| ryukameow a întrebat:

Profesoara de religie ne-a povestit odata un fel de intamplare.
Era o femeie, avea vreo 3 copii. Unul dintre ei era grav bolnav; pentru a-l vedea sanatos, ea umbla cu el peste tot, cautand solutia bolii lui, fiind dornica sa mearga oriunde in lume pentru a salva viata copilului ei. La un moment dat, el moare. Explicatia profesoarei (din cate am inteles eu, dar tin sa mentionez ca nu eram 100% atenta) era faptul ca mama aceea si-a iubit copilul atat de mult, mai mult ca pe Dumnezeu, asa ca El l-a luat de langa dansa.
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

E cam gelos zeul ei.

28 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Un Mesia nu poate aduce asemenea suferinta in inima unei persoane, mai ales ca este vorba de o femeie, o mama.

| Zenicide a răspuns:

Astfel de oameni nu ar trebui sa fie profesori. Isi promoveaza superstitia si inseala copii, e un fel de abuz.

| ryukameow explică (pentru Zenicide):

Mh, da... Eu sunt mai mult spectatoare in ora ei si cateodata imi vine pur si simplu sa rad cand aud de supravenerarea maicii domnului, ruga continua in sfinti si alte chestii de genul. xD

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru ryukameow):

Uneori in nisipul raurilor se ascunde aur! Chiar si pepitele sant unori acoperite cu steril sau coaja nucii e amara dar daca stii sa o cureti miezul e dulce! Profita!

| CryChristiAN a răspuns (pentru CLAUDIUBRETT):

Ai gustat-o?

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru CryChristiAN):

O da din pacate! Am niste ani in spate, in care doar amaraciunea cojii am simtit-o! Iar daca scriu cuiva un raspuns este pentru ca am trecut de multe ori prin astfel de stari si stiu ca nu e usor, ba chiar din problemele altora retraiesc vechile mele tristeti! As vrea sa fac bine daca pot! Dar in nici un caz nu vreau sa supar pe nimeni!

| LoveToHate a răspuns:

Da,si profesoara mea mi-a povestit intamplarea asta,sau am citi-o undeva,nu mai stiu, dar sunt sigura ca am mai auzit-o. Oricum, aici Dumnezeu e cam crud nu suporta ca cineva sa fie mai iubit decat El, asa ca i-a luat viata copilasului.

| Mădă0611 a răspuns:

Cand am inceput sa citesc, credeam ca sfarsitul e ceva de genul "nici un doctor nu l-a putut vindeca, dar rugaciunile mamei da".
Vrajeala, aproape toti parintii isi iubesc copiii si din astia toti ar face la fel, deci asta ar insemna ca pe pamant ar fi doar cei "neadorati" sau chiar nedoriti.

| dragos9234 a răspuns:

Prostii.
Dumnezeu nu exista.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru dragos9234):

Pentru tine POATE nu! IAR daca exista tu nu profiti de asta! Cine pierde?

| dragos9234 a răspuns (pentru CLAUDIUBRETT):

Daca exista pierd eu dar daca nu exista pierzi tu.
Stiu ca eu in cazul in care ar exista eu pierd mult mai mult decat pierzi tu daca nu ar exista dar nu imi place sa traiesc in minciuna.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru dragos9234):

Nici mie nu-mi place sa traiesc in minciuna si nu accept pareile altora pana nu le verific dar daca se dovedeste afi rentabil- ca sa folosesc un termen mai prozaic-cu tot respectul va spun ca nu gasesc nici un motiv sa nu beneficiez de ceea ce mi se ofera! mai exact_ seaman putin si culeg mult! eu cred ca merita cu stima!

| dragos9234 a răspuns (pentru CLAUDIUBRETT):

Daca dumnezeu ar exista si eu cred ca merita daca nu, nu.
Daca dumnezeu exista "il voi gasi" intr-o buna zi.

| Ƨirenia a răspuns:

Fals

| Spitz10 a răspuns:

Sincer chiar nu stiu.Trec printo faza faza foarte ciudata cu religia.Adica daca ma rog si imi zic rugaciunile nu se intampla nimic desi uneori se intampla, iar cand nu mi le zis uneori e bine alteori e rau adica ori cum as face mereu rezulatul e aleator.Dar nu mi se pare ca ar putea fi adevarat.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru Spitz10):

Dragul meu prieten te rog nu-ti -zice rugaciunile- ci roaga-te sau mai exact comunica Celui ce si-a dat viata pentru tine durerile suferintele sau bucuriile tale vino cu cereri exprese Tatalui tau din ceruri care te iubeste sau vino cu multumiri si vei vedea ca nu e aleator ci e mai exact decat matenatica incearca! nu ai ce pierde! succes!

| Spitz10 a răspuns (pentru CLAUDIUBRETT):

Frate,faza e ca imi e tot una...adica cand eram mic eram foarte credincios si mergeam in fiecare duminica,apoi o vreme nu am mai fost asa credincios... tatal meu si mama mea s-au despartit,find foarte dureros pentru mama, Dumnezeu a vrut sa-mi pedepseasca familia pentru ca nu am mai fost o vreme la biserica? SI IN PLUS, MAMA E FOARTE CREDINCIOASA, SI O DUCE FOARTE GREU, SI TATAL MEU NU A MAI FOST LA BISERICA DE 10 ANI SI ARE O NEVASTA TANARA, ARE O SUPER SLUJBA SI O GRAMADA DE BANI, PE LANGA UN APARTAMENT.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru Spitz10):

AS fi vrut sa va fiu de folos! se pare ca nu am reusit...sa-mi fie cu iertare! dar daca mama d-voastra e credincioasa atunci are o comoara pe care putini din potentatii lumii o au!

| unbaiatanonim a răspuns (pentru CLAUDIUBRETT):

O carte de gramatica n-ar strica. happy

| ryukameow explică (pentru unbaiatanonim):

laughing

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Bine zis! multumesc!

Răspuns utilizator avertizat
| AlexCătălin21 a răspuns:

Ei prosti, copilul a murit probabil pentru ca boala lui ajunsese intr-un stadiu final si nu mai putea fi salvat.

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Ca autorul anonim e un neinformat(termenul soft) iar profesoara o nechemata!(idem termen).

| Fax a răspuns:

Basme.era bolnav.