| Narfundo a întrebat:

Pe timpuri se stie ca multi erau posedati, arsi pe rug, trasi in teapa sau spanzurati pentru vrajitorii.Ce ai face daca ai fi pe timpuri si ai observa ca o minora de 14 ani iti face farmece?! Ce ai face cu un copil de 8 ani care e isteric?! Ce credeti ca se intampla cu copii neascultatori?! Ti-ar place sa traiesti in acele vremuri?

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În orice caz, nu aş tortura şi omorâ pe baza unor superstiţii şi prejudecăţi stupide.

| Lizzu a răspuns:

Nu mi-ar fi placut sa traiesc pe timpul inchizitiei.

Dar daca m-as fi nascut si as fi trait in timpurile acelea,cred ca mintea mea si personalitatea imi erau alterate de vremuri,de gandirea de atunci, de presiuni, de torturi, de moarte in jur, de dezinformare...

Nu stiu, eu una, cum au putut oamenii aceia sa traiasca cand in piete erau spanzurati, decapitati sau arsi pe rug mii de oameni care chipurile erau vrajitori sau nu credeau in dzeu si nu impartaseau aceeasi conceptie cu restul.
Atunci NU AVEAI VOIE sa fii diferit. Prostesc...cred ca exista o frustrare nationala imensa.

Si cum sa te bucuri si sa asisti la acele condamnari si torturi? unde le era capul si sufletul de om?

--Nu pot sa raspund ce as fi facut sau nu cu copiii isterici sau cu o mini-vrajitoare pentru ca nu sunt pusa in acea situatie.

| ErrorFound a răspuns:

As astepta sa creasca minora.
As duce copilu' la psihiatru.
I-as trage in teapa pe toti, inlusiv pe papa, pe rege, pe slujitorii lor fanatici si pe toti credinciosii de orice fel. Fanaticii naibii...

| Narfundo explică (pentru ErrorFound):

Cu gandirea asta. nu faceai nici 2 pasi in evul mediu ca ai fi fost biciuit si spanzurat))

| ErrorFound a răspuns (pentru Narfundo):

Daca tu ai ajunge in evul mediu normal ca nu ai rezista fiindca n-ai o inteligenta superioara oamenilor din acele vremuri. Daca tu crezi ca un om modern nu s-ar descurca acolo si atunci ai conceptii de gradinita.
Un exemplu.
Era un calator. Numai stiu daca Coulomb sau alt cineva, care a ajuns pe o insula noua si a fost luat de bastinasi si le-a spus: Daca nu ma eliberati, va inghit soarele pentru 3 zile. Este o dovada buna a faptului ca inteligenta invinge. De fapt, Columb stia de venirea unei eclipse.

| Narfundo explică (pentru ErrorFound):

Amice cu talentele tale, daca ai ajunge in acea perioada ai fi mancat.La propriu si nu la figurat0))

| ErrorFound a răspuns (pentru Narfundo):

Crezi ce vrei. Tare mi-as dori sa facem o proba. laughing

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur ca omul ce seamana, aceea culege, daca mintea lui este instruita pozitiv de catre Dumnezeu, nu se v-a lasa prada practicilor spiritiste in spatele carora sta Satan si demonii sai, cine doreste sa i se inchine lui Dumnezeu care ne-a creat, il pune pe el pe primul loc in viata, si-i dovedeste credinta prin fapte. In decursul vietii intalnim tot felul de oameni, cu problemele lor, insa a da importanta invataturi adevarate a lui Dumnezeu inseamna viata. Daca doresti citeste Deuteronom 18:9-12. Biblia ne mai invata ca nebunia este legata de inima copilului, dar nuiaua il disciplineaza. Dar daca pe copilul tau il inveti de mic, lucrurile lui D-zeu, cand v-a fimare te ve-i bucura de el, si poti sa-l tii in frau.Deuteronom 6:4-9.Nu, acele vremuri au fost, azi sunt altele mai grave, lucrurile merg din rau, in mai rau, omul fara Dumnezeu nu are nici un scop in viata, pentru ca nu stie ce vrea.

| LordBolton a răspuns:

Este naspa pentru ca atunci nu avei drepturi, dar arunci nu era poluare

| Maxim96 a răspuns:

Nu! Acestea sunt nascociri omenesti. Dumnezeu nu a poruncit sa torturam pe nimeni.Fiecare va lua plata de la Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar place sa ma intorc in timp sa raman acolo ceva timp sa vad cum e dar nu stiu daca as ramane acolo.

| Aiwendil a răspuns:

Nu mi-ar place.Sunt si lucruri pozitive,dar si negative.
Era mai bine din punct de vedere al sanatatii ca mancai legume si fructe si carne fara chimicale in ele,obiectele casnice erau facute cum trebuie,la fel si cu hainele,erau oamenii mai uniti intre ei,nu era poluare,aveai timp,nu era asa stress,erau mai credinciosi,
Dar era nasol ca puteai sa fi omorat din orice motiv,batut,violat,torturat,nu era ca acum cu o gramada de legi,era mizerie, era mare lupta intre saraci si bogati, ca om sarac nu aveai bani, boli multe care nu puteai sa le vindeci ca in ziua de azi. Daca plecai departe mai puteai sa te intorci sau nu.
Cred ca pentru acele timpuri farmecele, vrajitoria si alte lucruri erau perfect normale.
Copii neascultatori suferau foarte mult.Erau batuti, torturati, violati, vanduti. Oribil.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Aiwendil):

