| Maxim96 a întrebat:

Prin ce aratati voi dragostea catre aproapele?

Răspuns Câştigător
| kira30 a răspuns:

Prin iertarea greselilor, uitarea raului facut, ajutorul cu tot ce-mi sta in putinta, ma rog pentru el/ea, ...trebuie sa fi smerit si supus.

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Prin amenintari cu iadul.

| Maxim96 explică (pentru Inferno):

De ce spui asa? Cine spune asa ceva ca cu amenintarea iadului aratam iubirea de aproapele? Dumnezeu este mila si iubire, dar totodata este un Drept Judecator.El nu voieste moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu!

| Inferno a răspuns (pentru Maxim96):

Si nu este o dovada de iubire daca-ti avertizezi camaradul in legatura cu viitorul crud ce-l asteapta?

| Maxim96 explică (pentru Inferno):

Dar eu asta o spun din dragostea catre aproapele. Dumnezeu nu ne-a spus ca sa ne sperie, a spus-o din dragosta care o are catre neamul omenesc.Noi trebu sa avem o frica de El, la fel cum au fii de parintele lor.

| kira30 a răspuns (pentru Inferno):

Nu intelegi cum sta treaba. Daca un crestin te "ameninta" cu iadul e ca si cum tu ti-ai avertiza un prieten ca daca mai fura risaca sa ajunga la inchisoare.E chiar asa de greu de inteles? Te rog sa nu mai rastalmacesti cuvintele.

| Inferno a răspuns (pentru Maxim96):

"Dar eu asta o spun din dragostea catre aproapele."
Pai si eu ce am spus?
"Si nu este o dovada de iubire daca-ti avertizezi camaradul in legatura cu viitorul crud ce-l asteapta?" -inferno
La tine iubirea nu este sinonim cu dragostea?
Exact, Dumnezeu ne-a spus ca vom ajunge in iad unde vom arde o eternitate pentru ca ne iubeste, foarte adevarat.
Si da, trebuie sa ne fie frica de El, asa cum unui copil ii este frica de parinte.

| Inferno a răspuns (pentru kira30):

"Daca un crestin te "ameninta" cu iadul e ca si cum tu ti-ai avertiza un prieten ca daca mai fura risaca sa ajunga la inchisoare."
Pai si eu ce am spus?
"Si nu este o dovada de iubire daca-ti avertizezi camaradul in legatura cu viitorul crud ce-l asteapta?" - inferno.

| Maxim96 explică (pentru Inferno):

Pai Dumnezeu ne va trimite in iad pentru ca noi am ales sa ne ducem.El s-a jertfit pentru noi si ne-a daruit viata vesnica.El este bun si milostiv, dar totodata drept.Nu poate sa puna in rai si pe pacatosi si pe sfinti, ca atuncia osteneala sfintilor ar fi fost zadarnica. Iadul nu e pentru oameni ci pentru diavol si ingerii lui.Fiecare alege fie Imparatia lui Dumnezeu fie imparatia iadului.

| kira30 a răspuns (pentru Inferno):

Daca ai sti de cate ori ne intinde mana si noi i-o refuzam...din vina noastra ajungem in iad.

| 4b a răspuns:

Prin tat ce pot: vorbe/fapte/blabla...
Numa' binewinking

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sa-l ajuti cand are nevoie si cand e pe punctul de a-ti cere ajutorul

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Prin ai face, ceea ce -mi doresc sa-mi faca si el mie.

| svartirhimnar a răspuns:

În general, îi respect pe oamenii la care ţin.

| Dumniezău a răspuns:

Prin amenintari cu moartea.

| Maxim96 explică (pentru Dumniezău):

Nimeni nu te amenninta cu moartea! Oricum daca i-ti aduce cineva aminte de moarte trebuie sa-i reconoscator, ca asta smereste, ne aduce aminte de firea noastra pacatoasa, ca nu suntem pentru totdeauna pe acest pamant si ca Tatal Ceresc ne asteapta acasahappy

| Krokodil a răspuns:

N'o arat. iubirea fata de aproape e concept crestin doar ca sa nu se intample cacaturi si sa fie "armonie" si astea.

| IAliveInHell a răspuns:

Prin vore blande iubire tinerea aproape lasand de la tine ajutandu-l sacrificandute pentru binele lui adica tu primesti cv si nu il tii pentru chiar daca iti place il oferi lui\ei daca si ea\el si-l doreste.

| steve91 a răspuns:

Raspunsul acesta se se refera la mai multe intrebari pe care le-ai mai postat in aceasta categorie: urmeaza invatatura Bisericii ortodoxe, care (invatatura) are doua izvoare: Sf. Scriptura si Sf. Traditie. In orice caz, intrebarile tale necesita, in general, raspunsuri ample. Incearca sa pui intrebari mai punctuale.

| Madelinee a răspuns:

Prin post, fapte bune, rugăciune, și iubire. :3

Pace :*