| ManuelManu a întrebat:

Ma confrunt cu o mica problema, am un var pe care-l vad cam ciudat si vreau sa scap de el, ma simt sacait, deranjat de el. Este student la teologie ortodoxa, si cred ca stiti cum sunt acestia religiosi. Amandoi suntem ortodocsi, pe mine nu ma prea intereseaza, sunt ortodox mai merg cateodata la biserica, ma rog si cam atat, adica nu practicant. El in schimb este extrem de religios, altceva in afara de religie nu stie, si are si niste idei ciudate de nu-l poti intelege. E si pictor pe deasupra. Cu riscul de a se supara, ii voi zice, ca m-am saturat deja, nu stiu ce are. Ii tot trebuie sa ies cu el, dar nu asta e problema ies, si mai noi ma invita la tot felul de chestii din astea religioase, ba la vecernie, ba la biserica, ba la nu stiu ce conferinte, ba sa ader la ASCOR ca vezi doamne acolo iti faci prieteni, sunt toti extrem de minunati, etc, sa merg la colindat cu ei. Eu tot ii explic ca NU VREAU, dar in marea lui religiozitate nu intelege. Nu vi se pare ca e ciudat? Eu nu vreau sa am de-a face cu asemenea persoane, am alte drumuri, interese in viata. Nu stiu de ce ii place sa ma tot sacaie, ce vrea. Mai nou vrea sa-mi prezinte si prietenii lui, sa merg cu el la Athos, etc. E ciudat rau! Cum as putea scapa de el, ca nu-l mai suport? Ii voi zice, stiu ca e si suparacios cateodata, dar asta e, nu se mai poate asa. Iesim cand vrea, dar sa ma lase in pace cu prietenii si cu ASCOR-ul lui si altele de acest gen. Azi maine vrea sa-mi faca nu stiu ce cunostinta cu vreo fata religioasa ca si el, ca asta mai urmeaza. Oricum doar prieteni deastia are. Pentru ei totul se invarte in jurul RELIGIEI si a lui DUMNEZEU, pana si mersul la WC!

Răspuns Apreciat de Editori
| gratargratar a răspuns:

In primul rand, daca e student teolog e normal ca pentru el totul sa se invarte in jurul lui Dumnezeu. De altfel, asa ar trebui sa fie pentru orice credincios.

In al doilea rand, cunosc si eu cativa membrii ASCOR si chiar sunt de treaba... si intr-adevar, daca vrei sa-ti faci un grup serios de prieteni, poti adera la ASCOR. Oamenii de acolo sunt prietenosi si se fac o gramade de evenimente. Desigur, sunt si intre ei si fete dragute happy Fara indoiala au si ei defectele lor, poate chiar invidii si preconceptii, dar fata de variantele pe care le avem (in general spun) in lumea asta, sunt de considerat. Iti spun din experienta. Nu fac parte din organizatie, dar am avut sansa sa compar prietenii mei de toate zielele si ce gasesti in astfel de organizatii. E altceva... vorba aia - "prietenul la greu se cunoaste". O sa te convingi singur cu timpul.

In al treilea rand, spune-i ca pur si simplu nu esti interesat. Foarte simplu. Ii refuzi propunerile... te comporti de parca te-ar lua cu forta si te-ar duce la Athos sau mai stiu eu unde... nu vrei, nu te duci. Vrei - te duci. Vorbeste simplu si direct.

In sfarsit, faptul ca te invita si ca te contacteaza inseamna ca ii pasa de tine. Si asta e ceva... varu-meu ma suna numai cand are vreo nevoie. In rest... happy Asa ca e de apreciat. Si, dupa cum stii, in ortodoxie nu se da zeciuiala si nici nu se numara convertitii. Nu o sa ii dea nimeni medalie daca te duce la Biserica, cum fac pocaitii. Deci omul e, in definitiv, dezinteresat.