Tu de ce crezi ca oamenii bateau, torturau, violeau, vindeau? Ca erau prea credinciosi, de-aia

| Aiwendil a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu ca erau crediniosi faceau aceste lucruri, ci pentru ca asa erau vremurie unde pericolul pastea la orice pas. Daca prindeai batranetea era ceva.Era ca si cum ai castiga premiul Nobel.

| RaduMD a răspuns:

Sa le luam un pic pe rand.
Posedatii nu erau condamnati. Ei erau si sunt exorcizati.
Vrajitorii dovediti erau arsi pe rug. Tragerea in teapa era o metoda exceptionala (in Europa), iar spanzurarea era rezervata criminalilor si autorilor de jafuri armate (talhari).
Minorii si minorele, adica persoane care nu au ajuns la varsta deplinei intelegeri, nu erau condamnati, asa cum nu sunt nici acum. Iar isteria nu este nici posesie, nici vrajitorie, ci este o afectiune psihica, prin urmare beneficiaza de tratament medical sau psihologic, iar nu penal.

Una peste alta, mi-ar fi placut mult sa traiesc in acele vremuri. Ma gandesc adesea la acest lucru.

| NOname a răspuns (pentru RaduMD):

"Minorii si minorele, adica persoane care nu au ajuns la varsta deplinei intelegeri, nu erau condamnati, asa cum nu sunt nici acum."

Zău?

Children accused of witchcraft - Religion Hurts Humanity.
http://youtu.be/TYp9imWL_l4

Sunt mulţi inculţi şi dereglaţi mintal până şi-n zilele noastre, care tortureaz şi omoară copiii din cauza unor superstiţii şi obsesii religios-cretine, impuse de cultele religioase.

| RaduMD a răspuns (pentru NOname):

Omule, materialul postat, editat de o organizatie care face propaganda ateista, nu are nici cea mai mica legatura cu subiectul topicului. Nu se refera la copii condamnati in Evul Mediu pentru vrajitorie, ci la copii din zilele noastre din...Congo. Chiar si asa, materialul nu ne prezinta nici macar una bucata decizie judecatoreasca de condamnare a unui copil pentru vrajitorie, ci ne arata niste copii jucandu-se si o voce din off care ne povesteste ca au fost batuti de parintii lor pentru ca ar fi facut vraji.
Propun sa luam baze de discutie ceva mai serioase.

| NOname a răspuns (pentru RaduMD):

Ţi-am contrazis citatul, "Minorii si minorele, adica persoane care nu au ajuns la varsta deplinei intelegeri, nu erau condamnati, asa cum nu sunt nici acum", cu date reale, concrete şi arhicunoscute.

http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/

Desigur, tu alegi dacă vrei să fii părtinitor şi ignorant.

| Narfundo explică (pentru NOname):

=) ce videoclip ai putut sa trimiti))

| NOname a răspuns (pentru Narfundo):

Ce anume găsești de râs?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduMD):

"Posedatii nu erau condamnati. Ei erau si sunt exorcizati."
Da, exorcismul =tortura, hai sa-ti explic care e faza un "posedati", posedati cum ai zis si tu sunt bolnavi mintalii,dar cum nu exista medicina in evul mediu, exorcisti "inlocuiau" medici,dar practicile lor era si sunt o tortura mai exact la ce ma refer:
Bolnavul care face crize e legat de delej de o cruce (din cauza "posedari"), mai e stropit cum apa sfintita cu agheazma si alte aiureli, iar cel care iese de alcol iese mai tulburat decat a intrat.
In cazul sfiintilor preotii de la Vatican "posedatul ar putea fi si abuzat sexual, si acel act mi se pare plauzibil deoare acestia isi suprima instictul sexual iar cat nu se mai pot abtine violeaza copii, animale, etc., ia spune-mi ce stare psihica iese un "posedat" de acolo?
"Minorii si minorele, adica persoane care nu au ajuns la varsta deplinei intelegeri, nu erau condamnati, asa cum nu sunt nici acum."
Dragule cunosti putina istorie in timpul inchizitie, cruciadelor si vanatoarelor de vrajitoare (vrajitoare fiind considerate unele femei doar pentru frumusete lor) erau ucisi copii, in comunitatiile pagane erau masacrate sate intregi? Pricepi?

| patriiiii89 a răspuns:

Nu mi-ar fi placut sa traiesc in acele vremuri, ma bucur ca m-am nascut acum, in vremurile acestea. Acei oameni ardeau pe rug chiar daca acel om nu era posedat. nu prea aveau drepturi pe vremea aceea.