| SuckDreamLoveH a întrebat:

Pentru atei....cum credeti ca s-a format Universul?

74 răspunsuri:
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Daca nu stim exact exact deocamdata cum a fost creat ceva nu inseamna ca e ok sa credem ca a fost creat de un zeu. chiar si asa... de unde stiu ca nu a fost creat de multiplii zei indieni si nu de dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| LePotato a răspuns:

Parerea mea este ca e o intrebare mult prea complexa ce necesita un raspuns la fel de complex, in orice caz, teoriile stiintifice sunt mult mai credibile fata de cele religioase.(parerea mea).

(Nu ma declar ateu, dar nici nu cred in Dumnezeu si de aceea mi-am permis sa-ti raspund la intrebare)

Răspuns utilizator avertizat
| LePotato a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Pai ei zic "crede si nu cerceta" pentru ca nu au raspunsuri la multe intrebari si ca sa te "linisteasca" ce zic ei..ba numai "cerceta" ca e pacat, incalci legea Domnului Sfant. (sau mai stiu ce aberatii de genu')

| MskDesign a răspuns:

L-au creat divinitatile voastre inexistente!

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Halal raspuns de la "OmulDeStiinta". Suna foarte stiintific: "nu stim exact, deocamdata". Misto. Tot ce aveti este credinta, nu-i asa?

| martzian a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Ideea de "crede si nu cerceta" nu este crestina. Ea ii apartine lui Celsus, filozof grec, cunoscut ca opozant al crestinismului. Nu se poate comenta prea mult asupra ei, pentru ca vine de la un necunoscator in ceea ce priveste credinta crestina. De altfel aberatiile acestea proferate de Celsus nu s-au pastrat in forma scrisa, ci tocmai prin opera unui teolog crestin (Origen Adamantius) care l-a combatut cu succes.

Daca doriti pozitia bisericii, ea se gaseste in Biblie si spune: "ci cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun!" (1 Tesaloniceni 5:21).

| martzian a răspuns (pentru MskDesign):

"L-au creat divinitatile voastre inexistente!" - Doar atat poti spune? Si mai spuneti ca sunt crestinii naivi? laughing

| martzian a răspuns (pentru LePotato):

De fapt Biblia nu spune sa nu cercetam. Din contra, spune: "ci cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun!" (1 Tesaloniceni 5:21) Scuzati-ne ca respingem basmele. Dovada o aveti in raspunsurile ateilor la aceasta intrebare.

| sublime89 a răspuns:

Ateii nu pretind ca stiu raspunsul la orice, asa cum fac altii care de fapt nu stiu nimic, nici ca pamantul se invarte in jurul soarelui. Daca religia nu-ti poate spune nici macar atat, o sa ai incredere in ea sa-ti spuna cum s-a format Universul? Si apropo, ei nu cred ca se "formeaza" nimic, nici macar ploaia sau fulgerul. La ei totul e "creat de zei".

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru martzian):

"Tot ce aveti este credinta" nu. voi traiti in halul asta cu astfel de lucruri. ceilalti au teorii cu probabilitati mari de a fi adevarate datorita dovezilor.

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Intrebarea este in continuare deschisa. Poate raspunzi tu la ea, ca sa imi confirmi ca ma insel. Te provoc sa ma faci de rusine cu un raspuns plin de dovezi! happy

Repet: Nu aveti un raspuns coerent, nici o dovada, nimic. Doar credinta in "nu se stie inca". Misto, mai ales ca le reprosati altora asta, la o categorie care doar lor li se potriveste. happy

| martzian a răspuns (pentru sublime89):

Intrebarea nu este despre "raspunsul la orice". Ea este cat se poate de clara. Daca tot facem misto de naivii care cred ca "Dumnezeu a creat", hai sa vedem ce am inteles noi, alternativa care ne sustine ateismul.

| sublime89 a răspuns (pentru martzian):

Vrei sa-ti vorbesc tie despre formarea Universului? Sa-ti spun despre big bang, tie care crezi ca universul are cati ani? 6000, 10 000? Imi pare rau, dar acum 10 000 de ani nu s-a format (si nici n-a fost creat) niciun univers.