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cred ca am "o solutie" ideala fara sa il jignesti dar care sigur il va face sa FUGA de tine.
Propune-i sa faceti UN STUDIU BIBLIC impreuna. Adica sa cititi Biblia impreuna si sa faceti comentarii la ceea ce ati citit. Incepe CHIAR cu GENEZA, sigur de la capitolul 3 nu vei mai auzi multa vreme de el. (intreaba-l de ce Dumnezeu a SFINTIT Sambata si nu duminica dar incepe cu capitolul 1 ca sa nu se simta jignit). Sigur VA FUGI de tine.

| T0T a răspuns:

E puțin ciudat și pot spune că și eu am avut o experiență asemănătoare. Am un amic care e la fel foarte religios. Și el îmi spune de Athos, de muzica pe care o ascult că e satanistă, că toți cei ce nu sunt ortodocși sunt sataniști, când zic ceva de "naiba","noroc", se supără. Chiar și așa nu a încercat să mă convingă să ader nu știu unde și nici nu e prea insistent că știe că ne certăm dacă ar fi. În rest e destul de ok, pe lângă alte defecte omenești, adică te poți înțelege cu el dacă iei faza cu ideile religioase. Fratele tău pare într-un stadiu mult mai grav deci îți recomand să fii explicit și dacă nu înțelege să îl eviți. Pe el nu îl vei putea schimba.

| anonimg a răspuns:

In locul tau as incepe sa refuz iesirile cu el. As face-o cat se poate de politicos ca sa nu se simta jignit. Numai daca insista i-as spune ca mie nu prea imi plac lucrurile religioase.

Iar daca insista si mai mult, doar atunci l-as intreba: "Daca Dumnezeu ar vrea ca sa ma atraga in lucrurile acestea religioase, nu ar pune El personal in inima mea dorinta dupa aceste lucruri?"

Iar daca insistenta lui ar merge si mai departe, atunci l-as intreba: "Ce se intampla cand un mananca fortat un lucru care nu ii place?" (Il vomita. Dar il lasi pe el sa-ti raspunda). "Vrei ca sa se intample asa ceva in dreptul meu, cu lucrurile pe care le consideri sfinte?" Si cred ca dupa asta nu o sa mai insiste. dar sper sa nu se ajunga pana aici.
Chiar daca se va supara; mai bine sa se supere decat sa faci lucruri fortate care nu iti plac. cauta totsui sa il eviti la maxim, chiar daca se va uita urat pe tine toata viata. Un astfel de om e doar religios si nu este deloc spiritual. N-are nici o relatie cu Dumnezeu. Domnul Hristos era o prezenta placuta, langa care iti facea placere sa te afli.

| milan9 a răspuns:

@danut, adventist fiind lanseaza falsa teorie anacronica legata de ziua de "sambata", DAR..., pentru noi CRESTINII, aceasta nu are relevanta, noi NU SUNTEM EVREI, si doi la mana: NU TRAIM IN VECHIUL TESTAMENT! happy happy

Normal este ca un creştin să lase în pace sabatul evreilor (sâmbăta) şi să cinstească cel mai important eveniment din istoria umanităţii - ÎNVIEREA DOMNULUI!

Porunca sabatului nu a fost dată creştinilor ci evreilor:
"Acesta este semn veşnic între Mine şi FIII LUI ISRAEL"!
"Să păzească deci FIII lui ISRAEL ziua odihnei..."

Noi creştinii nu suntem "fiii lui Israel"...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Adica Adam a fost evreu, atunci toti suntem evrei.
Dumnezeu a SFINTIT Sambata, unde scrie in Biblia ca a SFINTIT si duminica?
Daca nu vom fi fii lui Israel, nu vom ajunge in cer.
Domnul Isus Hristos a spus da ne aducem aminte DOAR DE MOARTEA LUI, nu de inviere, unde scrie asa ceva in Biblie?
deci aducerea aminte DOAR DE MOARTE, 1 Corinteni 11,
23. Cãci am primit de la Domnul ce v-am învãtat: si anume, cã Domnul Isus, în noaptea în care a fost vândut, a luat o pâine.
24. Si, dupã ce a multumit lui Dumnezeu, a frânt-o, si a zis: "Luati, mâncati; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi; sã faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea."
25. Tot astfel, dupã cinã, a luat paharul, si a zis: "Acest pahar este legãmântul cel nou în sângele Meu; sã faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea, oridecâteori veti bea din el."
26. Pentru cã, oridecâteori mâncati din pâinea aceasta si beti din paharul acesta, VESTITI MOARTEA Domnului, pânã va veni El.
Legea Morala ESTE VESNICA deoarece dupa ea se va judeca omenirea. Daca nu e LEGE nu e pacat.

