| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o nelamurire.De ce in scoli se preda Geografia si Religia?, nu ma refer pentru a fi scoase din orar, dar ele au total inteles diferit.La Geografie ne zice despre BigBang si alte lucruri, la Religie despre Dumnezeu(cum el a creat lumea si totul in 7 zile... Explicati-mi ce este intre ele (Geografie, Religie ), cine va fi cel mai explicit i dau funda.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Eu nu pot intelege de ce tot vorbesti de stiinta si religie in general, cand intrebarea e despre geografia predata in scoli si religia predata in scoli.
"Nici cu stiinta nu intra in contradictie.""
Si pe cine ma rog intereseaza asta? Ce legatura are cu intrebarea?
Vezi tu ca tipul a vrut sa fiosofeze despre stiinta si religie? Nu, el se refera la geografia di nscoli, clasa a 9-a banuiesc, si religia din scoli.

" Singura contradicţie reală care apare între ştiinţă şi învăţătura creştină este cea referitoare la modul diferit în care este prezentată apariţia vieţii."
Ca fapt divers, nu geografia studiaza modul in care a aparut viata.

"Nu exista situaţii în care geografia sa intre în contradicţie cu învăţătura creştină."
Cum ramane cu notiunile introductive predate la geografie in a 9-a care spun caUniversul are 13 miliarde de ani si ca Big Bang-ul explica aparitia sa? Cum ramane cu ceea ce se preda la geografie in a 9-a, cum ca la inceput toata materia era concentrata intr-un punct extrem de mic, care a "explodat" si a dat nastere intregului Univers?
Asta nu intra in contradictie cu religia?

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia nu se refera la zile fizice ci perioade deci materile se completeaza reciproc

| milan9 a răspuns:

La "credinta" si "stiinta" in general cred ca te-ai referit... Intre ele exista o perfecta colaborare si compatibilitate (ca fapt divers, nu geografia se ocupa cu BigBang-ul).

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

In programa de a 9-a la ora de geografie intra si notiuni de astronomie, printre care notiuni legate de teoria Big Bang, varsta Pamantului, varsta Universului, aparitia Universului si altele.

Potrivit edu.ro in programa regasim urmatoarele capitole:
"Pamantul-O enitate a universului.
Universul si sistemul Solar.
Evolutia Universului si a Terrei.
Caracteristicile Pamantului si consecintele geografice."

In particular,iti spun din propria experienta ca se vorbeste si despre Big Bang, singularitate, varsta de 13 miliarde de ani a Universului si multe altele.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Apropo,de ce ai evitat sa raspunzi la intrebare?

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

Stiinta doar sustine veridictatea religiei crestin-ortodoxe. Simplu!

| milan9 a răspuns:

Nu exista situaţii în care geografia sa intre în contradicţie cu învăţătura creştină.
Nici cu stiinta nu intra in contradictie. Singura contradicţie reală care apare între ştiinţă şi învăţătura creştină este cea referitoare la modul diferit în care este prezentată apariţia vieţii.

Printr-o constatare justă se poate afirma că celelalte contradicţii se datoreză fie diferitelor interpretări subiective, fie faptului că pseudoştiinţa, pe baza teoriilor şi a ipotezelor nedemonstrate, intră în mod eronat în contradicţie cu credinţa şi astfel devine instrument de inducere în eroare.

| milan9 a răspuns (pentru Inferno):

Absolut deloc. "Punctul" acela de concentrare maxima reprezenta energie si informatie. Dumnezeu este energie si informatie...

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Eu nu pot intelege de ce tot vorbesti de stiinta si religie in general, cand intrebarea e despre geografia predata in scoli si religia predata in scoli.
"Nici cu stiinta nu intra in contradictie.""
Si pe cine ma rog intereseaza asta? Ce legatura are cu intrebarea?
Vezi tu ca tipul a vrut sa fiosofeze despre stiinta si religie? Nu, el se refera la geografia di nscoli, clasa a 9-a banuiesc, si religia din scoli.

" Singura contradicţie reală care apare între ştiinţă şi învăţătura creştină este cea referitoare la modul diferit în care este prezentată apariţia vieţii."
Ca fapt divers, nu geografia studiaza modul in care a aparut viata.

