| bleakk a întrebat:

Pentru cei care considera ca sfarsitul va avea loc cand intreaga intreaga Evanghelie va fi propovaduita intregii omeniri.Deci sa luam treaba in felul urmator. Daca toti savantii/oamenii de stiinta din trecut ar fi fost profund religiosi probabil nu am mai fi ajuns unde suntem.[ De ce? Luati exemplul lui Blaise Pascal,care in timpul in care era matematician,om de stiinta nu punea pret pe credinta, dar dupa care a ales calea aceasta a credintei si a lasat-o usor cu stiinta.]Revenind, presupunem ca odata cu aparitia INTERNETULUI si a tehnologiei se reuseste prin diferite metode (site-uri de socializare/blog-uri/forumuri) sa se impartaseasca Evanghelia omenirii (desigur nu doar prin aceasta metoda) si vine sfarsitul. Nu credeti oare ca oamenii de stiinta care nu au fost religiosi, dar care totusi au contribuit INDIRECT la propovaduirea Evangheliei si la venirea sfarsitului (moment fericit pentru crestini) au fost oarecum SACRIFICATI de Dumnezeu? Ceea ce nu mi se pare fair.Cine ar veni cu o explicatie CONTRA si sa ma lamureasca cum sta treaba e bine venit. Funda

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Biblia spune:
"Unii, este adevarat, propovaduiesc pe Hristos din pizma si din duh de cearta; dar altii, din bunavointa.
Acestia din urma lucreaza din dragoste[.] cei dintai, din duh de cearta vestesc pe Hristos nu cu gand curat."(Filipeni.1:15)
Dar pot spune si eu ca si Pavel: "Ce ne pasa? Oricum, fie de ochii lumii, fie din toata inima, Hristos este propovaduit. Eu ma bucur de lucrul acesta si ma voi bucura."(v.18)