| martzian a răspuns (pentru sublime89):

Nu, vreau sa raspunzi la intrebare. E simplu. happy

Daca spui Bing-Bang, King-Kong sa Kutzu-Kutzu, detaliaza un pic, sa inteleaga si bietul creationist, prost si fara educatia ta superioara. Pentru ca voi va laudati ca sunteti aici pentru a ne deschide ochii. Altfel... e bai, iar problemele ar fi majore - la mansarda. Ar insemna ca te lupti cu cineva despre care nici nu crezi ca exista! happy

| MskDesign a răspuns (pentru martzian):

Nu doar atat!
Iti pot spune doar ca nu luam parte la ordine teroriste precum luati voi de la vostrul mare "Dumnezeu". Despre cum s-a format universul, inca nu pot avea o idee, atat timp cat nu este demonstrat nimic.Iti pot spune cu siguranta, ca nici acel personaj biblic, pe care voi, credinciosii, il numiti Dumnezeu, nu a facut nimic.De ce spun asta?! Pentru faptul ca el nu e in stare sa vada nedreptatea care este intre bogati si saraci, bolnavi si sanatosi sau credinciosi si necredinciosi.El nu este in stare sa aiba grija de lucruri care sunt demonstrate, daramite sa fie el cel care a creat universul, un fapt nedemonstrat pana acum.

Răspuns utilizator avertizat
| MskDesign a răspuns (pentru martzian):

Credinta in ce?!
Nu ne poti lua cu siretlicuri din astea "a crede sau a nu crede"
"Tot ce aveti este credinta, nu-i asa?"

| sublime89 a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Daca asa intelegi tu stiinta, treaba ta.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru martzian):

I-am raspuns la intrebare, doar ca voi creationistii nu sunteti capabili sa intelegeti. Stiinta nu stie tot, dar macar stie ceva, spre deosebire de voi. De exemplu, stiinta a aflat cu aproximatie care e varsta universului. Subiectul tau preferat. Voi pretindeti ca stiti cum a aparut universul, dar o dati in bara in cel mai rau hal cand vine vorba de varsta lui. Pai cum se poate asta? Nu v-a informat iubitul creator si-n legatura cu asta?

| sublime89 a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Tu nu intelegi argumente. "Big Bang-ul asta nu l-a vazut nimeni". Deci daca n-ai calatorit in timp ca sa vezi un eveniment din trecut, nu ai de unde sa stii ca s-a intamplat? Dupa judecata ta, se pare ca da.

| martzian a răspuns (pentru sublime89):

Las cititorii sa decida cat de valid este raspunsul tau. I rest my case, baby! happy

| martzian a răspuns (pentru MskDesign):

NU raspund la prostii. Daca ai impresia ca fac parte dintr-un ordin terorist, suna la 112. Pana una alta aici se discuta despre originea universului. Daca nu ai un raspuns, te rog sa spui, simplu, NU STIU. Timpul este pretios.

| Holiday a răspuns:

Stii cum e asta? Acu` 5000 de ani tragea unu o basina iar credinciosul zicea: " Putere dumnezeiasca", iar ateul zicea : "Habar n-am ce naiba e asta, dar sigur nu e vocea unui spiridus". Vremurile au trecut, acum apar intrebari de-astea mai sofisticate, gen a ta, la care credinciosul desi s-a inselat de nshpe mii de ori cu explicatia aia tampita continua sa o foloseasca, iar ateul continua sa spuna "Nu stiu inca"
Ideea e ca spiridusii astia de care tot vorbesc credinciosii tot continua sa se ascunda din ce in ce mai departe in timp si spatiu pe masura ce se explica diverse lucruri si care-s cauzele lor.

| martzian a răspuns (pentru MskDesign):

"Credinta in ce?!" - Asta ma intreb si eu. Si asta se intreaba aici. Si nu primim nici un raspuns, nici cu nici fara "dovezi". happy

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Ba da. Ar trebui sa fim si noi impotriva stiintei ca si voi?