"Nu exista situaţii în care geografia sa intre în contradicţie cu învăţătura creştină."
Cum ramane cu notiunile introductive predate la geografie in a 9-a care spun caUniversul are 13 miliarde de ani si ca Big Bang-ul explica aparitia sa? Cum ramane cu ceea ce se preda la geografie in a 9-a, cum ca la inceput toata materia era concentrata intr-un punct extrem de mic, care a "explodat" si a dat nastere intregului Univers?
Asta nu intra in contradictie cu religia?

| Lawliet14 a răspuns:

Pai fenomen Big Bang nu e in contradictie cu Sfanta Scriptura. Iti zice tie in manualul de geogra ca nu e declansat de Dumnezeu? Cred ca nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta-i sistemul educational din Romania. Iti baga pe gat teorii diverse si tu, in functie de profesorul pe care-l ai in fata, trebuie sa fii de acord cu una sau cu alta.
Mai amuzant mi se pare ca profa mea de bio de anul' trecut credea in Dumnezeu si totusi ea preda despre teoria evolutionista a lui Darwin. Halal gandire, iti spun.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Evolutia nu intra in contradictie cu credinta in zei. Asta e motivul principal pentru care o buna bucata din biologi accepta evident evolutia,ca orice biolog zdravan la cap,si simultan crede in zei.
Insasi Darwin era adept al bisericii anglicane, si numai al sfarsitul vietii s-a schimbat conceptia potrivit careia viata nu poate sa apara natural,devenind ateu.

Lamarck era deist. Si,atentie,el este ocnsiderat primul autor al unei ipoteze evolutioniste valabile, deci nu Darwin.

Alfred Wallace, contemporan cu Darwin, era panteist si evolutionist. De fapt se stie faptul ca acesta l-a convins pe Darwin sa isi publice lucrarea.

Majoritatea evolutionistilor renumiti erau fie panteisti, fie deisti fie chiar carestini. Cum am spus, evolutia e compatibila cu credinta in zei.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Poate ca ai dreptate. Esti mai inteligent ca mine, asa ca nu vreau sa intru in discutii contradictorii cu tine.
O noapte frumoasa sa ai.

| dragos38 a răspuns:

Buna,intre geografie si religie nu exista nimic.
geografia este stiinta care studiaza relieful, fenomenele pamantului mai vb si despre locuitorii planetei, prima persoana care a folosit cuvantul geografie a fost Eratosthenes.
Religia inseamna re-legare cu cineva, cu cine? nu stiu.

| Ezeru a răspuns:

Este extrem de complex subiectul pe care doresti sa il abordezi.
Vezi tu de cand lumea oamenii au crezut in ceva si tot de atunci oamenii incearca sa gaseasca explicatii pentru orice.
Religia il considera pe Dumnezeu conducatorul si creeatorul nostru, dar Geografia, Biologia, Istoria, Chimia, Fizica contrazic asta fiecare avand teoria BigBang-ului care nu stim cat de reala este.
Vezi tu acestea 2 sunt ca un om prost si un om destept. Ambii isi atrag oameni de partea lor, dar nu stie nimeni care e desteptul si care e prostul.
Daca am sta sa luam totul cap coada anumite lucruri spuse de religie sau altele am vedea ca sunt niste lucruri care iti dau de gandit.
Cum ar fi : "De ce este obligatoriu sa te duci la biserica ca altfel nu ajungi in rai sau multe altele" sau in stiinta stiai ca teoria relativitatii este gresita? si ca noi o invatam desi ea este gresita? sau ca s-a descoperit o particula mai mare ca viteza luminii si multe altele. Practic noi invatam niste lucruri implantate de marile puteri.
In fine. Sper ca am cuprins si aspectul care te interesa pe tine. Imi cer scuze ca am dat atat de multe detalii, m-a luat valul laughing

| CheshireDeadCat a răspuns:

E vorba de mai multe viziuni, mai multe posibilităţi. Eu n-am crezut niciodată în zeităţi şi am fost mereu adeptă a raţionalului, totuşi mă fascinează să studiez religia.
La şcoală ţi se propun mai multe variante iar tu după propriile concepţii scoţi concluzia personală în care din teorii să crezi. Dacă s-ar învăţa doar una, ar fi indoctrinare, dacă se învaţă ambele, e dreptul la alegere. Totuşi consider că ar fi mult mai bine să se înveţe istoria tuturor religiilor, nu doar religia creştin ortodoxă.