| IonutBlogger a întrebat:

Am 13 ani, sunt ateu si am o problema foarte mare.
Parintii mei sunt credinciosi, si nu stiu cum sa le zic ca nu cred in Dumnezeu, adica n-am tupeul acela in mine, poate sa se supere pe mine foarte mult ca le-am zis chestia asta, o sa ma ia si la o serie mare de intrebari cum ca de ce nu cred, dovezi ca nu exista D-zeu si ca sunt dezamagiti de mine.
Si sa nu-mi scrieti porcarii cum ca: "Spune-i direct, nu mai sta la discutii, nu patesti nimic!" Vreau sa afle fara certuri...

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Vezi ca la o teorema matematica n-ar tine treaba cu ce-a facut prietena pe Facebook si nici cu privire la cine e presedintele SUA. Astea sunt cunoastere obiectiva. Religia nu e cunoastere obiectiva, d-aia iti poti schimba opiniile religioase de cinci ori pe an fara ca prin asta sa renegi niciun fapt obiectiv. Opiniile religioase sunt neverificabile, adica nu se poate spune in mod obiectiv ca cineva are opinii religioase false. Pentru ca fiecare are ce opinii religioase vrea muschii lui si nu trebuie sa dea socoteala la altii ca le are si de ce le are. Sigur, religiile si textele sfinte pot fi studiate in mod stiintific, despre ele se pot face afirmatii verificabile, dar nu despre asta e vorba la el.

Si ca sa nu-l las fara un sfat: depinde de cat de habotnici sunt parintii: daca aprind lumanari si o tin numai cu Doamne-Doamne toata ziua, ar fi o prostie sa le spui ca esti ateu, mai bine taci din gura cat timp depinzi de ei. Daca ei n-au mai trecut de trei-patru ani pe la biserica nu prea vad de ce s-ar supara prea tare, dar ar putea fi eventual socati sau sa zica ca esti prea necopt la minte ca sa intelegi aceste lucruri.

Din punct de vedere psihologic: pana la 18 ani e greu sa intelegi rostul moralei, ca nu ti s-a maturizat creierul. Pentru copii e mai greu de inteles ca regulile morale sunt in avantajul lor si nu impuse pentru a-i tiraniza. Acum morala poate fi si laica, nu e musai sa fie religioasa. Asa ca ia ateismul ca pe o ipoteza de lucru, mai ai timp sa te razgandesti daca ti se ofera motive. Nu ca ateismul ar fi rau, dar nu poti sti dinainte prin ce experiente vei trece si cum vei raspunde la ele.

40 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa astepti sa mai treci prin viata, sa mai ai experiente grele, triste si apoi ai sa vezi.

| Gghhjjjk a răspuns (pentru Salontanul):

Si ce o sa se intample daca o sa treaca prin viata?

| Elvina a răspuns:

De ce sa le spui? Poti sa nu le zici absolut deloc. Ori isi vor da seama din comportamentul tau ori le vei spune cand vei fi mai mare. Numai bine.

| Narcis2007 a răspuns:

Spune-le doar dupa ce nu mai locuiesti cu ei, cred ca asa e cel mai bine

| Mădă0611 a răspuns:

Cand n-ai cu cine, n-ai cu cine, nu le zice, pierzi doar timp daca te obliga sa mergi la biserica, sau daca iti place sa analizezi oamenii, n-o sa fie asa rau, la inceput, pana ii analizezi pe toti si ti se intaresc convingerile ateiste. whistling

| IonutBlogger explică (pentru Mădă0611):

Nu ma obliga, nici ei nu merg la biserica, crede-ma! Doar cred in cineva ca e sus, dar anul viitor vreau sa ma apuc de YouTube, si o sa mai scape cate o injuratura de dumnezeu, ca doar na. asa m-am invatat.
Dar cand ma vor intreba cred ca le voi zice!

| bleakk a răspuns (pentru IonutBlogger):

Cred ca exista un Dumnezeu, dar nu fac nimic in privinta asta? Eu credeam ca doar agnosticii negatici sau doar ateii nu fac nimic.

| Holiday a răspuns:

