| BogdanIvasciuc a întrebat:

Pentru crestini:
De ce musulmanii nu cred in Iisus că Fiul Lui Dumnezeu,pe lângă faptul că este menționat în Coran că Iisus a fost doar un profet trimis de la Dumnezeu ca toți ceilalți? Daca exista atatea dovezi în lume(locul de răstignire,mormântul Mântuitorului,minunea de la mormânt cu Sfânta Lumină, vesmintele lui Iisus etc.) de ce neaga moartea și învierea Sa?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cel care i s-a revelat lui Mahomed a pretins doar că era ingerul Gavril, nu era cel care a anunțat-o pe Maria că ila va naste pe Fiul lui Dumnezeu.

| mODIN a răspuns:

In Islam nu ai voie sa atribui calitati divine nici unul lucru material, nici macar profetilor (inclusiv Muhammad). Toate minunile sunt ale lui Dumnezeu, toate rugaciunile sunt adresate exclusiv lui Dumnezeu. In viziunea lor, Dumnezeu este ceva atat de perfect ca nu are cum sa se intrupeze in materie imperfecta si sa devina om.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Alea nu sunt dovezi, alea sunt poveste inventate de o religie, si fiecare religie are povestile ei.

| KovacsB a răspuns:

Dovezile se pot fabrica foarte usor.

| EestiSodalane a răspuns:

Fiindcă sunt musulmani si sunt convinsi ca religia lor e adevarată. Nu toată lumea depune efortul să cerceteze diverse religii.