| hanibani a întrebat:

Ok, am si eu o intrebare pentru credinciosi
Sunt atee, dar nu sunt o persoana rea. Fac bine si asta pentru ca ma gandesc la ceilalti (nu de frica lui Dumnezeu, ca majoritatea asa zisilor crestini)
acum ce vreau sa stiu : dupa parerea voastra voi ajunge in iad? In aceeasi oala cu totii criminalii, violatorii etc? vi se pare corect sa patesc asta doar pentru ca nu ma rog, impartasesc etc? Chiar nu conteaza ca esti o persoana buna, ca nu poti omori nici o musca?

39 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Credinta fara fapte e falsa, la fel si faptele fara credinta!
Stii cum sunt faptele tale inaintea lui Dumnezeu? Ca o carpa manjita!
"Caci prin Har ati fost mantuiti, NU prin fapte ca sa nu se laude nimeni"

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sunt curioasa de unde stiu crestinii ca nu vei ajunge in rai.
L-au intrebat pe Dumnezeu?

| Allrc24 a răspuns:

Sa iti spun un lucru. poti face tu cate fapte bune vrei. fapte eroice, pline de virtuti dar nimic din toate acestea nu te va mantui.
odata ce adam si eva au cazut in pacat Dumnezeu trebuia sa faca dreptate, in speta sa-i pedepseasca.imi vei spune ca e crud si nemilos ca nu l-au dat nicio sansa.nu ar fi fost corect fata dse ingerii cazuti(demonii) caci si ei au pacatuit si au fost pedepsiti. daca omul nu era pedepsit nu era corect.plata pacatului este moartea.noi toti trebuie sa ne petrecem eternitatea in iad.acum intervine dragostea si mila Domnului.Cineva trebuie sa moara pentru pacate. dreptatea trebuia facuta si pacatul pedepsit.dar Dumnezeu stia ca in felul acesta noi vom fi despartiti de el pentru o vesnicie.nici o fiinta umana nu poate duce povara pacatului.am pacatuit impotriva unui Dumnezeu etern trebuie sa sa platim o eternitate. Dumnezeu si-a trimis Fiul la moarte p cruce pentru noi ca El sa ia pacatele noastre asupra lui si sa le sterga.prin moartea sa(Iisus Hristos fiind Dumnzeu) pacatele s-au sters.a fost data o pedeapsa eterna. Dumnezeu este etern. si El a murit. asta a facut Iisus Hristos.noi toti cei care credem ni El din toata inima practic ii vom da lui pacatele noastre si El plateste pentru ele ni locul nostru.ce dovada de dragoste mai vrei din partea lui Dumnezeu? ti-ai sacrifica copilul pentru niste straini? ei bine Dumnezeu a facut asta, pentru ca noi prin pacat am devenit niste straini fata de Dumnezeu. Daca crezi din toata inima ca El a murit pentru tine ca sa poti fi mantuita esti mantuita atat.e chiar asa de greu? e simplu. de asta nu vi fi mantuita doar cu faptele tale bune.pentru ca faptele noastre bune sunt picaturi de bunatate intr-un ocean de rautati.nu au nicio valoare. dc nu vrei sa crezi? dc intorci spatele Celui care te iubeste si sasacrificat pentru tine?

| Woodenpints91 a răspuns:

Cum eşti atee dacă crezi în rai şi iad?

| morningstar a răspuns:

Da, mi se pare corect, chiar daca nu iti doresc asta. Pentru ca din momentul ce tu alegi sa nu faci ceea ce Domnul Isus a spus sa facem ca sa fim mantuiti ( adica sa crezi in El), ci alegi o alta cale care ti se pare buna ( sa faci fapte bune), dar NU pe asta El ti-a cerut-o, atunci in momentul asta mi se pare corect.
E ca si cum as spune: Ca sa poti ajunge in al doilea an de studii, trebuie sa obtii un anumit punctaj. Tu nu lupti sa atingi punctajul respectiv, dar esti prezenta la toate cursurile, iar la sfarsit esti revoltat/a pentru ca nu ai trecut anul scolar. Tu stiai bine conditia promovarii, dar ai ales o cale care doar iti parea buna, dar nu era ceea ce se cerea pentru a fi promovat.
Daca tu crezi ca prin faptele tale vei reusi sa aduci o scuza in fata Domnului, atunci te inseli. mai intai este necesara credinta, altfel faptele tale nu au nicio valoare. Inaintea lui Dumnezeu pacatele sunt toate la fel de mari, deci pacatul necredintei este pe aceeasi treapta cu toate celelalte pacate scrise de tine.