Daca parintii tai sunt de genul celor care si dupa ce trag o basina spun "doamne ajuta", adica total pierduti in fantezii religioase, intr-adevar ar fi o greseala sa-ti exprimi deschis dezacordul fata de povestea lor, te poti trezi cu diverse pedepse sau chiar cu vrean popa care face "exorcizari" pe acasa, venit sa te aduca pe "drumul cel bun". E indicat sa stai deocamdata linistit, mai ales ca zici ca n-ai chef de astfel de discutii cu ei, si sa eviti pe cat posibil activitatile religioase.
Daca sunt genul de religios sa-i zicem "pasiv", care cred asa, mai mult din inertie in povesti, poti incerca sa ai cu ei niste discutii mai pe ocolite despre tema asta macar sa vezi in ce ape se scalda. Daca ii vezi ca se enerveaza, renunti si ramai ca si in primul caz in expectativa pana cand nu mai depinzi de ei.
O sa tot auzi de la persoanele religioase motivatia stupida ca religia inseamna morala, bunatate, etc, neintelegand, sau omitand intentionat ca toate astea in cazul lor au o baza putreda, respectiv o poveste fantastica despre un zeu sau niste zei care nu exista.
E, daca vrei, morala prin minciuna, amenintare, manipulare si promisiuni false.
Stii cum e, religia a manipulat si indoctrinat omenirea mii de ani, nu e asa de usor de eliminat, dar daca in multe tari europene a cam ajuns la lada cu gunoi a istoriei, bineinteles ca se poate si in Romania.

| Holiday a răspuns:

@PorumbRodica1945, care in spiritul religiei mi-a dat ignorewinking
"...au posibilitatea de-a traii pe pamant vesnic, si sa se bucure de mari binecuvantari, ceea ce omul nu poate face, Dumnezeu poate."

Mhm, vesnice sunt doar Rodica si porumbul...

P.S.: este "de-a trai", cu un "i". "Traii" este perfectul simplu care n-are ce cauta aici.winking

| IonutBlogger explică (pentru Holiday):

Deci, tu. Pana acuma ai avut cele mai bune raspunsuri, in rest. au venit crestini d-aia ratati care habar nu au ce vorbesc. Tot respectul meu! happy

| IonutBlogger explică (pentru Holiday):

P.S: La primul tau raspuns vreau sa spun ceva... Deci, ai mei sunt oameni normali, nu-s aproape deloc de pocaiti, cum ai spus tu" Trag o basina si doamne ajuta" Daca le-as spune ca sunt ateu, in 2-3 zile le trece, dar dupa o sa ma inteleg mai greu cu ei, n-o sa mai spuna nimic de genul "dumnezeu ne-a ajutat si de data asta" si o sa fie cam ciudat, zic eu. Dar mai e si cazul in care vreau sa ma apuc de YouTube si o sa mai imi scape o injuratura de dumnezeu si toti sfintii. Dar cred ca atunci o sa fie momentul sa le spun.

| Darkmagic a răspuns:

rolling on the floor
Mergi mai baiatule la somn.
"...parintii poate sa se supere..." si mai mult, daca afla ca tu nu stii sa scrii, dar te-ai trezit "ateu".
Din ala rar, "pro ratiune" si "stiinta". rolling on the floor

E drept ca unii la 13 ani devin "atei" si daca nu le-a raspuns intr-o zi prietena pe facebook... laughing

Modifica "Dumnezeu", sa fie cu "d" mic ca iti pui "ateii" consacrati in cap si culca-te la loc. big grin

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

Asta micu` macar cunoaste literele, si desi mai face unele dezacorduri, socant, dar stie sa scrie, pe cand 99.999% din credinciosi de-a lungul timpului au fost complet analfabeti.
Pana si azi exista o legatura stransa intre numarul de credinciosi decalarati dintr-o tara si numarul de analfabeti. Hmm, ciudat, nu?

"Modifica "Dumnezeu", sa fie cu "d" mic ca iti pui "ateii" consacrati in cap..."

Dumnezeu, Satana, Fat-Frumos, Baba Cloanta, Clopotica, etc, toate cu litere mari, desi sunt doar personaje din povesti conform regulilor gramaticale, corect, asa se scriu. Daca scrii numele vreunuia cu litera mica nu esti ateu, esti doar semianalfabet.

| IonutBlogger explică (pentru Holiday):

Frate, deci eu cred ca putini au inteles ce am vrut sa zic. Deci pur si simplu, au vazut "Am 13 ani" deja gata, un copil retardat, handicapat sau cum vor ei sa spuna, dar ei cand aveau 13 ani erau cei mai "smecheri".
Si credeti-ma habar n-aveam ca daca sunt ateu dumnezeu nu se scrie cu D mare, dar na, repede toti pe mine laughing. Zici ca n-am voie sa fiu ateu la 13 ani.

| Holiday a răspuns (pentru IonutBlogger):

