| Genesis2014 a întrebat:

Puteti crede ca Dumnezeu adevarat poate avea asemenea,,pofte"si,, obiceiuri"cum este descris in biblie?
Urmariti :
Yahweh este foarte mofturos când vine vorba despre jertfele pe care le pofteşte:
„Să nu aduci jertfă Domnului Dumnezeului tău bou sau oaie cu meteahnă, sau cu beteşug,
căci aceasta este urâciune înaintea Domnului Dumnezeului tău." (Deuteronomul 17:1).
Probabil un bou şchiop i-ar fi stat în prea-sfântul gâtlej… Îi plăcea enorm lui Yahweh (Dumnezeu)să se îndoape, după cum ne anunţă tot Biblia. Yahwe adica Dumnezeu, i s-a arătat lui Avraam într-o după-amiază, împreună cu alţi doi oameni, acesta i-a poftit pe
toţi trei la masă. Cât au mâncat prea-sfinţiile lor? Ne spune tot Biblia:
„După aceea a alergat Avraam în cort la Sarra şi i-a zis: "Frământă degrabă trei
măsuri de făină bună şi fă azime!" Apoi Avraam a dat fuga la cireadă, a luat un
viţel tânăr şi gras şi l-a dat slugii, care l-a gătit degrabă. Şi a luat Avraam unt,
lapte şi viţelul cel gătit şi le-a pus înaintea Lor şi pe când Ei mâncau a stat şi
el alături de Ei sub copac." (Geneza 18:6-8). Nu vreau să-mi imaginez cum arăta
WC-ul ceresc după o asemenea masă copioasă, care ar fi scos din foame câteva
sate de copii din Africa… Oricum, putem ghici că viţelul gătit de sluga lui
Avraam nu avea nicio meteahnă, altfel i l-ar fi pus Yahweh în cap.
Dupa logica unui om cu capul pe umeri,poate avea vreo legatură aceste snoave cu adevaratul Dumnezeu a cosmosului? sau de fapt,,reprezinta"altceva,ce a fost transformat de fortele bisericesti in a fii Dumnezeu?
Inainte de a crede orbeste, trebuie sa fim si logici!

2 răspunsuri:
| SunOfThe a răspuns:

Ideea e ca in Biblie sunt scrise(dupa parerea mea) multe lucruri care nu au nici o logica, si mai sunt si incerte. Poate cei care au scris-o au mai adaugat ceva de la ei... pe langa ce le-a transmis Dumnezeu. Care cert sunt minciuni. In toata Biblia nu se spune nimic de dinozauri. De ce?! doar s-au gasit urme clare a existentei lor! dar nu se spune nimic de ei. Cica doar a fost creeat pamantul asa, dupa care omul, care pu urma s-au omorat fii lor (Abel si Cain), iar cel din urma si-a gasit FEMEIE, de unde? nu stim.
Deci si Biblia are multe greseli.
Eu una prefer sa cred ca exista o fiinta (ori o fi extraterestra, ori o fi Dumnezeu)care a inteervenit in evolutia omului pe pamant.

| Genesis2014 explică (pentru SunOfThe):

Uite cand intervine logica, tot ce este de neinteles DISPARE!
Apreciez modul tau de gandire.
Ce spui? Sunt sanse ca omenirea sa se,, trezeasca'' din somnul indus de dogmele religioase?
Eu cred ca DA!