| Inferno a răspuns:

Nu

| anonim4565 a răspuns:

Pai sincer da.imi pare rau sa-ti spun asta in iad sunt multe persoane educate cu bun simt care au trait cum trebuie dar care nu l-au cunoscut pe Domnul.
asculta ai auzit de iov?
pana ce nu a vazut pe domnul spunea ca nu e un om rau si na facut niciun rau ca nu are pacat dar cand a vazut pe Domnul
na mai avut aceeasi parere
si spune biblia ca s-a pocait si sa stii ca Domnul s-a laudat cu el
intoarcete la dumnezeu, mergi la o biserica roaga-te lui si vei fi in cerul sau

| dana85 a răspuns:

Sa stii ca, credinta se dovedeste prin fapte, nu prin vorbe, nu inseamna ca nu esti credincios daca nu frecventezi o biserica...Nu inseamna ca suntem crestini daca ne batem cu pumnu-n piept si ne laudam cu faptele noastre. Dumnezeu se uita la sufletul nostru. Toti trecem prin perioade confuze in care avem nevoie de dovezi pentru a ni se intari credinta.Ele vin, important este sa nu fie prea tarziu.

| mihaibrasov a răspuns:

Credinciosii crestini iti vor spune ca poti face tu orice, daca nu crezi in Dumnezeu degeaba. Totusi eu cred (si cred in Dumnezeu) ca daca urmaresti cai morale bune si nu denigrezi nicio religie nu ai cum sa ajungi in Iad.

| FantasyAngel a răspuns:

Din ce spui tu aici rezulta ca nu esti atee ci doar nu iti plac practicile bisericesti pentru ca daca ai fi atee nu ti-ai pune problema de iad sau de rai pentru ca nu ai crede in ele. Atei nu cred in Dumnezeu tu cred ca ai doar alte convingeri.

| Vasybulan a răspuns:

Intrebarea pe care ai pus-o necesita cam mult timp de gandire si pe deasupra e complexa. Dar din cate se zice se pare ca vom fi judecati dupa legea fiecaruia, si fii sigur ca nu vei aunge in smoala daca zici ca nu poti face rau nimanui ci doar bine. Sper ca esti multumit/a de raspuns.

| Milly_8051 a răspuns:

Eu stiu ca daca nu esti Impartasit si Spovedit e ca si cum nu ai fi Botezat, deci mori atee si deci nu te duci in Rai la Dumnezeu.Dar e culmea ca te declari atee, dar te intrebi unde vei merge dupa.Eu zic sa mai cauti si sa Il gasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsurile transante la intrebarea pusa de tine nu are nicio importanta pentru tine, avand in vedere ca te declari atee.Deci este infantila, daca nu a fost rau intentionata.Bine ca internetul supota orice.

| hanibani explică (pentru anonim_4396):

Am pus aceasta intrebare din pura curiozitate, voiam sa vad logica voastra si nu numaihappy
Doar pentru ca nu sunt crestina nu inseamna ca am `intentii rele`, asa cum le zici ulaughing
oricum, greselile gramaticale mi.au spus tot ce trebuia sa stiu despre tinehappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru hanibani):

Ai facut exact aceeasi greseala.Eu am spus "are" in loc de "au", iar tu ai spus "greseli" in loc de "greseala".Dar nu acesta era fondul intrebarii.Astfel de greseli, aparute in discutii de acest gen nu sunt relevante.Pot constituii intr-adevar un subterfugiu pentru cel care le invoca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu conteaza.fiindca mantuirea nu vine prin fapte, ca sa nu se poata lauda nimeni.ci prin credinta. faptele sunt rodul credintei tale.degeaba faci bine, daca nu crezi in el si ca vine de la cel bun.nu poti omora nici o musca; de parca toti se ocupa cu omoratul mustelor si fiind mai deosebita, nu. ceia ce faci tu fac toti oamenii.ca sa ajungi in rai trebuie sa faci mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In concluzie daca esti ateu nu ai scapare, daca esti criminal, violator, pedofil orice ai face domnul te iarta dar daca esti atee intri in iad ca nu crezi in povesti