Indiferent ca esti ateu sau credincios, corect, in cazul cand prin "Dumnezeu" te referi la zeul crestin, se scrie cu litera mare, acesta fiind numele unui personaj din povestea numita "Biblia", tot B mare, e numele unei carti, ma rog, a unei culegeri de povestiri.
Exista si cazuri cand se scrie cu litera mica, atunci cand este folosit la figurat, sau cand se refera la un zeu, sau mai multi zei (dumnezei), in general.
E pur si simplu vorba de reguli gramaticale nu de religie.

| Inferno a răspuns (pentru IonutBlogger):

Dumnezeu, ca nume, se scrie cu litera mare si daca esti pastafarian. Asta cu limba romana care se schimba in functie de convingerea religioasa se aplica numai la Darkmagic, care nu stie ca efectul Tunel este principalul motiv pentru care fuziunea exista in interiorul Soarelui, si crede ca ar fi gravitatia cauza.
Acel Darkmagic care afirma ca gravitatia e mai tare ca electromagnetismul.
Acel Darkmagic care pune semnul egal intre evolutie si abiogeneza.
Acel Drakmagic care crede ca animalele dispar pentru ca apoi sa fie inlocuite cu altele identice de catre forte supranaturale.
Acel Darkmagic.

| IonutBlogger explică (pentru doctorandus):

Ai mei au mers la biserica cat au fost obligati: "La casatorie, botezuri, etc." Si faza cu morala sa stii ca o inteleg, ca am un frate mai mare si a avut peste 1000 de morale la care am ascultat tot. Deci o sa stiu cum e. Si cand vor afla ca m-am indepartat de dumnezeu si ma vor intreba de ce, atunci le voie spune ca sunt ateu.

| Darkmagic a răspuns (pentru Holiday):

Ai dreptate.
Vezi ca aici sunt deja doi semi-analfabeti.
http://www.tpu.ro/......are-mereu/

Mai sunt SUTE de exemple cu "d" mic...
Sa numaram analfabetii acum, sau asteptam sa tipe toti "ca se grabeau sa scrie"? :D

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

"Dumnezeu" nu e nume, nenea intelijent, asa ca nu se scrie cu majuscula decat in anumite cazuri, asa cum Lucifer se scrie cu litera mica, de frica.

| Darkmagic a răspuns (pentru Mădă0611):

Bre... rolling on the floor

Nici Sfanta Scriptura nu e nume bre "isteato", si nici "Domnule Director", si totusi ASA SE SCRIU, cu LITERA MARE!
(sau nu ai scris o cerere in viata ta, altfel decat agramat?) laughing

Verifica ce spun regulile de scriere in limba ROMANA, si ia de aici un Dex online, sa-l vezi CAT capul tau de mare...
___________________________________________________
"Intotdeauna si oriunde in text, personaje religioase, mitologice, folclorice, literare: Alah, Atotputernicul, Barbă-Albastră, Cenușăreasa, Don Juan, Dumnezeu, Făt-Frumos, Greuceanul, Harpagon, Isus Hristos, Mântuitorul, Mama-Pădurii, Păcală, Ra, Scaraoțchi, Sfarmă-Piatră, Sfânta Fecioară, Sfânta Măria, Sfânta Treime, Sfântul Constantin, Sfântul Duh, Tatăl „Dumnezeu", Venus, Zeus;"

"Se scriu cu litere mari și alte realități cu caracter religios, ca Sfânta Scriptură, Sfântul Mormânt, Sfântul Munte, iar în textele bisericești și alte substantive (Atotștiitorul, Domnul nostru Isus Hristos, Părinte), precum și pronumele și adjectivele pronominale referitoare la Dumnezeu sau la Isus Hristos (ne rugăm Ție, Doamne; mare mila Ta).
Substantivele comune provenite din nume proprii care denumesc tipuri omenești și cele care desemnează! personaje mitologice multiple se scriu cu literă mică."
___________________________________________________

Si scuteste-ma cu tampeniile tale!

E Dumnezeu pentru atei, personaj "LITERAR"?
DA!

E Dumnezeu personaj "FOLCLORIC"?
DA!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Mai, dar tare destept esti. Si ateu, dupa mintile unora, e cineva care neaga existenta lui dumnezeu, dar ateu e si Gigel din varful muntelui care nu crede in zei si care nu-i neaga, pentru ca nu stie ca aia din vale i-au inventat, si nu e nici vizitat de pocaiti. Intr-o lume in care crestinii taie si spanzura, putine din lucrurile care se spun si se fac sunt de bun simt, unde mai pui ca dumnezeu, ala cu litera mica, e cel in care cred agnosticii si panteistii, care sunt atei, ca acel ceva nu e zeu (a-theos). So, du-te mai fa o facultate la fara frecventa.

| Darkmagic a răspuns (pentru Mădă0611):