| minrest a răspuns (pentru danut):

Pai Adam nu a fost evreu. Evrei sunt fii lui Iosif, zis si Israel. Iar cand s-a nascut Israel, existau foarte multi alti oameni.

| danut a răspuns (pentru minrest):

Nuuu? Si atunci el nu tinea Sambata ca Dumnezeu si impreuna cu Acesta? Oare Dumnezeu tinea Sambata si Adam duminica, tare neamule. Tu ce crezi?

| minrest a răspuns (pentru danut):

Nu toti cei ce tin sambata sunt evrei. Nu asta este singura caracteristica a evreilor. Cu expresia ''tare neamule'' sa te duci la carciuma, acolo poate tine loc de argument. Ai mascat un argument slab, acela ca toti cei ce tin sambata sunt evrei, cu o expresie argotica. Probabil la adunarea adventista discutati doar in jargoane, dar aici da argumenta.

| danut a răspuns (pentru minrest):

Vezi de ce este bine sa citesti tot mesajul, idea vehiculata este ca sambata este o zi de inchinare doar pentru evrei, nu ti se pare un argument puternic pentru a nu respecta ziua hotarata de Dumnezeu? In privinta limbajului incerc sa ma adaptez fara a folosi expresi injurioase dar argoul a patruns si in Dictionarul Limbii Romane Contemporane asa ca daca doresti o discutie elevata nu te adresezi unor insi pe net care din cand in cand cand nu te plac iti adreseaza si injuraturi sau "corectezi" un individ (ex. eu) isultand o intrega grupare de oameni (cum faci tu).

| minrest a răspuns (pentru danut):

Din Adam se trag toate neamurile, deci nu putea fi evreu, si cum ai spus enormitatea ca Adam ar fi evreu, ai si mascat-o cu o expresie argotica. Eu ti-am semnalat mecanismul gandirii tale, ca sa nu mai fi prada subiectivismului, ca acum, nu ca m-ar putea deranja ce-mi spune cineva. Argoul nu ''a patruns''in dictionare, se afla acolo pentru ca exista si trebuie inventariat si studiat, filologii specializati in argou nu il folosesc in conversatii.

| danut a răspuns (pentru minrest):

Pai DACA din Adam se trag toate neamurile IAR Adam se inchina SANBATA de unde inchinarea in aceasta zi este doar pentru evrei?
Argoul a patruns in D.L.R.C. abia dupa revolutie prin cuvinte tiganesti in speta de genul: COCALAR, MISTO, etc. P.S. Eu is om din popor, din zona defavoirizata cultural (Rahova), nu-s filolog asa ca trebuie sa te "adaptezi" nivelului cultural al fiecarui individ. Dumnezeu spune ca inaintea filologilor, in CER vor ajunge, hotii, criminali si c.u.r.v.e.l.e. asa ca ai grija. Eu la biserica merg ca AM pacate, nu ca sunt un sfant, caci daca eram sfant nu mai aveam nevoie de Domnul Isus.

| ManuelManu explică (pentru danut):

Ati putea va rog sa va mutati discutiile acestea in alta parte happy? Va rog! Am mai precizat,, Problema rezolvata! I-am scris si i-am zis. Nu a spus nimic, cred ca a inteles mesajul!""
Multumesc!

| danut a răspuns (pentru ManuelManu):

Fie precum doresti, succes.