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nu total neadevarat
daca esti ce ai zis ai aceeasi soarta cu toti ateii etc
cum a fost spus credinta fara fapte este moarta daca de ex esti pe o barca cu vasle si dai numa cu una din ele barca se roteste in acelasi loc dar daca le folosesti pe amandoua mergi inainte
si amu concret : o vasla=credinta celalta e fapta daca ai numa fapte te invarti in loc daca ai numa credinta tot la fel daca le ai pe amandoua mergi inainte
degeaba te numesti crestin si traiesti ca ceilalti care nu cunosc pe Dz
si faci ce ai zis tu mai inainte.cand esti crestin trebuie sa stie lumea ca esti crestin de ex daca un crestin si mergi intr-un loc numa cu budisti atei musulmani nu zic ca trebuie sa spuna la toti cai crestin ci sa vada lume in faptele lui si vocabularul lui ceva diferit.
si daca nu te intorci la Dz degeba ai crezut si ai facut ce ai zis violuri etc si mori ca domnu nu mai iarta
exista un timp o viata care nie data sa o traim pentru El.Vad ca cel care a pus intrebarea nu prea exclude existenta lui...si pana la urma aceasta intrebare a fost adresata crestinilor daca nu ma insel
si bine face ca nu a exclus existenta lui
sa-ti spun ceva dar nu ca o amenintare sa o iei ci ca o avertizare o atentionare:daca tu vei murii sa stii ca vei da socoteala ca nu te-ai intors la El ti se va spune :Nu ai auzit ce au spus unii despre Mine? ai fost avertizat!
stii Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta el spune acum tuturor oamenilor sa vina la el sa il cunoasca
azi te cheama isus nu amana! si acest mesaj e pentru toti ateii! ai o sansa nu o pierde.caci ce iar folosii unui om sa castige toata lumea de si-ar pierde sufletul?
nu trai viata asta in zadar! ce sens are sa traiesti 80 de ani fara sa cunosti pe Dz si o viata fara sfarsit in iad?
nu mai bine esti crestin pe pamant chiar daca o vei duce poate greu poate bine si ai viata vesnica in rai cu isus?
uite aici citeste!

Pilda bogatului nemilostiv.
19 Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră şi in subţire; şi în fiecare zi ducea o viaţă plină de veselie şi strălucire.
20 La uşa lui, zăcea un sărac, numit Lazăr, plin de bube.
21 Şi dorea mult să se sature cu firimiturile care cădeau de la masa bogatului; până şi câinii veneau şi-i lingeau bubele.
22 Cu vremea, săracul a murit; şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul, şi l-au îngropat.
23 Pe când era el în Locuinţa morţilor, în chinuri, şi-a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui
24 şi a strigat: „Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi înmoaie vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba; căci grozav sunt chinuit în văpaia aceasta."
Zah 14.12; Isa 66.24; Marc 9.44;
25 „Fiule", i-a răspuns Avraam, „adu-ţi aminte că, în viaţa ta, tu ţi-ai luat lucrurile bune, şi Lazăr şi-a luat pe cele rele; acum aici, el este mângâiat, iar tu eşti chinuit.
Iov 21.13; Luca 6.24;
26 Pe lângă toate acestea, între noi şi între voi este o prăpastie mare, aşa ca cei ce ar vrea să treacă de aici la voi sau de acolo la noi să nu poată."
27 Bogatul a zis: „Rogu-te, dar, părinte Avraame, să trimiţi pe Lazăr în casa tatălui meu;
28 căci am cinci fraţi, şi să le adeverească aceste lucruri, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin."
29 Avraam a răspuns: „Au pe Moise şi pe proroci; să asculte de ei."
Isa 8.20; Isa 34.16; Ioan 5.39-45; Fapt 15.21; Fapt 17.11;
30 „Nu, părinte Avraame", a zis el, „ci dacă se va duce la ei cineva din morţi, se vor pocăi."
31 Şi Avraam i-a răspuns: „Dacă nu ascultă pe Moise şi pe proroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morţi."

