| Iuliiaa a întrebat:

Poate ma veti considera o ciudata... dar asta e laughing. anul trecut am avut o peroada de cateva luni in care desenam incontinuu un fulger. Pe toate caietele mele, fulgere. Peste tot le desenam. Azi am aflat ca genul acela de fulger pe care il faceam eu este semn satanist. Stiu ca in ziua de azi toate sunt semne sataniste, dar, pe bune, are vreo semnificatie faptul ca desenam asta incontinuu?

10 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Este mai mult un simbol pagan si le-au folosit frecvent in diferite rune. Mai tarziu au fost preluate de nazisti, impreuna cu alte simboluri pagane http://en.wikipedia.org/wiki/Runic_insignia_of_the_Schutzstaffel
Inainte de infestatia crestina stramosii nostri erau pagani, asa ca nu e ciudat, e chiar frumos xD :)

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Salut. Te-ai gandit ca fulgerul inseamna putere?

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Stai liniştită, este doar un simplu desen. Nu contează nici ce semnifică, nici cum arată în sine. Toţi avem dreptul de a desena iar dacă acela e primul lucru care îţi vine în reflex, nu e nimic.

Pa-pa.

| sublime89 a răspuns:

Fulgerul e in primul rand fulger, si apoi semn satanist. Deci nu are nicio alta semnificatie.

| Moisie a răspuns:

Faptul ca fulgerul este un insemn satanist nu este nimic rau pentru ca biserica satanista nu a facut atatea milioane de crime cat a facut biserica "Unsului" care se lauda ca detine cheile Iadului si se lasa slavit in biserici ca Dumnezeu.

| LordBolton a răspuns:

Nu. e doar un simplu desen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred.Cand am fost mic si eu am desenat niste stele aleatoriu pe foaie si cand am iesit afara, m-am uitat pe cer si acele stele de pe foaia mea erau asezate ca cele de pe cerhee hee

| Delmoniko a răspuns:

Nu, e foarte simplu dealtfel. E unul din simbolurile primare, sa zicem arhetipuri. Cercuri, spirale etc. Asta reprezentau si oamenii primitivi. Apare prima oara la religiile nordice (Thor mai degraba). Cine sustine ca e un semn satanist (daca ar exista asa ceva) e prea prost.

| Inferno a răspuns (pentru Delmoniko):

"Am văzut pe Satana ca un fulger căzând din cer" (Luca, 10, 18).

| Polonic1 a răspuns:

Esti satanista.