| Theo94 a întrebat:

Pentru multi credinciosi din Romania religiea este degeaba, se duc la biserica pentru a barfii.

"CINE A FOST FECIOARA MARIA?"
https://www.youtube.com/......tps?/watch

Si nici capitala Romaniei nu stiu care este.
https://www.youtube.com/watch?v=z0UM65YUu1A&list=UUDkPFN vOPJxo8hlXDrNCL-Q

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Am ajuns şi pe Soare. Doamne ajută! :))
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Elvina a răspuns:

Pai de ce crezi ca majoritatea care se duc la biserica sunt batrani? De bine ce au fost manipulati.

| sublime89 a răspuns:

Inca o data se dovedeste ca foarte multi crestini sunt paraleli cu religia lor, si tocmai de aceea cred in ea. Romania, tara in care credinta in d-zeu si alte superstitii e cea mai raspandita si importanta din Europa, si-n acelasi timp tara cu cea mai slaba educatie si cultura. Da, cred ca si un orb ar vedea legatura.

| CinevaNou a răspuns:

Si apoi te miri cum a iesit basescu presedinte a 2-a oara...

| Theo94 explică:

Religia*.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si pentru tine religia este religiea.si eu? ce sa cred acuma? ca tu esti mai destept? mai credincios? ori mai cum?

| Theo94 explică (pentru anonim_4396):

Ori cu *** mai mare, nu ai vazut ca m-am corectat?

| BlackSulphur a răspuns:

Vai, incredibil. Din aceasta cauza tara noastra este in continua cadere, nu-i asa?

| Aiwendil a răspuns:

Tu nu stii deloc istorie? Tu nu stii ca dupa ce s-a sfarsit al Doilea Razboi Mondial s-a instaurat comunismul ce a durat intre ani 1948-1989? Si nu stii ca s-a interzis religia si Biserica cu tot cu preotii? Atunci religia era interzisa, tot ce tinea in de ea, credinta in Dumnezeu, nu predeau la scoli religie ca acum.Normal nestiind despre aceste lucruri ce te astepti de la ei? E cum nu ai fi invatat niciodata fizica si as veni sa te intreb despre gravitatie.

| Holiday a răspuns (pentru Aiwendil):

"Si nu stii ca s-a interzis religia si Biserica cu tot cu preotii?"

S-au interzis UNELE religii si culte. Ortodoxia a fost sustinuta si in acelasi timp folosita de stat, nu i-a interzis nimeni, mai mult de atat, lacasele de cult ale religiilor interzise au fost date bisericii ortodoxe. Si in paranteza fie spus, acum refuza sa le inapoieze, ca niste nesimtiti de au fost si sunt.
Biserica ortodoxa si implicit popii au dus-o foarte bine si in comunism, doar unii popi care au facut politica si au marait impotriva regimului au fost arestati, deportati, etc, dar asta s-a intamplat oamenilor din varii categorii sociale, cu diferite meserii, nu are legatura cu faptul ca erau popi.

Nu scolile trebuie sa-i invete cine-s personajele biblice, ci popii vostri, in scoala religia, indiferent care, nu are ce cauta. Ai impresia ca-i intereseaza pe popi daca nea Ion stie cine a fost Maria, sau alt personaj de asta? Da de unde, ii intereseaza doar sa stie ca in data de, sau cu ocazia evenimentului X, sau daca se intampla nu stiu ce, trebuie sa vina la biserica sa sara cu banul, e simplu.