bogatul desi a duso cativa zeci nde ani bine pe pamant el duce si acum o viata vesnica de chin in iad
sper sa te puna pe ganduri aceasta pilda sa vezi ce inseamna viata fara isus

ce e 80 de ani in fata vesniciei? ce pierzi daca nu faci lucrurile desarte ale celor din jur? pierzi ceva ca intr-o viata nu fumezi nu bei nu te droghezi nu te duci in cluburi, nu faci lucrurile care le fac istia de pe categoria dragoste si sex sau cum se numeste categoria aceea de intrebari?
nu eu personal nu simt ca am pierdut ceva
asa traiesti o viata sanatoasa si spiritual si si fizic vorbind
mai bine simpli si smeriti si de Dz iubiti!
sper sa cititi tot si sa va ganditi ca nau suntem cea mai inteligenta fiinta din univers!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim4565):

Inca nimeni nu a venit sa spuna daca a ajuns in iad sau rai citeste biblia vei vedea ca nu apare rai sau iad si doar o adormire apoi judecata

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce te referi la ce am scris cu saracul? iti dau marturii video cu oameni chiar si atei care au murit si au vazut de undeva chiar ce s-a intamplat si au ramas oamenii uimiti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim4565):

Eu nu cred in oamenii sti?

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine faci dar crede in dz caci nu toti oamenii mint

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim4565):

Cred in dovezi si atat dar in oamenii nu cred

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim4565):

Si citeste ce am scris te rog mai sus
acel romanlaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim4565):

Daca merg alta tara si aia cred in alt zeu e un motiv sa cred in el?

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu iti spun spre binele tau.ai ratiune si multe alte calitati care le-a dat Dz oamenilor.Crezi in dovezi? Biblia e plina de ele de ce nu crezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim4565):

Dovezi reale?

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti nimic fara Dumnezeu! Orice ai face daca nu crezi in EL nu are nici o valoare!

| RetardedRacoons a răspuns:

Stai chill, iadul e rezervat crestinilor.

| taur77 a răspuns:

Romani 10:13 - ''Fiindca oricine va chema numele Domnului va fi salvat.'' Intelegi ce vroiam sa spun...dar eu nu pot sa iti raspund la intrebarea ta deoarece eu nu am gandurile lui D-zeu.Eu in locu tau as incepe sa cred in D-zeu.Asta ii doar parerea mea...

| CharissaJ a răspuns:

Si cum ti-ai dat tu seama ca esti atee? Inafara de faptul ca nu te sti exprima mai sti sa faci si altceva, sau doar TPU zilnic?

| hanibani explică (pentru CharissaJ):

Wow, mersi pentru jignirile gratis.
am pus o intrebare pentru a afla parerea voastra, daca nu ma poti ajuta te.as ruga sa te abtii happy

| Tudoreas a răspuns:

A nu crede in Dumnezeu este un pacat destul de serios. Deci din nefericire cred ca da.

| ldv a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu profesorul de relegie despre asta.sau cu cineva din domeniu.cu vreun popa ceva.ei iti pot da un raspuns cu siguranta

| Tunechi a răspuns:

Faptul ca pui intrebarea asta dovedeste ca iei in considerare existenta Lui Dumnezeu.Trebuie doar sa fi atenta la lucrurile din jur si sa vezi ca nu exista coincidente. Exista ceva mai mare ca noi cu siguranta! Nu consider ca vei ajunge in iad atata timp cat duci o viata buna.Eu sunt musulman nu crestin... dupa parerea mea ar trebui sa te informezi despre mai multe religii poate una te va atrage.

| PreaSfintitu a răspuns (pentru Tunechi):

Normal ca exista ceva mai mare decat noi, gen elefanti, balene, ursi etc.

| anonim4565 a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Stii prea bine ca nimeni numa tu te-ai gasit sa faci pe prostu sa crezi ca la asta s-a referit