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul A DEVENIT un suflet viu.", alte traduceri spun "s-a facut un suflet viu", deci nu A PRIMIT un suflet. Nu, sufeltul nu este ceva distinct de om, ci este insasi omul, sau viata sa. Iar referitor la nemurirea sufletului, in Ezechiel 18:4 se afirma clar: " Sufletul care păcătuieşte, acela va muri."
In definitiv, invatatura Bibliei este simpla si clara, fara Iaduri si chinuri vesnice (doctrine abjecte ce il dezonoreaza pe Dumnezeu si ii indeparteaza pe oameni de El), si fara sa contrazica stiinta.winking

| Lizz12 a răspuns:

Unii zic ca dupa moarte sufletul se duce in rai/iad si traieste acolo.

Altii zic ca sufletul se reincarneaza in om/animal depinde de faptele facute in viata precedenta.

Cum o fi eu zic ca exista viata dupa moarte.