| Inferno a întrebat:

"Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ!"

Deci daca faci o statuie unui peste si o pui in fata unui acvariu ai pacatuit?
Daca faci o statuie a unui urs, sau leopard si o pui intr-un zoo, cum exista sute de statui de acest fel,pacatuiesti?

Daca faci un atlas de biologie, pacatuiesti?

18 răspunsuri:
| Inferno explică:

Se pare ca nimeni nu a inteles ca problema pe care o ridic este cu totul alta decat cea a inchinarii la idoli.

| danay72 a răspuns:

Nu,versetul spune clar sa nu te inchini lor.Nu are nici o legatura faptul ca faci o statuie, ci daca o venerezi atunci pacatuiesti.

| Inferno explică (pentru danay72):

Cred ca versetul este foarte clar atunci cand spune "Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare..."

| danay72 a răspuns (pentru Inferno):

Da este foarte clar, motiv pentru care un crestin care aplica Biblia nu se va inchina si nici nu va face astfel de sculpturi cu scopul de a se prosterna inaintea lor.

| milan9 a răspuns:

Este un lucru esenţial faptul că ICONELOR li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "inchinare" (nu divinizare). Au doar valoare simbolică şi harică, sunt doar obiecte de cult...

Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| DeusCorrupti a răspuns:

Închinarea la aceste chipuri cioplite este de fapt păcatul.

| Inferno explică (pentru DeusCorrupti):

Citatul este foarte clar si spune "Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare...".

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Inferno):

Da, dar continuarea explica pentru că citatul este acesta : "Sa nu-ti faci chip cioplit si nici asemanare a vreunui lucru din cate sunt in cer, sus, si din cate sunt pe pamant, jos, si din cate sunt in apele de sub pamant! Sa nu te inchini lor, nici sa le slujesti lor" (Ies. 20, 4-5).

| Inferno explică (pentru DeusCorrupti):

De aici rezulta ca atat faurirea unui asemenea chip cioplit, cat si venerarea lui constituie pacate, dar nu ca numai venerarea lui ar constitui un pacat.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Inferno):

E interpretabil, dar nu pot sa contrazic afirmatia ta.
Pentru că :

"Să nu-ți faci"
"Sa nu te inchini"
"nici să le slujești"

În concluzie, ai dedus foarte bine.

| DeusCorrupti a răspuns:

Închinarea la aceste chipuri este de fapt păcatul.

| CarlSagan a răspuns:

Ce legatura are Inferno, atlasu de biologie cu pacatuitul? Zici de statui si chipuri cioplite apoi zici de un atlas, atlasul continand desigur, poze explicative, in nici un caz chipuri cioplite.Fii serios! Ca tot te crezi asa destept, iti pierzi si tu timpul cu niste inutilitati.Sau vrei sa-i enervezi pe unii asa de tare?

| Inferno explică (pentru CarlSagan):

Poti sa ma scutesti?
Daca nici macar o amarata de fraza,un amarat de verset, nu esti capabil sa urmaresti atunci ce sa mai vorbim de intreaga Biblie.

Tu nu stiu cum ai devenit ateu, insa nu citind Biblia, asta e clar. Si nu citind in general ceva, asta e si mai clar.

Nu sunt "chipuri cioplite" sunt "asemanari", termen ce apare sase cuvinte mai incolo, insa este normal ca incepand de pe la al 6-lea - 7-lea cuvant sa te pierzi, asta se intampla cand lecturezi numai ce scrie pe etichetele produselor.

| CarlSagan a răspuns (pentru Inferno):

Vorbesti prostii si ai prejudecati.Prea crezi ca le stii pe toate! Iti pierzi timpul cu chestii total inutile, esti asa de superficial, bre? Da-o, ma, in colo de treaba! laughing

| Inferno explică (pentru CarlSagan):

Noapte buna.

| CarlSagan a răspuns (pentru Inferno):

La fel!

| 29081959 a răspuns:

Da, e un,, păcat" daca i te închini .Dar..oricum..crsestnii se închina la,, icoane facatoare de minuni" si la moastele tuturor sfintolor..deci acest verset are un înțeles metaforic, ca insasi Biblia. după părerea mea Biblia este un,, ghid"cu fabule si povestioare.Are scopul de a imbunatati omul..si o face, cat timp nu iei in seama contradictiile din ea. laughing M-am uitat in istoricul tau, banuiesc ca ai citi cărțile lui Dan Brown si ..imi permit sa te întreb..esti ateu?

| AndreyAdy a răspuns:

Noi nu ne inchinam materiei(lemn, sticla etc) unei icoane, ci Sfantului zugravit pe lemn, El mijlocind rugaciunea noastra lui Dumnezeu. Astfel gandeste-te ca cineva drag tia murit si ai o poza a celui drag, tu ce faci te gandesti la plasticul pozei sau la cel drag din poza?