| BogdanVasc a întrebat:

Pentru teisti: De ce credeti ca Dumnezeu este mai puternic decat Satan? In zilele de astazi, tot mai multi copii si adolescenti/adulti devin atei sau satanisti, decat crestini. Se aud doar vesti rele despre viitor, si nu vorbesc de stirile de la TV.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Ce legatura are ateismul cu basmele voastre? cum isi permiti sa spui ca in ziua de azi cand 99, 5 sunt crestini in Romania fata de 85 la suta ateii in suedia compara tu cele doua tarii, apropo satanisti sunt o inventie a crestinilor

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Omul isi perverteste continuu simturile si nu se limiteaza doar la el ci si la generatiile urmatoare

| oprescudorin11 a răspuns:

Exista un echilibru Dumnezeesc. Cand jegurile prolifereaza, mor mai multi. Daca ingerii sunt prea multi nu se mai nas 'gen ca tine'. Ce e asa greu?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti sa citesti in 2Timotei 3:1-5; 1Ioan 5:19, 20; 2Corinteni 4:3, 4,5.

| Noah4823 a răspuns:

Mai numerosi nu inseamna mai puternici...

| fightBack a răspuns:

Fata de "PorumbRodica1965", care iti da cateva citate, eu iti recomand sa citesti intreaga biblie ca sa intelegi de ce oamenii devin atei!

Dumnezeu si Satana sunt creatii ale psihologiei umane, asa ca e mai puternic cel care credem noi ca e mai puternic. Cand o sa te gandesti mai indeaproape la conceptul de putere o sa iti dai seama ca de exemplu, un om este intr-o pozitie de putere doar pentru ca ceilalti din jurul lui cred asta, daca ei nu ar crede, de fapt el nu ar avea nimic, e doar subiectul unei imaginatii!

Nu exista Dumnezeu dau Satana, dar dupa ce o sa ajungi sa citesti vechiul testament, zic eu, ca o sa iti dai seama ca alegerea locica pentru oricine ar fi Satana, in detrimentul lui Dumnezeu, care disturge mai tot!

| Cosmin300 a răspuns:

Din moment ce Dumnezeu a avut puterea de a crea lumea aceasta minunata, el este cel mai puternic din lume. Marturii ale puterii sale sunt minunile, Invierea, pastrarea Pamantului. Stii ce se intampla acum? Acum se face separarea graului de neghina. Cei care trec spre alte religii sunt oameni care nu au nimic in comun cu religia crestina si s-au departat de Dumnezeu. Noi, cei care vom ramane crestini vom avea sansa sa fim pomeniti intru Imparatia Sa(conteaza si faptele)

| allForJesus a răspuns:

Dumnezeu este lumina."Vestea, pe care am auzit-o de la El si pe care o propovaduim, este ca Dumnezeu este lumina, si in El nu este intuneric"1Ioan1:5.in El nu se afla intuneric.In El nu se afla nici un rau, El trebuie chiar sa ia pozitie fata de rau. Aceasta lumina divina face totul vizibil:"caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator, mai taietor decat orice sabie cu doua taisuri:patrunde pana acolo ca desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gandurile inimii.Nici o faptura nu este ascunsa de El, ci totul este gol si descoperit inaintea ochilor Aceluia, cu care avem a face."evrei 4:12 si13.Cine deschide Biblia, simte ochiul lui Dumnezeu indreptat asupra lui.Un sentiment nelinistitor, atat timp cat este in pacatele sale! Noi avem de-a face cu un Dumnezeu sfant, care nu poate vedea pacatul.Profetul Habacuc scrie :"Ochii Tai sunt asa de curati ca nu pot sa vada raul, si nu poti sa privesti nelegiuirea!"nu vede Dumnezeu tot raul de pe pamant? Ba da, El nu-l poate suporta, El va trebui sa-l judece candva.ca sa nu ajungi la aceasta judecata trebuie sa te impaci astazi cu Dumnezeu