| milan9 a răspuns:

Rânduielile Legii Vechi a evreilor nu mai sunt valabile azi pentru creştini. Această problemă a fost clarificată între apostoli foarte clar în Noul Testament. Tot respectul pentru evrei şi ziua lor de odihnă, dar cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice NU AU FOST MOŞTENITE în creştinism! Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă!
- "voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou," - Evrei 8, 8
- "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, APROAPE ESTE DE PIEIRE." Evrei 8, 13.

| minrest a răspuns:

Omule, bravo tie. Putini au curajul sa faca ce ai facut tu, sa discute problema deschis.

| ManuelManu explică (pentru minrest):

'Pe cand credeam ca a terminat si a inteles, a inceput iar. SINCER E PENIBIL RAU OMUL ASTA! Sambata asta voi avea o discutie serioasa si cu mama lui (matusa mea) ca e chiar penibil deja cu insistentele! Sambata asta ii de bai sincer! Eu chiar nu stiu ce are, pe cuvant!

| minrest a răspuns (pentru ManuelManu):

Asa sunt toti oamenii cu manii religioase, indiferent ca sunt ortodocsi, pocaiti, musulmani sau orice. Si eu sunt credincios, dar oamenii astia se considera obligati sa se tina scai de ceilalti.

| Holiday a răspuns:

Bine, ok, ala e un tembel religios, dar tu de ce stai si asculti toate prostiile?! Se supara? Pai atunci daca te invita unu sa mananci rahat cu el o faci doar ca sa nu se supere?! Taie-i efuziunile religioase scurt si vezi-ti de treburile tale, ca altfel incet-incet s-ar putea sa te prosteasca.laughing

| xerxes1 a răspuns:

Ca regula generala cand unul nu este convins de ceva incearca sa-i convinga pe cei din jurul lui.
Fiecare avem un anumit nivel spiritual si intelegem viata prin prisma experientelor noastre.Trebuie sa fim sinceri cu noi si cu ceilalti.Cand ceva nu-ti convine spuneti imediat parerea si nu accepta situatii neplacute de frica celuilalt.Ca se supara, ca se simte rau, ca incepe sa planga etc.
Este doar problema lui.

| Mclaren12 a răspuns:

Un asemenea om este pierdut. Pur si simplu n-ai ce sa-i faci sa-l scoti din indoctrinarea in care se afla.
Zi-i ca nu te mai intereseaza si ca nu vrei sa mai mergi unde vrea el sau ca ai altceva de facut.
Apropo, si tu esti crestin practicant doar ca in mai mica masura. Nu cred ca exista crestini nepracticanti pentru ca asta ar presupune sa nu practici nimic din ce tine de crestinism in afara de slavirea zeului evreiesc care nu exista decat in biblie.

| ManuelManu explică (pentru Mclaren12):

Ai dreptate, asa cred si eu, e teribil omul sincer. O sa-i zic, orice ar fi. Asa este nu exista crestini nepracticanti, si eu sunt practicant, dar nu asa ca si el, sunt moderat.

| ManuelManu explică (pentru Mclaren12):

Si sa stii ca de cate ori ii zic ceva, in fata, ca e prea religios sau nu sunt de acord cu anumite lucruri, nu-i place se enerveaza. Cateodata si el se chinuie sa explice anumite lucruri, cum sa faca ca sa fiu de acord cu el, da nu-si da seama...

| drutzix a răspuns:

Spune-i ca te-ai facut Satanist, poate te lasa in pace laughing

Sinceritatea e cea mai buna. Ii spui ca nu vrei sa ii mai asculti tampeniile si daca te respecta destul o sa inteleaga daca nu atunci nu cred ca ai motiv sa mai discuti cu el.

| ManuelManu explică:

Am inteles! Multumesc de mesaje. Va rog nu faceti dezbateri religioase la aceasta postare laughing

| ManuelManu explică:

Problema rezolvata! I-am scris si i-am zis. Nu a spus nimic, cred ca a inteles mesajul!