Merci, am destule, toate de stat, pentru ca nu as fi fost unde sunt, daca aveam ca tine, doar examenul de capacitate. big grin
Poate am sa propun o Gramatica (sa vezi dracie, si asta TOT cu litera mare se scrie) speciala pentru tine si pentru cei ca tine. laughing
Tu daca ai ce ai cu Dumnezeu, il scrii cu "d" mic, in ciuda regulilor de scriere IN LIMBA ROMANA, "pentru ca nu e nume"!
Muhaha! rolling on the floor
(ia verifica, "Gramatica" e nume sau nu?) laughing
Altul, urmand aceasta "logica", daca are un dinte impotriva lui Fat-Frumos, il scrie, cum altfel..."fat-frumos"! laughing

De mirare ca ai luat naibii BAC-ul ala, eu te lasam in clasa a VIII-a pan' la 28 de ani cu asemenea ineptii.
Va mai si dati drept formatori de opinie in fata astora mai mici si mai fara minte de aici, spunandu-le cum trebuie sa gandeasca, in ce trebuie sa creada, si...cum sa-l scrie (agramat) pe "Dumnezeu"..."ca nu e nume"!
Vai de capul vostru... laughing
Hai pa! big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Uau, Esti Tare Destept, Dar Iti Lipseste Inteligenta. Mai Cauta.

| doctorandus a răspuns (pentru Darkmagic):

Vezi ca la o teorema matematica n-ar tine treaba cu ce-a facut prietena pe Facebook si nici cu privire la cine e presedintele SUA. Astea sunt cunoastere obiectiva. Religia nu e cunoastere obiectiva, d-aia iti poti schimba opiniile religioase de cinci ori pe an fara ca prin asta sa renegi niciun fapt obiectiv. Opiniile religioase sunt neverificabile, adica nu se poate spune in mod obiectiv ca cineva are opinii religioase false. Pentru ca fiecare are ce opinii religioase vrea muschii lui si nu trebuie sa dea socoteala la altii ca le are si de ce le are. Sigur, religiile si textele sfinte pot fi studiate in mod stiintific, despre ele se pot face afirmatii verificabile, dar nu despre asta e vorba la el.

Si ca sa nu-l las fara un sfat: depinde de cat de habotnici sunt parintii: daca aprind lumanari si o tin numai cu Doamne-Doamne toata ziua, ar fi o prostie sa le spui ca esti ateu, mai bine taci din gura cat timp depinzi de ei. Daca ei n-au mai trecut de trei-patru ani pe la biserica nu prea vad de ce s-ar supara prea tare, dar ar putea fi eventual socati sau sa zica ca esti prea necopt la minte ca sa intelegi aceste lucruri.

Din punct de vedere psihologic: pana la 18 ani e greu sa intelegi rostul moralei, ca nu ti s-a maturizat creierul. Pentru copii e mai greu de inteles ca regulile morale sunt in avantajul lor si nu impuse pentru a-i tiraniza. Acum morala poate fi si laica, nu e musai sa fie religioasa. Asa ca ia ateismul ca pe o ipoteza de lucru, mai ai timp sa te razgandesti daca ti se ofera motive. Nu ca ateismul ar fi rau, dar nu poti sti dinainte prin ce experiente vei trece si cum vei raspunde la ele.

| Jardelin a răspuns:

Înainte de a le spune parinților, spune-I mai intii lui Dumnezeu! Ai curajul?

Ia zi: "Doamne, eu nu mai am nevoie de tine! Pleacă din viața mea, pentru ca pot sa ma descurc si singur! Eu nu cred in Tine, pentru ca nu exiști!"

După ce ii faci aceasta declarație sinceră lui Dumnezeu, poți sa le spui si parinților liniștit!

| Delmoniko a răspuns (pentru Jardelin):

Mda, apoi spune la fel si pentru mos craciun, zana maseluta, iepurasul de pasti, samca, baba chira, zmeii, zgripturoaica, Fat-Frumos din lacrima, Ileana Cosanzeana etc etc etc

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

""Doamne, eu nu mai am nevoie de tine! Pleacă din viața mea, pentru ca pot sa ma descurc si singur! Eu nu cred in Tine, pentru ca nu exiști!"

