| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii fac atata tambalau pe seama orei de religie? O dau cu toti in sus si in jos cu "Daca nu se mai fac religie la scoala toata indoctrinarea asta va disparea, bla, bla, bla".
Da, nici mie nu mi se pare ok ca Religia sa fie predata in scoli, e absolut inuman sa li se bage pe gat copiilor ca nenea ala chiar exista. Dar trebuie sa fii vreun schizofrenic absolut sa crezi ca daca religia nu va mai fi predata in scoli indoctrinarea asta va disparea.
Adevarata indoctrinare vine de acasa, nu de la scoala. Chiar si daca religia va fi interzisa cu totul in scoli nu se va schimba nimic atata timp cat parintii o sa le bage pe gat sa creada in zeul lor. Pe copii din ziua de azi ii doare undeva de materiile ce se studiaza la scoala, mai ales de cea de religie, nu se lasa ei infulentati de tipi ce le predau religie ci mai degraba de parinti si prietenii lor.
Dar oricum nu s-a rezolvat asa mare chestie, copii nu au voie sa decida daca vor sau nu sa faca religie, parintii lor decid asta pentru ei, abia dupa ce devin majori pot decide asta singuri.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Daca te duci in orice penitenciar din SUA ai sa constati ca marea majoritate a detinutilor sunt religiosi. De fapt statisticile sunt in jur de 80-90% religiosi si doar 10-20% atei.

18 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Felicitari.Tu esti singuru' troll de pe site-ul asta care nu si-a schimbat contul' pe o perioada atat de lunga de timp.
Singura putere pe care o are zeul crestin este sa se uite la cum i se cere ajutorul si nu face nimic.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Ai dreptate.mai are bunul Dumnezeu o putere, foarte mare, stie mereu ce avem nevoie si ne da, si mai ales stie cat ne trebuie si ce ne trebuie, iar ce crede el ca nu avem nevoie nu ne baga pe gat.Nici nu ne da cam tot ce-i cerem fiindca noi santem modesti din fire si trecem cu vederea un lucru important; nu e bogat cel ce are multe, ci acela care-si doreste putine.

| milan9 a răspuns:

Referitor educatia morala, un spatiu necesar pentru discutarea atator probleme specifice adolescentei, este consider, foarte importnat...

Eficienţa educaţiei morale nu constă atât într-o asimilare a unei culturi generale, cât mai ales în punerea în discuţie a temelor morale generale, practice şi esenţiale pentru echilibrul psiho-fizic al persoanei umane...

Fiecare elev, aflat în plin proces de formare a personalităţii, are nevoie şi de repere morale sănătoase, sau în primul rând de repere morale, de o învăţătură morală – constructivă pentru spiritul său tot la fel cum pentru metabolismul său, eficiente şi vitale sunt necesităţile sale nutritive.

| AirănMeidăn a răspuns:

Thumbs up

| Mayar a răspuns:

Daca oamenii nu au religie, vor fi ca cei din america : criminali in serie cati doreste inimioara ta. sau japonia, china, etc. Alege!

| Mayar a răspuns (pentru Inferno):

Mai verifica inca o data. Nu ma refer doar la cei prinsi, ma refer si la cei in libertate sau morti.

| Yssadorra a răspuns (pentru Mayar):

Da, da, de parca ateii taie si spanzura in jur, ei nu au moralitate sau nu stiu sa faca diferenta intre bine si rau. Bun raspuns.

| Mayar a răspuns (pentru Yssadorra):

E destul sa te uiti in jur si te lamuresti singura.

| Inferno a răspuns (pentru Mayar):

Asa,si? Ce vrei sa spui?
Ca majoritatea criminalilor se calugaresc atunci cand sunt prinsi, iar pana in acel moment sunt atei?

| Mayar a răspuns (pentru Inferno):

rolling on the floor Ce,,,,,. Cu ce chestii mai vi si tu! Macar ai imaginatie...

| relian a răspuns (pentru Mayar):

Te referi la cei neprinsi si cei morti? Asa si de unde stii tu sau oricine ca un criminal neprins este religios sau nu? Cu alte cuvinte habar nu ai cine este criminalul dar deja tu stii ca e ateu.Ce logica de fier ai.

| Mayar a răspuns (pentru relian):

Daca un criminal e un credincios, eu sunt o pisica!

| Inferno a răspuns (pentru Mayar):

Daca te duci in orice penitenciar din SUA ai sa constati ca marea majoritate a detinutilor sunt religiosi. De fapt statisticile sunt in jur de 80-90% religiosi si doar 10-20% atei.

| TiberiuFasole a răspuns:

Sincer, adevarat. De ce e un ateu fortat sa faca religia? Esti egoist daca faci religia doar sa fie, e chiar religie. La religie ar trebui sa fi mai bun, dar in loc de asta, ei sunt egoisti si trebuie sa invatam noi tot chiar daca nu vrem. De exemplu, eu vin la tine acasa, fiindca tu ma inviti. Dar in casa ta sunt zeci de tablouri care nu le suport. Ce fac? Inteleg o zi, doua, dar 12 ani, e mult. Buna teorie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mine, ori de fac, ori de nu fac, tot aia e. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca lumea mi-a citit printre randuri intrebarea. laughing

| AndreiM77 a răspuns:

Aici nu este vorba despre religie.
Este vorba despre puterea pe care o deține biserica fata de oamenii simpli. Preoții nu vor sa piarda aceasta putere.

| IcyBlu a răspuns:

Eu cred ca se face tambalau tocmai din motivul ca Dumnezeu e vazut ca un nene de catre prostanaci. Un exemplu de prostanac e Irod. Asta a crezut insa ca Iisus era un bebe si ca o sa ii ia imparatia. Si atunci s-a facut zarva.
Mare chestie, ce sa spun! Si eu am facut religie la scoala si n-am facut atata caz.
Copiii sa zica mersi ca o sa faca religie. E o ocazie sa isi mareasca media generala. Matematica si romana ii trage in jos. laughing

| Yssadorra a răspuns:

Am gasit filmuletul asta pe facebook : https://www.facebook.com/video.php?v=1055304464483906.