Prostiile religioase prind bine la o populatie needucata si eventual analfabeta, de aia a si dus-o bine religia cat timp oamenii au fost majoritatea analfabeti, imediat ce s-a schimbat asta, a inceput sa se duca naibii si cu religia, lucru de altfel normal. Prin Europa unde mai sunt religiosi multi? Prin tarile vai mama lor, ca Romania, unde educatia e vraiste.

| Theo94 explică (pentru Aiwendil):

"Atunci religia era interzisa, tot ce tinea in de ea, credinta in Dumnezeu", ba cap sec, stiu ca a fost regim comunist dupa WW2,
stiu ca din 1948 pana in 65' G.G.Dej si dupa Ceausescu pana in 89', religia nu se preda in scoli, dar biserici erau, poate pana in 65' sa fi fost situatia mai de ***., si biserica de la mine din localitate era, iar sa stii cine a fost fecioara maria este ceva elementar in domeniul religiei, la fel si cu capitala Romaniei, odata ce esti cetatean roman trebuie sa stii care este capitala.

| Aiwendil a răspuns (pentru Theo94):

Chiar daca erau biserici nu se tineau slujbe.Si daca ar fi avut posibilitatea sa intrebe reporterul pe cineva de acum 100, 200, 300, 400 de ani ar fi stiut cu totii.Pe vremuri oamenii stiau Biblia si tot ce tine de ea cum stii tu tabla inmultirii.
Si vezi ca sunt fata asa ca ai grija cu limbajul.

| Aiwendil a răspuns (pentru Holiday):

De fapt, religia, a fost scrisa de alfabeti si citita analfabetilor.Pe vremurii unii oamenii invatau sa citesca Biblia fara scoala,dar daca era vorba de un act nu stiau sa-l citesca.
Religia nu e o prostie,a incercat sa schimbe lumea in bine,dar nu a reusit si trebuie sa recunosc pentru ca asa e din cauza Bibliei au pornit multe razboaie.Dar lasand asta la o parte religia te invata sa fii bun,iubitor,intelegator,protector,ajutator,credincios, milos, iertator.
E imposibil sa dizolvi religia pentru ca ea face parte din vietiile noastre de cand am aparut pe acesta planeta. Vorbesc de toate religiile inclusiv cele cu Zeus, Ra, Thor.Religia si credinta in Dumnezeu sunt conectate cu tot ce ne inconjuara.

| Holiday a răspuns (pentru Aiwendil):

"...oamenii invatau sa citesca Biblia fara scoala, dar daca era vorba de un act nu stiau sa-l citesca."

Nu citeste nimeni Biblia sau orice altceva fara sa stie literele, cel mult poate reproduce din memorie diverse pasaje invatate "dupa ureche" ca lautarii.

"Religia nu e o prostie, a incercat sa schimbe lumea in bine, dar nu a reusit..."

Religia nu a incercat sa schimbe nimic in bine, ea e conceputa doar pentru manipulare si crearea de turme fara creier, chiar daca pe alocuri lucrurile sunt imbracate in aparenta unor invataturi frumoase, care sunt puse doar pentru a da impresia de frumos, de bine si care atrag credulii. Din momentul in care vine si iti vinde iluzii, gen viata vesnica, nu mai putem vorbi de ceva pozitiv sau etic, din start nu e decat minciuna.

"E imposibil sa dizolvi religia pentru ca ea face parte din vietiile noastre de cand am aparut pe acesta planeta..."

Nu e un proces de scurta durata, dar din moment ce acum 100 de ani probabil ca existau cateva zeci de mii( hai sute de mii, dar exagerez) de atei iar acum sunt peste un miliard si tendinta de crestere a numarului lor e din ce in ce mai rapida, cred ca afirmatia ta e cel putin negandita. Bineinteles ca nu vor disparea toate odata sau definitiv in scurt timp, dar cand se va ajunge ca doar cateva procente din oameni sa mai fie religiosi, putem spune fara sa gresim ca religia "e dizolvata".

| AdiTorrent7 a răspuns:

Astea sunt fake-uri ordinare. Chiar isi imagineaza cineva ca exista asrfel de oameni. Iar daca totusi exista atunci cauti o zi intreaga pana gasesti un individ ca acestia. Sunt pretiosi, sunt pe cale de disparitie.

| milan9 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

" Iar daca totusi exista atunci cauti o zi intreaga pana gasesti un individ ca acestia. Sunt pretiosi, sunt pe cale de disparitie." laughing