Cum naiba sa ai discutii la varsta aia cu personaje imaginare?!?
Banuiesc ca si tu vorbesti singur destul de des, nu?

| IonutBlogger explică (pentru Jardelin):

De ce as spune nimanui in ce nu cred?

| Gghhjjjk a răspuns (pentru Jardelin):

Cum sa vorbeasca cu cineva care nu exista?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ionut, parintii tai, la nasterea ta, au primit un dar minunat de la Dumnezeu care este sursa vietii, le-ai adus multa bucurie probabil, si o implinire poate, in ideea ca vor avea un mostenitor si mai ales vazandu-ti chipul tau, au putut exclama : -,, Dumnezeu l-a facut intr-un mod minunat ", ce bun este Dumnezeu > Dar iata ca parintii tai ti-au purtat de grija, pana la varsta aceasta, si poti sa le multumesti si sa-i respecti, insa nu ti-au facut cunostinta cu Cel de la care te-au primit in,, dar "ei au aceasta responsabilitate, fata de tine si fata de Dumnezeu, si mai ales ca tu mentionezi ca ei sunt,, crestini ". Daca ai acasa o Biblie poti sa citesti putin in ea in Deuteronomul (asa este denumirea unei carti componenta a Bibliei), in capitolul 6 cu versetele 5-6-7-8. si in cartea componenta a Bibliei Efeseni capitolul 6 cu versetul 1-4.(capitolele in Biblie sunt numerotate cu cifre mari, iar versetele cu cifre mici. Denumirea cartilor este la,, cuprins sau in partea de sus a paginii. Daca doresti mai vorbim ).

| IonutBlogger explică (pentru PorumbRodica1965):

What The ***?! rolling on the floor)))))))))))))

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru IonutBlogger):

Ei cum este, nu ti-a sunat bine? nu poti sa fii serios? Pacat, doar trebuie sa stii ca oamenii de orce fel, care il cauta pe Dumnezeu si se lasa invatati de Dumnezeu ca sa faca ceea ce este aprobat de El, au posibilitatea de-a traii pe pamant vesnic, si sa se bucure de mari binecuvantari, ceea ce omul nu poate face, Dumnezeu poate. El in curand va curata pamantul de tot ceea ce este rau, iar oamenii lipsiti de pietate vor fi distrusi.

| IonutBlogger explică (pentru PorumbRodica1965):

Ba omule, ce nu intelegi ca eu nu cred, poti sa-mi dai 1000 de dovezi ca dumnezeu exista si tot nu cred, ti-as putea da intre 200 de dovezi cum ca dumnezeu nu exista. Tot ce spui tu aici n-are treaba cu intrebarea mea, deci pleaca de aici daca nu-ti convine necredinta noastra!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru IonutBlogger):

Intrebarea ta, a pornit cu,, minciuna ", alaturi de tine stau multi care iubesc minciuna si nu adevarul. Tatal tau, este tatal minciunii, el nu a stat in adevar. Ei, ce sa facem, viata i-o datorezi lui Dumnezeu care te-a creat, nu alui dumnezeu de care te injura tatal tau, ala este al lui, dar si al tau. Dumnezeul adevarat nu accepta injurii, minciuni, calomnii, ura, mandrie, flecarelii, El este un Dumnezeu al iubirii. Dar si cei rataciti pot ajunge sa-l cunoasca si sa-si schimbe gandirea. Analizeazati gandirea. Viata ta? Incotro?

| PhaseMorphXR a răspuns:

Pai ai si varianta de a ramane ateu insa sa nu-ti modifici comportamentul cu absolut nimic.

| Lukasz a răspuns:

Jardelin tu esti prost? Ce sa ii zica lui Dumnezeu daca el nu crede ca exista cum sa ii zici ceva lui cineva care nu exista?

| livscomsha a răspuns:

Care este problema?! Fiecare este liber sa aiba opiniile sau sa creada in ce vrea... nu trebuie sa le spui direct poti doar sa eviti anumite lucruri ce tin de biserica si religie.

| bogdan1793 a răspuns:

Nu poti fi ateu la varsta asta, nu ai suficiente cunostinte si maturitate intelectuala pentru asta, cred ca doar o faci asa din incercare, dar nu esti serios cu treaba asta.Si daca vrei sa le spui parintilor, le spui, daca consideri ca faci mai mult rau, le vei spune cand vei fi mai mare si vei avea si explicatii mai bune.Si cum de ai devenit ateu fara sa stii de ce nu exista dumnezeu si ce e cu lumea? Mai ai de invatat, eu cred ca vei reusi sa pricepi multe.

| IUBITEVOIDOAMNE a răspuns:

Iarta-ma daca te fac nebun... Dar cand moare omul unde se duce mai!?

| IUBITEVOIDOAMNE a răspuns:

Daca Dumnezeu nu ar fi existat nu exista nimeni!

| IUBITEVOIDOAMNE a răspuns:

Ai un nume sfant si iti bati joc de religie